Opieka nad osobą starszą - rozgraniczenie obowiązków

W opiece nad osobą starszą niebagatelne znaczenie ma odpowiednie rozgraniczenie czasu w opiece nad podopiecznym. Warto pamiętać, jak bardzo obciążająca i wymagająca jest ten rodzaj pracy. Opiekunowie osób starszych, którzy robią to codziennie bez żadnej przerwy, najczęściej po 3-6 miesiącach ulegają wypaleniu, czyli ogólnemu fizyczno-psychicznemu przemęczeniu. Aby tego uniknąć, należy właściwie rozplanować opiekę. Warto również skorzystać ze wsparcia kogoś innego. Trzeba pamiętać, że nie jest to żadna oznaka słabości, by prosić o pomoc w tak wymagającym zajęciu.

Opieka nad osobą starszą - świadomość i cierpliwość

Opiekując się osobą starszą, bardzo ważna jest świadomość. Dotyczy ona stanu podopiecznego, jego chorób i dolegliwości. Warto dokładnie zaznajomić się z tym tematem, poszukać w sieci informacji na temat danych chorób. Pozwoli to przygotować się do pracy i być świadomym tego, co może nas w niej spotkać. Niektóre schorzenia mogą nieść ze sobą inne przykre konsekwencje. Świadomość tego, co dolega osobie starszej i zrozumienie tego stanu pozwoli na zachowanie cierpliwości w opiece, co jest ogromnie ważne. Częstokroć w opiece nad starszą osobą, opiekun może się spotkać ze złym humorem, z niechęcią, a czasem nawet z wyzwiskami czy obelgami. Oczywiście są to sytuacje skrajne, jednak właśnie świadomość tego, co dolega podopiecznemu, pozwala zrozumieć, dlaczego tak się zachowuje i zachować spokój i cierpliwość. Warto wspierać osobę starszą w chorobie i nawiązać z nią jak najlepszą relację. Dla osób starszych w chorobie świetnie sprawdza się odpowiednia suplementacja w postaci specjalnych drinków, warto zobaczyć więcej na stronie: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-protein-energy-drink.

Jak radzić sobie z opieką nad osobą starszą? 5 sposobów
Jak radzić sobie z opieką nad osobą starszą? 5 sposobów

Opieka nad osobą starszą - czas wolny

Jak wspomniano wcześniej, w opiece nad osobą starszą może pomóc odpowiednie rozplanowanie czasu. Idąc dalej, warto wspomnieć, że opiekun powinien zadbać również o swój czas wolny i własne zdrowie. Mając kogoś do pomocy nawet raz w tygodniu, warto wybrać się gdzieś, spotkać ze znajomymi lub zrobić coś, co sprawia nam przyjemność. Taki czas tylko dla siebie powinien stać się nawykiem w tego typu pracy. Pozwoli to opiekunowi zachować spokój, cierpliwość i wyrozumiałość. Jeśli opiekun codziennie bez żadnej przerwy opiekuje się podopiecznym, nie będzie miał chwili, by odpocząć, oderwać myśli od stresującej pracy. Taki opiekun przeważnie zawsze popada w wypalenie, nie chce już dłużej opiekować się starszą osobą. A to właśnie właściwe rozplanowanie czasu pozwoli na zachowanie równowagi między życiem zawodowym a osobistym. Bardzo ważne jest dbanie o swoje potrzeby i emocje.

Opieka nad osobą starszą - sen i aktywność

Zajmując się opieką nad osobą starszą, warto pamiętać o podstawie dobrego samopoczucia i energii - wysypianiu się. Właściwa ilość snu każdej nocy pozwoli wstać wypoczętym i gotowym na stresujące obowiązki. W wolnej chwili warto wprowadzić nieco aktywności fizycznej, pozwoli to się zrelaksować i dać upust często gromadzonym negatywnym emocjom i stresowi.

Opieka nad osobą starszą to bardzo wymagające i często stresujące zajęcie. Wprowadzenie przedstawionych wskazówek, pozwoli zachować spokój i empatię dla podopiecznego, a także zadbać o swoje zdrowie psychiczne.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej