Na co w pierwszej kolejności zwracają uwagę wynajmujący?

Dostałeś mieszkanie w spadku, wyprowadziłeś się na własne, a może kupiłeś kawalerkę specjalnie, by oddać ją na wynajem? W każdej z tych sytuacji pewnie zastanawiasz się, jakich inwestycji jeszcze potrzebujesz. Tak naprawdę, prace, które trzeba będzie zrealizować i, odpowiednio, ich cena, uwarunkowane są Twoimi oczekiwaniami.

Od razu zastanów się nad tym, jakich najemców wolisz: czy będą to studenci, czy młoda para z dzieckiem. Także zadecyduj o tym:

  • Czy w mieszkaniu będzie można palić;
  • Czy najemcy będą mieli możliwość posiadania zwierząt domowych;
  • Czy można będzie przybijać coś do ścian itp.

Te, jak i wiele innych szczegółów zadecydują o tym, w jaki sposób będziesz przygotowywać mieszkanie do wynajmu, jak poważny remont będziesz wykonywać, a także jakie rzeczy trzeba będzie dokupić dla wygody najemców.

Każdy wynajmujący ma własne wyobrażenia o tym, jak powinno wyglądać wynajmowane mieszkanie, ale jest kilka kryteriów, które nie tracą na ważności pod żadnym warunkiem, w żadnym kraju oraz niezależnie od tego, o jak drogiej nieruchomości mówimy. Są to:

  • Czystość, szczególnie w łazience i toalecie. Nie powinno tu być pleśni, nieprzyjemnych zapachów, sprzęt AGD powinien dobrze się prezentować od wewnątrz i od zewnątrz, być dokładnie umyty;
  • Kolor ścian. Wynajmujący preferują ściany w odcieniach bazowych - biel, beż, odcienie szarości.
  • Sprawne działające gniazdka elektryczne i ich wystarczająca ilość;
  • Występowanie podstawowego sprzętu AGD - lodówki, kuchenki, pralki;
  • Występowanie wygodnych miejsc do przechowywania, ostatnio szczególnie są cenione oddzielne pokoje-garderoby;
  • Miejsce do spania. Może to być sofa, ale najbardziej cenione są pokoje z oddzielnymi łóżkami.

Wynajmując mieszkanie, zawsze warto pamiętać o najemcach. Najprawdopodobniej będą mieli sporo własnych rzeczy, a więc eksperci, pracujący na rynku nieruchomości, zachęcają, by wszystko, co w mieszkaniu jest zbędne, zostało z niego usunięte. Tu chodzi zarówno o stare meble, naczynia, akcesoria, jak i materiałowe zasłony i wiele innych elementów dekoracyjnych. Ludzie wolą wynajmować mieszkania jasne i przestronne, gdyż to właśnie w nich mogą poczuć się bardziej komfortowo.

Przygotowanie ogłoszenia - ważne szczegóły pomyślnego wynajmu

Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?
Jak przygotować mieszkanie do wynajmu?

Jeśli posiadasz nawet najbardziej nowoczesne, wyremontowane i dobrze wyposażone mieszkanie, które dodatkowo oferujesz w przystępnej cenie, żeby znalazło ono “swojego” najemcę, należy zadbać o przygotowanie odpowiedniego ogłoszenia. Ogłoszenie o wynajmie mieszkania powinno być maksymalnie proste i zrozumiałe. Nie powinno w nim być skrótów typu 1 p.m. 4/10 (czyli jednopokojowe mieszkanie na czwartym piętrze dziesięciopiętrowego budynku). Niezrozumiały tekst zniechęca do czytania ogłoszenia i nie pozwala klientowi zrozumieć atutów Twojej oferty.

Ze względu na to, że obecnie ogłoszenia są umieszczane online, warto zadbać nie tylko o treść ogłoszenia, ale i dodanie wysokiej jakości zdjęć. Powinny być dokładne, wysokiej jakości, wykonane przy dobrym oświetleniu. Jeśli masz w mieszkaniu antyki, nowoczesny sprzęt lub unikalne designerskie przedmioty - warto to osobno podkreślić w ogłoszeniu. W tym celu można zrobić zdjęcia, a następnie usunąć zbędne tło na stronie https://pl.depositphotos.com/bgremover.html zrobisz to paroma kliknięciami, nawet nie mając specjalnego doświadczenia w obróbce zdjęć.

Przygotowując ogłoszenie warto także zwrócić uwagę na ustaloną cenę wynajmu Twojej nieruchomości. Nie powinna być zbyt wygórowana, ani też za niska: w pierwszym przypadku będziesz mieć problemy ze znalezieniem osób gotowych płacić powyżej rynkowej ceny, w drugim - obniżysz swoje potencjalne zyski. Przed sporządzeniem ogłoszenia warto zapoznać się z ceną na podobne nieruchomości online - w tym celu można sięgnąć do portali internetowych Gratka lub OTOdom.

Mieszkanie bez mebli, jak również mieszkanie niewyposażone będzie kosztować mniej, ale jednocześnie nie będzie wymagało z Twojej strony dużo czasu i wydatków na jego przygotowanie do wynajmu. Niestety, wynajem pustego mieszkania wiąże się także z problemem dłuższego poszukiwania najemców, gdyż większości zależy im na tym, żeby w nieruchomości były przynajmniej podstawowe meble.

Tak naprawdę podstawowymi etapami przygotowania mieszkania do wynajmu są: obejrzenie, remont kosmetyczny, generalne sprzątanie i przygotowanie ogłoszenia. Jeśli uważnie podejdziesz do każdego z nich i rzetelnie przygotujesz nieruchomość, możesz być pewny, że szybko wynajmiesz ją w opłacalnej cenie i najemcom, którzy w całości będą spełniać Twoje oczekiwania. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas lub wynajmujesz nieruchomość po raz pierwszy, warto zatrudnić pośrednika - specjalistę od nieruchomości prywatnych lub pracownika agencji nieruchomości. Nie tylko odbierze wszystkie telefony i pokaże mieszkanie potencjalnym najemcom, ale także pomoże ustalić cenę i sporządzić potrzebne dokumenty.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej