Przekładanie drzwi lodówki po zakupie

Kiedy kupujesz nową lodówkę, możesz od razu określić, w którym kierunku mają otwierać się jej drzwi. Specjaliści w sklepie błyskawicznie przeniosą drzwi na drugą stronę. W wielu przypadkach możesz także zgłosić taką chęć, kiedy lodówka przyjdzie już do domu – prawdopodobnie nie będzie z tym problemu, a na dodatek może okazać się, że będzie to bezpłatne. Dotyczy to większości znanych producentów, jak Amica, Beko, Samsung i Indesit.

W późniejszym czasie zmiana drzwi musi być zrobiona samodzielnie. Możesz oczywiście wezwać serwisanta lub zatrudnić złotą rączkę – to najprostsze, ale też najdroższe rozwiązanie. Samodzielna zmiana kierunku otwierania drzwi może skutkować stratą gwarancji, więc faktycznie w pierwszych latach po zakupie należy wezwać serwisanta. Jeśli masz lodówkę z kostkarką lodu, wyświetlaczem lub bardzo rozbudowaną elektroniką, prawdopodobnie w drzwiach znajdują się przewody i kabelki. W tym wypadku przekładanie drzwi samodzielne może być bardzo skomplikowane i lepiej to sobie odpuścić. Jeśli chodzi o prostsze modele, możesz spróbować zrobić to samodzielnie – to naprawdę nie jest trudne. Sprawdź także zebrane w tym miejscu praktyczne porady.

Samodzielna zmiana kierunku otwierania drzwi

Zmiana drzwi w lodówce może różnić się w zależności od modelu i producenta – zasada jest taka sama, ale stopień skomplikowania często jest różny. Najczęściej próżno szukać porad w instrukcji obsługi, zazwyczaj pod paragrafem „jak przełożyć drzwi w lodówce” widnieje informacja, by zadzwonić do serwisu (na przykład w przypadku lodówek Beko), ale czasami znajduje się tam skrócony opis. Warto z niego skorzystać, zwłaszcza w czasie zmiany zawiasów przytrzymujących drzwi. Na rysunku w instrukcji możesz także sprawdzić, czy w drzwiach znajdują się elementy elektroniki sprzętu. Jeśli tak jest, telefon do serwisu jest koniecznością.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele lodówek

Szukasz nowej lodówki i zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane lodówki przez naszych czytelników.

Aby samodzielnie przełożyć drzwi w lodówce potrzebujesz tylko podstawowych narzędzi. Konieczny jest kluczyk nimbusowy, który najczęściej jest dołączany do sprzętu w czasie zakupu. Na pewno znajdziesz go przy lodówkach najbardziej znanych producentów, jak Samsung, Amica czy Indesit. Potrzebny jest także płaski, cienki śrubokręt – jest on konieczny do podważenia elementów maskujących śruby. A może zainteresuje cię także artykuł o lodówkach no frost?

Otwieranie i przekładanie drzwi w lodówce, stanowiące odpowiedź na pytanie, jak przełożyć drzwi w lodówce po zakupie, kiedy nam nie odpowiadają
Jak przełożyć drzwi w lodówce? Praktyczny poradnik krok po kroku

Jak przełożyć drzwi w lodówce krok po kroku

1. Odłącz lodówkę od zasilana i opróżnij. Wyciągnij także wszystkie rzeczy z zamrażalnika, ponieważ przy zmianie zawiasów lodówkę trzeba będzie lekko przechylić. Zamrożone produkty możesz włożyć do torby termicznej lub wyłożyć na miskę i przykryć ją folią aluminiową. Zmiana drzwi w lodówce nie trwa długo, więc nie zdążą się roztopić.

2. Upewnij się, że zawiasy w lodówce są dwustronne – uniwersalne. Jeśli nie, musisz kupić nowe.

3. Odkręć zawiasy. Zacznij od poluzowania zawiasu środkowego, następnie odkręć całkiem dolny, potem górny i w końcu całkowicie środkowy. Drzwi muszą być cały czas przytrzymywane pionowo, dlatego warto poprosić drugą osobę o asystę.

4. Drzwi zdjęte z zawiasów odstaw, najlepiej oprzyj o ścianę, by się nie przewróciły.

5. Ściągnij maskownice ze śrub. Znajdują się one po drugiej stronie względem zawiasów. Najczęściej są wyczuwalne pod palcem. Aby je podważyć możesz użyć płaskiego śrubokrętu lub cieniutkiego nożyka. Uważaj, by nie porysować obudowy.

6. W ten sam sposób ściągnij maskownice ze śrub na drzwiach.

7. Jeśli drzwi są wyposażone w zewnętrzny, dokręcany uchwyt, przełóż go na drugą stronę. Wystarczy go wkręcić w odpowiednie miejsca śrubokrętem. W otwory na śrubki trzymające wcześniej uchwyt włóż maskownice dopasowane kolorem.

8. Zamontuj nawiasy po drugiej stronie lodówki. Jeśli są uniwersalne, wystarczy, że je przełożysz. W niektórych lodówkach zawiasy środkowy i dolny są dwustronne, ale górny jest jednostronny. Musisz w takim razie kupić nowy zawias skierowany w przeciwnym kierunku.

9. Z asystą drugiej osoby nałóż drzwi i dokręć wszystkie śruby, zaczynając od zawiasu środkowego, kończąc na dolnym.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 85.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny