Jakie okazje wymagają specjalnej dekoracji stołu?

Nakryty stół

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że jemy również, jak nie przede wszystkim, oczami. Dlatego, bardzo ważne jest nie tylko to, co podamy, ale też jak i na czym podamy oraz jaka będzie całościowa oprawa. By móc mówić o dobrej organizacji przyjęcia musimy zwrócić uwagę na wszystkie te elementy. Zatem ważna jest kwestia doboru zastawy stołowej oraz dekoracja stołu. Szczególna oprawa powinna obowiązywać przy wyjątkowych okazjach. Mamy tu na myśli święta, ważne rocznice, przyjęcia urodzinowe i imieninowe, jeśli hucznie je obchodzimy, a także wydarzenia takie, jak chrzciny czy komunia. 
Każda z tych sytuacji wymaga wyjątkowej oprawy, ale nie oznacza to, że nie możemy zadbać o piękny stół i serwis obiadowy np. na niedzielny obiad z dawno niewidzianymi członkami rodziny.

Jak ułożyć sztućce?

Sztućce

Ogólny sukces zależy od detali. By efekt był nienaganny przygotowując stół nie zapomnijmy o sztućcach. Przede wszystkim powinny być nieskazitelnie czyste i prawidłowo ułożone. W ten sposób dekoracja stołu nie tylko wygląda estetycznie, ale co najważniejsze, staje się funkcjonalna. Kolejność ułożenia sztućców zależna jest od kolejności ich użycia. Zatem najdalej od talerza znajdować powinny się te sztućce, których używać będziemy w pierwszej kolejności. Ponadto po lewej stronie talerza umieszczamy widelec, a po prawej nóż – skierowany ostrzem w stronę talerza i łyżkę, jeśli w menu przewidziana jest zupa. Łyżeczkę czy widelczyk do deseru kładziemy nad talerzem. Bogatą ofertę sztućców posiada australijska marka Maxwell & Williams funkcjonująca na rynku już od ponad 20 lat. Sztućce tej marki, to klasyczna elegancja. Seria Cosmopolitan w kolorze srebrnym stworzona z polerowanej stali nierdzewnej typu 18/10 o satynowym wykończeniu, to wiele elementów, które można dowolnie kompletować. Oprócz łyżek stołowych, widelców, noży, widelczyków i łyżeczek znaleźć możemy specjalne sztućce do ryb, noże do steków, sztućce do deserów, nóż do sera czy masła, łopatkę do ciasta, sztućce do sałaty, czy duże widelce i łyżki do serwowania mięs. W jednym miejscu możemy skompletować wszystko, co jest nam niezbędne i to w dowolnej ilości sztuk, a nie tylko w ilości z góry narzuconej przez producenta. To idealne rozwiązanie zarówno dla osób, które nie mają zbyt licznej rodziny i nie potrzebują 12 łyżek do zupy jak i dla bardzo licznych rodzin, gdzie 12 widelców to zdecydowanie za mało na uroczystość rodzinną.

Komfort gości – zadbaj o miejsce przy stole

Komfort gości przy stole

Ułożenie i wygląd sztućców są ważne podobnie jak podawane potrawy i wystrój stołu. Jednak w dekoracji nie możemy przesadzić. Obowiązuje tu zasada, że umiar jest lepszy niż przepych. Podobnie sytuacja przedstawia się z rozmieszczeniem gości. By zaproszone osoby mogły czuć się komfortowo, niezbędna jest przestrzeń. Ogólnie przyjęta norma to 50 cm dla jednej osoby. Taka szerokość pozwala na swobodne używanie sztućców bez obaw, że sąsiedzi będą obijać się łokciami. Wiadomo, że nie każdy dysponuje wielkimi stołami i nieograniczoną powierzchnią, ale postarajmy się by tego miejsca nie było zbyt mało. Dobrym rozwiązaniem może okazać się przygotowanie małego stoliczka np. dla dzieci. Każda sytuacja jest inna, ale w przypadku dużej liczby osób i małej przestrzeni warto pomyśleć o rozwiązaniu, które pozwoli gościom wygodnie celebrować uroczystość.

Dekoracja stołu – o czym pamiętać?

Dekoracja stołu

Choć na pierwszy rzut oka cała organizacja może wydawać się skomplikowana i wymagać od nas znaczącego zmysłu estetycznego, to tak naprawdę trzymając się kilku zasad możemy być pewni, że poradzimy sobie perfekcyjnie. Pierwszą sprawą jest obrus. Oprócz tego, że musi być czysty i wyprasowany, musi być również odpowiedniej długości. Z każdej strony powinien zwisać około 20 cm. Jego wygląd także jest ważny. Zastawa stołowa nie może gryźć się z obrusem, to elementy, które powinny się dopełniać. Zatem, jeśli nasza zastawa obiadowa jest wzorzysta, obrus powinien być gładki i w stonowanym kolorze. Przepych to najgorszy doradca, który wprowadza chaos i sprawia, że cały wysiłek idzie na marne. Druga sprawa to serwetki. Za ich pomocą możemy nadać całości charakteru i oryginalności. To istotny element dekoracyjny i musimy go dopasować pod względem wzoru i koloru do pozostałej dekoracji. Układając dodatkowo serwetki w wyszukany sposób podkreślimy wagę wydarzenia. Kolejne kwestie to dodatki. Najczęstszymi dodatkami przy dekoracji stołu są świece i żywe, cięte kwiaty. Jeśli tylko mamy wystarczającą ilość miejsca na stole warto dodać te elementy. Zarówno kwiaty jak i świece nadadzą oprawie uroku. Wybierając kwiaty i tworząc z nich kompozycje zwróćmy uwagę na wysokość. Wazon nie może tworzyć bariery wzrokowej między rozmówcami. W przypadku świec warto wybierać te, które mocno nie dymią i nie mają zbyt wielu ozdób bo wówczas mogą się nierówno wypalać.

Jak dobrać zastawę stołową do okoliczności?

Jak dobrać zastawę stołową do okoliczności

Nie ma co ukrywać, że koszt wymiany obrusu jest nieporównywalny z zakupem nowej zastawy. Dlatego, jeśli nie jesteśmy jeszcze posiadaczami zestawu przeznaczonego na wyjątkowe okazje, warto wybrać serwis obiadowy uniwersalny. Postawmy na klasykę, czyli połączenie dobrego stylu i elegancji. Ideą tą kieruje się marka Maxwell and Williams. Jej zastawa stołowa to prostota, która nie wyklucza finezji dzięki czemu przyjmuje wyrafinowaną formę. Taka zastawa obiadowa sprawdzi się podczas specjalnych uroczystości jak i w codziennym życiu rodziny. To inwestycja na lata. Warta uwagi jest biała linia Diamonds z dyskretną fakturą na obrzeżach, w której znaleźć można zarówno gotowy zestaw obiadowo-kawowy, jak też wiele pojedynczych naczyń, z których można skompletować własny serwis. Inną opcją jest seria Charlton, w której biel przełamana została grafitowym, strukturalnym paskiem, dzięki czemu całość zyskuje szyku. Inną opcją jest gładka biała seria Cashmere wykonana z cienkiej, szlachetnej porcelany kostnej. Minimalistyczne formy połączone z ekskluzywnością wykończenia porcelany, to idealna kombinacja, która nie znudzi się przez wiele lat. Zastawa obiadowa w gotowym komplecie to nie jedyna dostępna opcja. Maxwell & Williams oferuje również poszczególne elementy zastawy, które możemy kompletować dowolnie oraz dodatki takie jak: solniczki, maselniczki, dzbanki, filiżanki, kubki, półmiski, miski i patery do deserów, a nawet wazony, świeczniki, podkładki pod kubki, pojemniki do żywności i wiele innych rzeczy niezbędnych w kuchni i na stole. Na www.sklep.maxwellandwilliams.pl możemy wyposażyć się we wszystkie niezbędne części serwisu i to w obrębie jednej kolekcji wykonanej z tej samej porcelany. Będąc posiadaczem klasycznej zastawy za pomocą dodatków, czyli obrusu, serwetek, a także kwiatów i świec sprawimy, że stół za każdym razem będzie prezentował się inaczej, ale zawsze świetnie i gustownie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny