Jak przytyć? 5 praktycznych sposobów na przybranie na wadze
W naszej kulturze dominuje przekonanie, że tylko zbyt wysoka waga jest niepokojącym objawem. Tymczasem niedowaga może przeszkadzać kobiecie lub mężczyźnie w akceptacji swojego ciała. Może być też objawem choroby lub przyczyną osłabienia. Dlatego warto dowiedzieć się jak zdrowo i skutecznie przybrać na wadze.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o odchudzaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co dietetyka mówi o niedowadze
Czy człowiek jest naturalnie chudy?
Kultura zachodnia przez wiele lat uprawiała kult szczupłego ciała. Dlatego w księgarniach i poradnikach najłatwiej trafić na poradniki jak schudnąć. O wiele trudniej dowiedzieć się, jak zgrubnąć. Tymczasem dla wielu osób jest to poważny problem.
Istnieją różne przyczyny zbyt małej masy ciała. Zanim powiemy, co jeść żeby przytyć, warto dowiedzieć się, dlaczego ktoś może być za chudy. Najskuteczniejsze metody to te, które odpowiadają na konkretne zapotrzebowanie. W zależności od tego z jakiego powodu jesteś za chuda lub za chudy, twoja dieta na przytycie będzie nastawiona na zwiększenie kalorii lub zwiększenie tkanki tłuszczowej.
Dla osób z zaawansowanymi problemami zdrowotnymi, których objawem jest niedowaga, niezbędne może się okazać leczenie farmakologiczne. Zwłaszcza jeżeli chcą szybko przytyć. W większości przypadków można jednak naturalnie przybrać na wadze.
O czym może świadczyć niedowaga i jak zdrowo z nią walczyć
O niedowadze mówimy, kiedy wskaźnik BMI jest niższy niż 19. Trzeba jednak pamiętać, że jest to sprawa indywidualna. Jeśli chcesz utyć, to upewnij się, że jesteś za chuda z przyczyn innych niż genetyczne. W przypadku genetycznych predyspozycji lepiej popracować nad akceptacją własnego ciała, ewentualnie zacząć budować tkankę mięśniową. Utyć będzie w tym przypadku trudno.
Inne przyczyny niedowagi to:
- choroby pasożytnicze,
- choroby psychiczne lub układu pokarmowego zmniejszające apetyt,
- choroby powodujące powracające mdłości i biegunki,
- zaburzenie równowagi flory bakteryjnej,
- nietolerancje i alergie na niektóre składniki pokarmowe (laktozę, gluten),
- niewystarczająca ilość soków trawiennych,
- upośledzenia gospodarki hormonalnej,
- zaburzenia przyjmowania pokarmów i przyswajania składników odżywczych mogą być też spowodowane przyjmowaniem niektórych leków.
Warto zdać sobie sprawę z tych przyczyn, kiedy zadajemy pytanie, jak przytyć. Być może dietetyka ma tu mniej do powiedzenia, a trzeba się skupić na leczeniu? Jeżeli masz niepokojąco niską wagę, to zacznij od przebadania organizmu. Zwłaszcza, jeżeli nastąpiła duża zmiana w stosunku do wagi początkowej.
Czasami okazuje się, że można zgrubnąć łatwo po prostu likwidując przyczynę chudnięcia. Dzięki znajomości przyczyn nie grozi nam też daremne dręczenie swojego organizmu wysokokalorycznymi potrawami, które nie działają.
Jak skutecznie przybrać na wadze
Najskuteczniejsze metody zwiększania masy
Nie ma jednej skutecznej metody. W normalnych warunkach skuteczna jest dieta bogata w tłuszcze i węglowodany. To nie znaczy, że mamy jeść słodycze! U osób z szybką przemianą materii lub zaburzeniami przyswajania składników słodycze mają raczej odwrotne działanie.
Zamiast ciastek i cukierków jedz produkty zbożowe, warzywa, owoce, tłuste ryby i nabiał. Te pokarmy pozwalają nie tylko zdrowo utyć, ale dostarczają energii i niezbędnych składników odżywczych. W ziarnach zawarty jest błonnik, który poprawi pracę jelit. Chociaż jest on zalecany również przy dietach odchudzających, to osobom z niedowagą pomoże dokładniej przerabiać pokarmy.
Warzywa i owoce zaspokajają zapotrzebowanie na witaminy i wiele minerałów. Jeżeli przyczyną niedowagi był niedobór tych składników, to są metodą na to, żeby łatwo i szybko przytyć.
Jedząc nabiał, tłuste ryby i mięso dostarczamy organizmowi niezbędnego tłuszczu i białka. U osób z niedowagą problematyczne może być odkładanie tkanki tłuszczowej. O ile osoby z nadwagą mają problem z przerabianiem słodyczy na tłuszcz, o tyle ludzie zbyt szczupli mogą mieć odwrotne problemy. Dlatego dostarczanie organizmowi tłuszczu jest tak ważne.
Ważne jest również dostarczanie organizmowi białka. Według klasycznej dietetyki to właśnie jego niedobór, obok witamin i minerałów, jest główną przyczyną chudnięcia. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.
Jak szybko przytyć
Powyżej wymieniliśmy ogólne przyczyny i działania. Tutaj powiemy bardziej szczegółowo jaka powinna być ilość przyjmowanych kalorii i jak może wyglądać przykładowe zastosowanie diety na przytycie w pięciu wariantach.
Kobiecie, która chce szybko przytyć zaleca się co najmniej 2300 kalorii na dzień. Mężczyźni próbujący przybrać na wadze mogą przyjmować od 3 do 5 tysięcy kalorii. Jeżeli poza tym organizm nie cierpi na żadne poważne choroby, to jest dobry sposób, żeby naturalnie zgrubnąć. Jeśli wykryto u ciebie pasożyty, to najpierw pozbądź się ich naturalnie lub farmakologicznie. Stosowanie nawet najskuteczniejszych metod nic nie da, jeżeli inny organizm zjada twoje składniki odżywcze.
Co jeść, żeby przytyć? Oto pięć sposobów na zaplanowanie dnia tak, żeby skutecznie utyć:
1. Dieta dla osoby aktywnej fizycznie
Jeżeli jesteś aktywny fizycznie i z tego powodu tracisz za dużo kilogramów, to znaczy, że trzeba dostarczać organizmowi więcej kalorii. Pamiętaj, żeby jeść 5 posiłków dziennie. Jeśli jesteś sportowcem lub pracujesz fizycznie, to zapewnij sobie solidne śniadanie – płatki owsiane lub musli z mlekiem, kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z serem. Obiad najlepiej wysokobiałkowy – mięso, tłuste ryby, dla wegan i wegetarian rośliny strączkowe.
W czasie wysiłku uzupełniaj płyny. Najlepsza jest czysta, niegazowana woda, ale warto też mieć pod ręką termos z herbatą lub butelkę z napojem izotonicznym.
2. Dieta dla uczulonych na gluten
Ze względu na eliminację z diety popularnych ziaren postaw na kaszę jaglaną, ryż i rośliny strączkowe. Poza tym korzystaj z bezpiecznych produktów nabiałowych i ryb morskich.
3. Dieta dla uczulonych na laktozę
Jak przytyć bez mleka i sera? Produkty nabiałowe, które są ważnym składnikiem można zastąpić produktami mięsnymi, roślinami strączkowymi, ziarnami bogatymi w tłuszcz i białko np. słonecznika.
4. Dieta prebiotyczna
Niektórym osobom łatwo będzie przytyć, jeśli wyregulują pracę flory bakteryjnej w jelitach. Prebiotyki to nic innego jak naturalna „karma” dla tych bakterii. Zaleca się jedzenie produktów zbożowych na pierwsze śniadanie, na drugie jogurtu naturalnego. W obiedzie powinna być obecna cebula, czosnek, pietruszka lub por. Na deser można jeść banany, które naturalnie dostarczają też wielu innych ważnych składników.
5. Dieta dla dziecka
Jak wytłumaczyć dziecku co jeść żeby przytyć? U dzieci niedowaga może wynikać z nerwicy pokarmowej. Dlatego posiłki powinny być nie tylko odżywcze (banany, płatki owsiane, mięso drobiowe, jogurty), ale atrakcyjnie podane. Zmuszanie niejadków do jedzenia przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Warto też pozwolić dziecku na większą aktywność na świeżym powietrzu, a zapotrzebowanie na pokarm wzrośnie. Wpłynie to też zdrowo na cały organizm i jego prawidłowy rozwój.
Dieta na przytycie a nasze zdrowie
Jak widać dobranie najskuteczniejszych metod zależy od tego kto i dlaczego chce przytyć. Na pytanie jak przytyć nie ma jednej odpowiedzi, bo stawką jest nasze zdrowie. Zdrowej młodej kobiecie nie zaleca się tej samej diety na przytycie co marudnemu pięciolatkowi. Osoby z nietolerancją laktozy czy glutenu mogą skutecznie przybrać na wadze dopiero po diagnozie i zastosowaniu się do wskazań dietetyki.
Jeżeli starasz się utyć, to zawsze zwracaj uwagę na stan swojego zdrowia. Chodzi przecież nie tylko o to, żeby szybko przytyć, ale żeby skutecznie zachować prawidłową wagę. Nie chodzi też o to, żeby przeciążyć swój organizm. Niektórzy doświadczają szybkiego przejścia z niedowagi do nadwagi. Jest to wynik niewłaściwej diety.
Na pytanie jak przytyć najlepiej odpowie ci dietetyk. Jeżeli myślisz poważnie o zwiększeniu masy ciała, a domowe sposoby zawodzą, to wybierz się do specjalisty. Nawet jedna, dwie wizyty mogą się okazać skutecznym sposobem na zmianę nawyków żywieniowych.