10 błędów, które popełniają Polacy podczas pakowania samochodu

1. Brak przemyślenia, ile osób jedzie

Od tego powinno zacząć się każde pakowanie samochodu. Dzięki dokładnemu zorientowaniu się, kto będzie jechał w podróż, będzie można oszacować ilość potrzebnego bagażu. Istnieje też szansa na zmniejszenie go, ponieważ częścią rzeczy (pasta do zębów, szampon czy żel do higieny) będzie można podzielić się między uczestnikami podróży i korzystać z jednego opakowania.

Świadomość, ile osób będzie jechać samochodem, pozwoli też kierowcy przygotować pojazd do podróży i umożliwi zapewnienie każdemu pasażerowi odpowiedniej ilości miejsca na bagaż. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby przed podróżą określić, kto jedzie oraz jaką ilość bagażu zabiera ze sobą.

2. Bałagan w samochodzie

Nic tak bardzo nie zabiera cennej przestrzeni w aucie, jak nieuporządkowane rzeczy lub niepotrzebne przedmioty walające się po bagażniku. Zanim zaczniesz pakować walizki, koniecznie sprawdź, co znajduje się w samochodzie. Po co latem wozić ze sobą skrobaczkę do szyb albo zimowy płyn? Zrób porządek, aby wszyscy mogli bez problemu się spakować.

Oczywiście nie wolno pozbywać się niezbędnych rzeczy, takich jak gaśnica, trójkąt, apteczka, kamizelka, płyn do spryskiwaczy, latarka i przewody rozruchowe. W aucie musi znaleźć się dla nich miejsce, ponieważ na drodze bywa różnie – nikt nie jest w stanie przewidzieć, co wydarzy się podczas wakacyjnego wyjazdu.

3. Niesprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Przed wyruszeniem w podróż obowiązkiem kierowcy jest zapewnić wszystkim pasażerom bezpieczeństwo. W związku z tym należy sprawdzić stan pojazdu – przede wszystkim ilość oleju, a także ciśnienie we wszystkich kołach. Ocenić należy również stan wycieraczek, zawieszenia i układu hamulcowego oraz elektrycznego.

Pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu na kilka dni przed podróżą. Lepiej zadbać o to wcześniej i nie stresować się, gdy okaże się, że coś trzeba będzie wymienić bądź naprawić. Po co dzwonić po pomoc drogową w drodze na wakacje, skoro można ocenić stan samochodu na kilka dni przed wyjazdem?

4. Pakowanie się na ostatnią chwilę

Jest to niezbyt rozsądna decyzja zarówno w przypadku pakowania się do samochodu, jak i do samolotu. Specjaliści polecają zacząć pakowanie na dzień lub dwa dni przed wyjazdem – tak, aby spokojnie móc spakować wszystko to, co niezbędne. Wrzucanie rzeczy w pośpiechu do walizki może sprawić, że najważniejszy przedmiot zostanie przypadkowo pominięty. A lepiej nie zostawiać w domu wartościowych rzeczy, prawda?

Pakowanie samochodu w pośpiechu, a także informacje, jak przygotować samochód na wyjazd na wakacje
Wyjazd na wakacje samochodem, czyli jak przygotować samochód na wyjazd wakacyjny krok po kroku

Niektórzy, aby na pewno nie zapomnieć istotnych przedmiotów, pakują się też „na próbę”. Oczywiście nie każdy będzie miał na to ochotę i czas, jednak to dobra metoda dla mocno niezorganizowanych ludzi. Pakując się próbnie, przy oficjalnym pakowaniu na wakacje jest wówczas szansa, że nie zapomni się najważniejszych rzeczy.

5. Byle jakie pakowanie walizek

Wrzucanie byle czego do toreb, plecaków czy walizek nie ma najmniejszego sensu. Lepiej wczytać się we wskazówki w Internecie i zobaczyć, w jaki sposób można spakować się i oszczędzić miejsce w bagażu. Jeśli przyjmiesz odpowiednią metodę składania ubrań czy sortowania kosmetyków, może okazać się, że do walizki zmieści się mnóstwo rzeczy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przygotowując bagaże do samochodu.

Masz mało miejsca w bagażniku, a jedziesz z dwójką dzieci? Maluchom raczej niepotrzebna będzie duża, oddzielna walizka. Możesz spakować rzeczy jednego dziecka do swojej walizki, a rzeczy drugiego brzdąca do walizki żony. W ten sposób oszczędzisz sporo miejsca w bagażniku (np. na inne ważne przedmioty, które domownicy chcą zabrać na wakacje). Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podróżach.

Przygotowanie samochodu na rodzinne wakacje – tego unikaj!

6. Siatki / torby do samochodu

Jeśli masz wyjątkowo niewielki bagażnik, pakowanie walizek może okazać się nie lada wyzwaniem. Przy ograniczonej przestrzeni bagaże muszą zostać spakowane naprawdę sprytnie. Nie chcesz dopychać na siłę walizek? Odwieczny problem mogą rozwiązać specjalne torby lub siatki, które dopasować należy do swojego modelu samochodu. Właśnie dzięki nim zniknie problem z dopychaniem bagażu na siłę.

Pamiętaj jednak, aby na początku układać walizki z najmniej potrzebnymi i najcięższymi rzeczami, a z przodu pozostawić lekki bagaż z najważniejszą zawartością – czyli ze wszystkim tym, co może przydać się po drodze. Siatki lub torby zwiększą bezpieczeństwo pasażerów, ponieważ będą blokowały przesuwający się bagaż oraz inne elementy w bagażniku.

Pakowanie samochodu na wakacje, a także inne informacje, jak spakować i przygotować samochód na wakacyjny wyjazd
10 porad, jak przygotować samochód na wyjazd na wakacje, na przykład co spakować i najważniejsze porady

7. Bagaż powyżej półki

Pakując się do bagażnika, bardzo często upychamy walizki na siłę. Okazuje się później, że bagaż wystaje ponad linię półki, co jest jednym z największych błędów podczas pakowania się do samochodu. Niewymiarowe bagaże, które wystają ponad półkę, ograniczają widoczność kierowcy i stwarzają niebezpieczeństwo – zwłaszcza gdy są niezabezpieczone i się ruszają.

Właśnie dlatego lepiej nie przeładowywać bagażnika i zadbać o to, aby kierowca wszystko dobrze widział w lusterku. Stabilność bagażu w samochodzie to podstawa, o której nie powinno się pod żadnym pozorem zapominać.

8. Brak bagażnika na dachu

Mając wyjątkowo mały bagażnik samochodowy i mnóstwo przedmiotów do zabrania, warto pomyśleć nad dodatkową przestrzenią, która umożliwi spakowane ich. Rozwiązaniem może być np. bagażnik na dach, z którego pomocą będzie można przewieźć rowery bądź inny bagaż. Należy jednak pamiętać, że obciążenie na dachu zwiększy zużycie paliwa (przez zwiększenie oporu powietrza).

Nie wolno też przeładować bagażnika dachowego! Można bowiem doprowadzić do przewrócenia się pojazdu podczas wykonywania nagłego skrętu. Na autostradzie również może być dość niewygodnie, ponieważ przez bagażnik dachowy zmniejszy się prędkość maksymalna i moc samochodu. Dla niektórych nie będzie to miało znaczenia (pasażerowie), ale dla innych (zwłaszcza dla kierowcy) znacznie pogorszy się komfort jazdy.

9. Brak wykorzystania przestrzeni w środku auta

Jeśli naprawdę brakuje już miejsca, warto będzie niektóre przedmioty rozmieścić w środku samochodu, np. pod nogami pasażerów. Nie można jednak umieszczać tam bardzo małych rzeczy, które mogłyby w czasie gwałtownego hamowania wpaść pod nogi kierowcy i zablokować mu pedały do jazdy.

Można też wykorzystać przestrzeń między fotelami na schowanie nieco większych urządzeń, jak lodówka turystyczna, w której będzie ukryte jedzenie oraz napoje na długą trasę. Oczywiście, jeśli tylko możesz sobie na to pozwolić.

10. Nieprzygotowana trasa

Zanim wyruszycie w drogę, warto już wcześniej przygotować sobie trasę dojazdu na miejsce (np. wbić dany hotel czy apartament w nawigację i zobaczyć, przez jakie miejscowości trzeba będzie przejechać). Aby nie stresować się i nie spieszyć z ustalaniem trasy w samochodzie, lepiej zrobić to dzień lub dwa dni wcześniej – na spokojnie w domu.

Do ustalenia trasy można wykorzystać zaktualizowaną nawigację w aucie. Jeśli jednak takowej nie ma, warto skorzystać z aplikacji Mapy Google na smartfonie. To najbardziej aktualna aplikacja, która pozwoli w bezpieczny sposób dotrzeć na miejsce oraz… nie zabłądzić!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.8% czytelników artykuł okazał się być pomocny