Konserwacja czosnku w zalewie

Jednym z łatwych sposobów przechowywania czosnku jest umieszczenie go w odpowiedniej zalewie. Może to być olej, oliwa, wodna solanka lub ocet. Każda z tych form przechowywania jest zarazem nieco inną przyprawą. Oto trzy najlepsze sposoby na przechowywanie czosnku w zalewach:

Czosnek w oleju – wybierz kilka główek czosnku (4-5), pooddzielaj ząbki i obierz każdy z nich. Wrzuć obrany czosnek do garnka z gotującą wodą. Gotuj przez około 2 minuty. W tym czasie możesz wymieszać olej z ziołami prowansalskimi lub innym zestawem ziół (np. dalmatyńskimi). Dobrym dodatkiem do takiego zestawu jest też słodka suszona papryka. Ugotowany czosnek przelej zimną wodą i przełóż do wyparzonych słoików. Zalej przygotowaną mieszanką oleju i ziół. Zakręcone słoiki przenieś w chłodne i ciemne miejsce, trzymaj ustawione do góry dnem. Tak przygotowany czosnek będzie gotowy po miesiącu. To dobry pomysł na przygotowanie jesienią przetworu na zimę.

Przygotowując czosnek w oleju pamiętaj, żeby zachować higienę i koniecznie przegotować go przed zalaniem. Inaczej mogą się wytworzyć trujące toksyny.

Czosnek w oliwie – chociaż można go przygotować podobnie jak ten w oleju, to proponujemy inny sposób. Przechowywanie czosnku w postaci całych ząbków ma swoje złe strony. Po wyjęciu z zalewy trzeba go będzie pokroić. Zamiast tego, można go przygotować od razu w postaci siekanej. Dodatkowo może być gotowy do użytku od razu po zalaniu.

Z kilku główek czosnku (5-6) wydziel poszczególne ząbki, obierz i posiekaj na drobno (najlepiej w rękawiczkach). Ułóż w słoiku. Zalej oliwą powyżej powierzchni czosnku. Tak powstały czosnek w oliwie nadaje się do spożycia przez około miesiąc. W przeciwieństwie do poprzedniej wersji nie trzeba czekać aż się zmaceruje. Wadą jest krótszy czas w jakim zachowuje świeżość. Zastanawiasz się do czego poza kuchnią możesz użyć czosnku? Sprawdź ten artykuł o zastosowaniu czosnku na mszyce.

Marynowany czosnek oraz porady, jak przechowywać czosnek, w tym suszenie czosnku i mrożenie czosnku
Jak przechowywać czosnek w domu? Oto 5 najlepszych sposobów

Mrożenie czosnku

Konserwacja warzyw i owoców w niskich temperaturach ma tę zaletę, że nie tracą prawie nic z wartości odżywczej. Poza tym mrożenie czosnku pozwala mu zachować przydatność dużo dłużej niż przechowywanie w oleju czy innej zalewie. Tak utrwalony czosnek będzie dobry nie tylko na zimę, ale i na cały rok. Po prostu zawsze będzie pod ręką.

Jak przechowywać czosnek w zamrażarce?

W folii – folią spożywczą można owinąć albo całe główki czosnku albo przygotować obrany, podzielony na ząbki i dokładnie je zabezpieczyć. Mrożenie czosnku w ten sposób pozwala go dłużej zachować w niemal nienaruszonej postaci.

W oliwie – tak, czosnek można konserwować za pomocą oliwy w zamrażarce. Ząbki należy posiekać albo użyć specjalnej wyciskarki. Drobne fragmenty czosnku najlepiej poukładać łyżeczką w foremkach do kostek lodu. Następnie zalać oliwą i wstawić do zamrażalnika. Taka konserwacja umożliwia nam dostęp do kostek czosnkowych z tłuszczem, bardzo przydatnych i łatwych do użycia w kuchni.

Suszenie czosnku

Piąty, najprostszy sposób na przechowywanie czosnku, to jego ususzenie. Jeżeli ktoś wie, jak przechowywać suszone grzyby, to powinien mieć pojęcie o tym, jak wysuszyć czosnek. Jeżeli wybieramy suszenie czosnku jako metodę konserwacji na zimę, to warto zacząć proces już latem. Warto sprawdzić najpierw, gdzie mamy najbardziej przewiewne i suche miejsce w domu. Jeżeli ktoś ma szopę to ma ułatwione zadanie.

Jeżeli mamy plony z własnego ogrodu, to suszenie czosnku zaczynamy od obcięcia korzeni i splecenia łodyg w warkocze. Tak przygotowane łodygi wraz z główkami najlepiej zawiesić na sznurku pod sufitem, belką stropową lub specjalnie przygotowaną kratką.

Jak przechowywać czosnek, kiedy trochę się podsuszy? Najlepiej spakować do przewiewnego pudełka lub skrzyni i odłożyć w suche miejsce. Warkocz, z którego mamy zamiar korzystać zaraz po wstępnym wysuszeniu, można zawiesić na ścianie lub pod stropem w kuchni. Najlepiej będzie najpierw zużyć te główki, które uległy lekkiemu uszkodzeniu.

Można też ususzyć obrany czosnek. Do tego potrzebujemy pokrojonych w plastry ząbków, blachy, pergaminu i dobrego piecyka. Plastry czosnku układamy na pergaminie i na blasze wkładamy do pieca. Ewentualnie możemy skorzystać z suszarki elektrycznej, jeżeli mamy ją w domu. Temperatura suszenia to optymalnie 60 stopni. Jednak czas suszenia zależy od szeregu czynników. Najlepiej po prostu sprawdzić czy płatki czosnku są już wystarczająco kruche. Wysuszone można dodatkowo zmielić – zyskamy czosnek granulowany – albo skorzystać z samych płatków. Przechowywać w suchym, zamykanym słoiku.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów czosnek można konserwować w occie, kisić, zalewać solanką. Sposoby, które podaliśmy są proste do wykonania i pozwalają zachować oryginalny smak przyprawy. Po przygotowaniu są też łatwe w użyciu. Po jednym dniu pracy zapewnią nam łatwo dostępną przyprawę przez wiele miesięcy.

ikona podziel się Przekaż dalej