Jak rozchodzić buty?

Metoda na… gazetę!

Jeżeli chcesz rozchodzić swoje nowe, przyciasne buty, pierwszą sprawdzoną metodą będzie skorzystanie ze… starych gazet. Z całą pewnością masz takie w swoim mieszkaniu. Wystarczy, że powyrywasz ze starych gazet kilkanaście stron – najlepiej jednak skorzystać będzie z gazet codziennych, które nie posiadają kolorowo barwionego druku. Później:

  1. Zgnieć stare gazety w kulki.
  2. Zamocz w ten sposób przygotowane gazety w wodzie bądź alkoholu (wysokoprocentowym).
  3. Wypchaj kulkami z gazet swoje obuwie. Postaraj się włożyć ich je do butów w sporej ilości tak, aby but się poszerzył.
  4. Pozostaw skórzane buty przynajmniej na całą noc, wypchane gazetami.

Pamiętaj, żeby nie stosować wysokoprocentowego alkoholu, jeżeli boisz się odbarwić kolor wkładki obuwia – niestety, ale denaturat czy spirytus może trwale zmienić barwę wnętrza nowych butów. Jeżeli masz co do tego obawy, spokojnie możesz użyć wody np. w postaci pary wodnej – możesz wówczas delikatnie skropić nią stare gazety. Kiedy już uda się przetrzymać w ten sposób szpilki na obcasie bądź inne zbyt małe buty, wystarczy następnego dnia założyć je na nogi i pochodzić w nich przynajmniej godzinę czasu. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze sposobami na obcierające buty?

Jak rozchodzić szpilki w grubych skarpetkach?

Kolejną sprawdzoną metodą jest rozciąganie obuwia poprzez włożenie do nich stóp ubranych w grube skarpety. To bardzo skuteczny sposób, jaki pomoże rozbić obuwie zwłaszcza zbyt ciasne w palcach. Zanim jednak włożysz skarpety na nogi, warto będzie uprzednio nieco zmiękczyć obuwie przy pomocy strumienia ciepłego powietrza, jakie jest chociażby w suszarce do włosów. Dlaczego właśnie tak? Otóż, obuwie (zwłaszcza skórzane) pod wpływem ciepła potrafi się delikatnie zmiękczyć, co bardzo ułatwia wówczas ich modelowanie. Oczywiście, nie wkładaj od razu skarpet do nagrzanych butów, aby uniknąć przypadkowego poparzenia! Poczekaj spokojnie, aż obuwie prawie całkowicie wystygnie.

Kolejnym sposobem jest włożenie do butów ubranych w skarpety stóp, jednak skarpetki powinny być nieco... zwilżone. Podobnie, jak w przypadku wyżej opisanej metody z użyciem starych gazet zwiniętych w kulki, możesz zmiękczyć grube skarpetki parą wodną. Wówczas należy rozchodzić buty sportowe bądź szpilki czy sandały właśnie w takich skarpetkach – wilgoć nieco zmiękczy obuwie, które zrobi się „plastyczne” pod jej wpływem. Zatem, łatwiej będzie je później wymodelować. Pamiętaj jednak o tym, że takie rozciąganie (a dokładniej mówiąc, rozchodzenie butów po domu) powinno potrwać nawet kilka godzin. Warto zatem poświęcić na pochodzenie w butach przynajmniej 3, 4 godziny, zanim wyjdziesz w nich na miasto. Nie masz aż tyle czasu? Pochodź po mieszkaniu w zwilżonych, grubych skarpetach włożonych w buty przez ok. godzinę. Następnego dnia powtórz zabieg i tak… aż do skutku.

Czym rozciągnąć za małe buty?

Jak rozchodzić buty z pomocą gorącego nawiewu?

Już wyżej wspomnieliśmy o tym, że dzięki gorącemu powietrzu można niemal dowolnie modelować butem, zwłaszcza tym przyciasnym. Jeżeli więc kupiłaś zbyt ciasne sportowe buty i chcesz je jakoś rozchodzić, koniecznie podłącz suszarkę do włosów do kontaktu i skieruj ciepły nawiew powietrza prosto do wnętrza butów. Warto wpuszczać do środka powietrze aż do momentu, kiedy buty zaczną robić się naprawdę gorące. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozciągnąć buty.

Obolałe kobiece stopy i szpilki oraz porady, jak rozchodzić buty, między innymi jak rozchodzić stopy krok po kroku
Jak rozchodzić buty sportowe, szpilki, sandały i inne? Oto sprawdzone sposoby

Później wystarczy włożyć do środka obuwia nogi, oczywiście najlepiej w skarpetkach. Na początku możesz odczuwać dość nieprzyjemne „napieranie” butów na stopy – jednak po chwili to wrażenie powinno minąć. Postaraj się pochodzić w tak przygotowanym obuwiu przez co najmniej kilkanaście minut – najważniejszy będzie moment, kiedy buty nie będą już gorące, a lekko ciepłe. Dlaczego? Otóż, będzie je wtedy można wymodelować… stopami. Także, prawdopodobnie to właśnie wtedy buty najlepiej się rozciągną!

Preparat do rozciągania butów – czy pomoże je rozchodzić?

Na rynku istnieje wiele różnych preparatów, jakie pomagają rozciągać za małe obuwie. Wśród nich, najczęściej kupowanymi są:

  • prawidła – są to narzędzia, jakie mogą rozciągnąć but. Możesz kupić plastikowe albo drewniane prawidła. Stopa za ich pomocą zacznie się inaczej układać, a także zmniejszy się nacisk w palcach i na podbiciu. Dzięki zastosowaniu prawidła do rozciągania butów z całą pewnością o wiele łatwiej będzie rozchodzić buty.
  • pianki i rozciągacze w aerozolu – doskonale zmniejszają ucisk w okolicy śródstopia. Wystarczy, że spryskasz wybranym produktem środek buta i będziesz w nim chodził po mieszkaniu – dzięki temu na pewno uda się rozchodzić sportowe buty. Pozytywną opinią na rynku cieszy się obecnie preparat do rozciągania butów Coccine – pianka o bezbarwnej formule (ok. 10 zł / 75 ml).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.6% czytelników artykuł okazał się być pomocny