Jak robi się gluta? TOP 5 przepisów na domowego slime
Chociaż wymyślono go ponad 40 lat temu, slime cieszy się popularnością większą niż kiedykolwiek. Kiedyś trzeba było go kupować, dziś możesz zrobić go samemu. Zrobienie glutka to zabawa sama w sobie. Zobacz najlepsze przepisy na glutki i wypróbuj je w domu.
Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Jak zrobić slime z kleju?
Klasyczny przepis na domowego glutka
Jeżeli kiedykolwiek próbowaliście robić domowego glutka, jest to prawdopodobnie pierwszy przepis na jaki trafiliście. Wykonuje się go bardzo łatwo i efekty są wyjątkowo dobre. Klej używany do produkcji gluta powinien być bezpieczny dla dzieci. Najlepiej użyć specjalnie przeznaczonego do tego zadania kleju w płynie. W produkcji glutów ważne jest też określenie co może być aktywatorem slime. To dodawanie tego składnika jest niezbędne do stworzenia zwartych, ale rozciągliwych glutków.
Oto rzeczy potrzebne do wykonania klasycznego glutka z klejem:
- klej w płynie
- żel do prania
- barwnik (opcjonalnie)
Najpierw wlewamy do naczynia odrobinę kleju (wystarczą 2-3 łyżki). Następnie dodajemy odrobinę barwnika. Najlepiej sprawdzą się barwniki spożywcze. Można też użyć farby akrylowej. Mieszamy całość. Dodajemy po trochu żelu do prania. Na tym etapie trzeba mieszać i zwracać uwagę na zmianę konsystencji. Żel jest aktywatorem gluta, więc można go spokojnie dodać więcej niż kleju, ale nie na raz.
Najlepsze jest to, że nie trzeba używać wody. Wszystkie składniki mają konsystencję, która zapewni odpowiednią płynność glutkowi.
Gluty z kleju i żelu do prania doskonale nadają się do zabawy. Są rozciągliwe prawie tak samo jak oryginalny produkt. Oprócz barwnika można do nich dodawać cekinów, koralików lub brokatu, co uatrakcyjni wygląd.
Zamiast żelu do prania można dodać Perwolu. Ma on bardziej emulsyjną konsystencję, ale działa mniej więcej tak samo jak żel. Dodanie Perwolu powoduje, że glutek ma bardziej aksamitną konsystencję. Detergent może dodatkowo służyć jako delikatny barwnik.
Zrób przezroczystego glutka
Jak się robi gluta, żeby był przezroczysty? Istnieje kilka sposobów. Do stworzenia przezroczystego slajma można użyć płynu do soczewek. Podstawowym składnikiem jest klej w płynie. Można go rozcieńczyć odrobiną wody, ale nie zawsze jest to konieczne. Na 5 łyżek kleju wystarczy łyżeczka płynu do soczewek i odrobina sody. Z połączenia obu tych składników powstaje aktywator. Mieszanka zacznie się robić bardziej zwarta aż będzie można ją zacząć ugniatać w ręku.
Jeżeli planujecie wymieszać slajma z innymi rzeczami, np. cekinami lub brokatem, to dodawajcie je przed dodaniem aktywatora. Po wymieszaniu kleju z sodą oczyszczoną substancja szybko zmienia konsystencję i potem ciężko będzie coś do niej wrzucić. Dodanie ozdób do przezroczystego slajma bardzo uatrakcyjnia jego wygląd. Jeżeli chcemy uzyskać intensywny kolor, to możemy zastosować dodatkowo barwnik spożywczy.
Robiąc domowego gluta z ozdobami zwróćmy uwagę na zachowanie porządku. Zwłaszcza kiedy robimy go z dziećmi. Kombinacja brokatu z klejem lubi lądować na ubraniu małych chemików i na sprzętach domowych. Dlatego warto wydzielić przestrzeń do takich eksperymentów.
Glutki z mąki
Jak zrobić slime z płynem do naczyń?
Jednym z najbardziej popularnych i najprostszych przepisów na gluty jest ten z użyciem mąki i płynu do mycia naczyń. Te dwa składniki pozwalają szybko uzyskać wyjątkowo dobrą konsystencję.
Jak się robi gluta z mąki? Wyjątkowo łatwo. Ponieważ płyn jest łagodniejszy dla skóry, to takie glutki są też bezpieczniejsze dla alergików.
W niniejszym przepisie głównym składnikiem sypkim będzie mąka ziemniaczana, ale można go też zrobić z mąki pszennej. Dzięki temu nie zacznie się kruszyć po kilkunastu godzinach. Można też wymieszać mąkę ziemniaczaną z pszenną.
Przygotuj zestaw następujących składników:
- Pół szklanki mąki
- Butelkę płynu do mycia naczyń
Cała butelka detergentu nie będzie potrzebna, ale trzeba będzie dolewać do uzyskania pożądanego efektu. Z tego powodu lepiej mieć pod ręką butelkę. Na dno naczynia wsypujemy mąkę i dodajemy odrobinę płynu. Mieszamy. Czynność powtarzamy do uzyskania zwartej konsystencji. Jeżeli będzie zbyt płynna zaprawiamy mąką. Na koniec ugniatamy jeszcze w ręku i możemy dać go dzieciom do zabawy.
Wielką zaletą tego przepisu jest to, że potrzebnych składników nie musimy specjalnie dokupywać. Robi się go łatwo, szybko i jest chyba najtańszą wersją ze wszystkich możliwych.
Gluty z odżywką
Gluty z mąki można robić z różnymi detergentami. Kiedy znamy już podstawowe zasady jak zrobić slime, to warto poeksperymentować z modyfikacją składników. W zależności od ich właściwości slime będzie bardziej rozciągliwy lub lepszy do ugniatania. Slime z mąki i odżywki do włosów jest bardziej gładki i pachnący niż ten z płynem do mycia naczyń.
Wykonanie wygląda mniej więcej tak samo jak powyżej. Jeżeli dodatkowo chcemy wzbogacić slime o intensywny kolor, to dodajemy barwnika. Pamiętajmy jednak, że taki glutek nie będzie przezroczysty. Dodatkową ozdobą będzie odrobina brokatu.
Odżywka ma jeszcze jedną zaletę – jest przeznaczona do używania na skórze. W przepisach rzadko się o tym wspomina, ale matki małych alergików wiedzą, że nie wszystkie składniki są bezpieczne dla ich pociech. Jeżeli używanie żelu do prania, perwolu czy płynu do mycia naczyń drażni skórę dziecka, to odżywka jest dobrą alternatywą. Oto dobra wskazówka jak zrobić slime dla alergika.
Podobnie jak gluta z płynem do naczyń dziecko może go przygotować samemu. Warto zaprosić malucha do zabawy w małego chemika, kiedy jest ona bezpieczna. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić slime.
Jak się robi gluta z maseczki do twarzy?
Jak się robi gluta korzystając z maseczki do twarzy? Maseczki zawierające alkohol poliwinylowy po wyschnięciu same osiągają konsystencję podobną do slajma. Dlaczego nie dodać kilku rzeczy i nie wykorzystać tej właściwości do zabawy?
Przy użyciu tego przepisu nie uzyskamy przezroczystego slajma, ale będzie bardzo rozciągliwy i trwały. Do wykonania tego domowego glutka będzie potrzebnych kilka produktów z łazienki:
- Maseczka zawierająca alkohol poliwinylowy
- Pianka do golenia
- Płyn do soczewek kontaktowych
- Barwnik lub farba
Maseczkę wykładamy do naczynia i mieszamy z pianką w proporcjach mniej więcej 2 do 3. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy barwnik. Na koniec około 2 łyżek płynu do soczewek i szybko mieszamy. Kiedy substancja gęstnieje zaczynamy ją ugniatać w rękach.
W niektórych przepisach znajdziecie jeszcze sugestię dodania łyżeczki skrobi. Nie jest to konieczne, ale trochę przyspiesza proces utwardzania.
Pomysłów na to jak zrobić slime samemu w domu jest w internecie coraz większa ilość. Warto trochę poeksperymentować ze slajmami bez i z dodatkiem wody, kleju czy mąki. A ty jaki masz pomysł na glutka?