Muchy octówki – cechy i tryb życia

Jeżeli każdego lata spotyka was plaga muszek owocówek w kuchni, to nie jesteście sami. Te małe owady są normalną częścią lata. Rozmnażają się na dojrzałych owocach lub tam, gdzie robi się przetwory z owoców. Nawet w bardzo czystym domu mogą zrobić sobie przytulne miejsce. Żeby je zlikwidować, wystarczy zrozumieć, co sprzyja ich rozwojowi i jaka pułapka może je przyciągnąć.

Muszki, które nazywamy owocówkami to tzw. wywilżne karłowate. Octówkami nazywa się zwykle nieco inną odmianę wywilżnych. Przedstawicielki tej drugiej są większe i mają charakterystyczne żółte paski na odwłoku. Chociaż nauka wiele im zawdzięcza, jako tzw. gatunkowi modelowemu, to w domu potrafią być prawdziwym utrapieniem. Te jasnobrązowe muszki dorastają do 2-3 mm długości. Rozmnażają się najlepiej w temperaturze od 24 do 30 stopni, przy wysokiej wilgotności powietrza. Samica karłówki jest w stanie złożyć jednorazowo od 15 do 25 jaj dziennie, a w ciągu całego życia nawet do 900. Nic dziwnego, że kiedy raz przyniesiemy do domu zainfekowane owoce, to szybko pojawiają się małe muszki.

Są nie tylko denerwujące. Ponieważ przemieszczają się po naszym jedzeniu i składają jajeczka w owocach, mogą przenosić grzyby i bakterie. To chyba najpoważniejszy powód, żeby zlikwidować ich plagę w mieszkaniu. Na szczęście jest prosty sposób na poradzenie sobie z muszkami.

Domowa mikstura na muszki owocówki

Najpopularniejsza domowa mikstura na muszki owocówki zawiera ocet winny lub jabłkowy. Drugi popularny składnik to płyn do naczyń. Te dwa składniki można zmieszać w niewielkich ilościach i zostawić na dnie jakiegokolwiek naczynia. Efektywnie będzie, jeżeli miksturę z octu i płynu do naczyń nalejemy do słoika. Wówczas możemy go zakręcić i po prostu wyrzucić słoik razem z muszkami. Zawartości można pozbyć się, po prostu wylewając ją do toalety. Jednak jest to jeden sposób z wielu na pozbycie się plagi muszek.

Pułapka może podziałać również bez płynu do naczyń, ale wówczas trzeba wymyślić jakiś sposób, żeby zapobiec ucieczce muszek. Detergent zmniejsza napięcie powierzchniowe mieszanki i sprawia, że muszki się topią. Jak zrobić pułapkę krok po kroku?

  1. Około ½ szklanki octu winnego wlej do naczynia
  2. Dodaj pół łyżeczki płynu do naczyń
  3. Zakryj naczynie folią (najlepiej zamocować ją gumką recepturką) i zrób kilka dziurek w folii.

Przygotowaną w ten sposób pułapkę zostaw w kuchni w pobliżu miejsc, gdzie pojawiają się muchy octówki.

Muszka owocówka na owocu
Jak przygotować domową miksturę na muszki owocówki oraz inne meszki, a także domowe sposoby na meszki

Niektóre przepisy mówią o dodawaniu octu i płynu do wody. Można jednak zrobić mieszankę tylko z tych dwóch składników, bez rozcieńczania. Domowa mikstura na muszki owocówki będzie szczególnie skuteczna, jeżeli nalejemy ją do butelki. Nie utopi się wszystkich muszek owocówek, ale przynajmniej nie pozwoli im wylecieć na wolność. Zasada jest ta sama jak przy perforowanej folii, ale wymaga mniej pracy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat najbardziej uciążliwych owadach domowych.

Inne domowe sposoby na muszki

Przeciw muchom octówkom i owocówkom można stosować również środki owadobójcze. Jest to jednak niepotrzebne. Zwłaszcza jeżeli chcemy poradzić sobie z plagą owadów w warunkach domowych. Lepiej pozbyć się muszek owocówek domowymi sposobami. Dzięki temu nie będzie problemu z zanieczyszczeniem żywności środkami chemicznymi.

Prostym sposobem jest zostawienie na noc otwartej butelki z resztką wina lub octu winnego. Do pułapki przykrywanej folią z dziurkami, o której pisaliśmy wcześniej, również można użyć wina lub soku. Podobnie można zrobić pułapkę z kawałkami dojrzałego owocu.

Inna popularna domowa mikstura na muszki owocówki zawiera odrobinę miodu, soku i octu. Dzięki temu jest atrakcyjniejsza dla muszek.

Niektórzy zamiast przyciągania wolą odstraszanie muszek owocówek. Odstraszające pułapki nie pomogą ich zlikwidować, ale na pewno odbiorą warunki do rozwoju populacji. Wystarczy użyć zapachów, które odstraszają muszki. Jednym z popularnych domowych sposobów tego typu jest nabicie jednego jabłka lub pomarańczy goździkami. Muszki owocówki bardzo nie lubią goździków i będą omijać z daleka owoce o tym zapachu. Innym odstraszaczem jest mentol. Można używać świec lub olejków zapachowych z mentolem. Taki sposób radzenia sobie z muszkami może być jednak trochę dokuczliwy dla mieszkańców. Dlatego lepiej jest kupić lub zrobić pułapkę, do której owady zostaną złapane. W najgorszym przypadku kuchnia będzie przez jakiś czas lekko pachnieć sfermentowanym sokiem.

Prostym i całkiem bezzapachowym sposobem przeciw muszkom octówkom jest odkurzacz. Można je po prostu wciągnąć do rury. Trzeba tylko przeprowadzić odkurzanie kilka razy w tym samym miejscu. Minusem tej metody jest to, że muszki mogą się gnieździć w miejscu, którego nie dostrzegamy.

Warto wypróbować przynajmniej jeden prosty sposób, żeby pozbyć się muszek owocówek. Nie wymaga to dużo pracy, a przynosi dobre efekty.

ikona podziel się Przekaż dalej