Jak rozciągnąć buty?

1. Rozciąganie butów zimnem, czyli… do zamrażarki!

Domowe sposoby na to, jak rozszerzyć buty, okazują się niezwykle skuteczne i niemal niezawodne. Jeżeli stwierdziłeś, że buty zaczęły cisnąć na nodze lub zdają się uciskać intensywniej, niż w sklepie, spokojne! Na samym początku warto będzie poszerzyć je bardzo delikatnie. Oczywiście, istnieje wiele sposobów na to, jak tego dokonać. Okazuje się, że dasz radę rozciągnąć obuwie zupełnie… samodzielnie! W tym celu możesz schować je np. do zamrażarki. Jak jednak to zrobić? Otóż, wypełnij najpierw dwa woreczki foliowe wodą uważając przy tym, aby były one szczelnie zamknięte. Zamieść oba worki w butach, a później schowaj całość w zamrażarce, najlepiej na całą noc. Postaraj się, aby worek leżał w bucie przynajmniej kilka godzin – tylko w ten sposób metoda ta będzie bowiem skuteczna.

Stosując ten sposób nie zapomnij, że zamrożona ciecz zazwyczaj zwiększa swój normalny rozmiar – zatem, dzięki takiemu zjawisku następuje naturalne rozciąganie szpilek czy też innego obuwia, jakie ukryte zostało w zamrażarce! Uważaj przy tym, by nie wypełnić woreczków zbyt dużą ilością wody. Dlaczego? Ponieważ nowe skórzane kozaki czy inne buciki mogą stać się za duże, a w gorszym wypadku… popękać! Zastanawiasz się, czym rozciągnąć za małe buty? Przygotuj woreczki z wodą i… hop, do zamrażarki! A może zainteresuje cię także ten artykuł o praniu butów w pralce?

2. Jak rozbić buty za pomocą… starych gazet?

Zastanawiasz się, czy istnieje jakiś preparat do rozciągania butów bądź specjalistyczny wynalazek, jaki pomoże w ich rozbiciu? Otóż, zapewne masz go we… własnym mieszkaniu! Rozejrzyj się, czy nie masz pod ręką starych gazet. Następnie pozbieraj je, pozgniataj w kulki i namocz w denaturacie bądź w spirytusie. Później wypchaj nimi swoje buty zamszowe bądź inne obuwie, jakie zakupiłeś. Pamiętaj przy tym, żeby nabrać możliwie dużo papieru do butów – właśnie dzięki temu następuje rozciąganie szpilek lub rozciąganie butów innego rodzaju. Nie da się ukryć, że ten sposób mimo wszystko najlepiej działa na obuwie… skórzane! Pozostaw buty wypełnione gazetami na kilka godzin.

Musisz pamiętać przy tym o jednej, ważnej kwestii. Jeżeli w środku buta znajduje się materiał jasnej barwy, może się on przez nasączone alkoholem gazety… odbarwić! Boisz się, że wkładka zmieni swój kolor? Nie używaj wówczas alkoholu i postaraj się wypchać buty z użyciem wyłącznie gazet! Takie domowe sposoby pomogą rozbić buty na długość, ale i szerokość! Dzięki niemu nowe lakierki będą gotowe do… drogi!

Alternatywnie do alkoholu, możesz sięgnąć również po zwykłą wodę. Wystarczy, że skropisz nią swoje za małe buty (niewielka ilość) bądź rozmiękczysz je przy użyciu… pary wodnej. Po takim zabiegu należy wypchać buty starymi gazetami i zostawić tak na co najmniej jedną dobę. Domowe sposoby czasami działają lepiej, jak profesjonalne usługi u szewca! Dlaczego więc z nich… nie skorzystać?

Jak rozbić buty?

3. Jak rozciągnąć buty grubymi skarpetami?

Zastanawiasz się, jeszcze czym rozciągnąć za małe buty w palcach? Spróbuj użyć do tego grubych skarpet, jakie na pewno masz na zimę! Rozgrzej swoje buty ciepłym strumieniem powietrza (np. suszarki), a później włóż je na stopy ubrane w grube skarpetki. Buty pod wpływem ciepła rozciągną się delikatnie – nie zdejmuj więc ich od razu tylko poczekaj od momentu, aż wystygną całkiem.

Grube skarpety w butach jako jeden ze sposobów na to, jak rozbić buty w za małym rozmiarze krok po kroku
Jak rozciągnąć buty? 5 najlepszych sposobów na rozszerzenie butów

Możesz także włożyć swoje nogi z założonymi na nie grubymi skarpetami do butów… wilgotnych! Podobnie, jak w przypadku ze starymi gazetami, możesz uprzednio zmiękczyć obuwie parą wodną bądź wodą. Warto poświęcić na chodzenie w tak przygotowanych butach co najmniej kilka godzin – wówczas istnieje szansa na osiągnięcie zamierzonego rezultatu! Również dobrze możesz zmoczyć skarpety wodą (jednak tak, by nią nie ociekały) i włożyć ubrane w nie stopy do butów, które są za ciasne. Domowe sposoby będą skuteczne, jeżeli powtórzysz je kilkukrotnie. A działają zwykle o wiele lepiej niż jakikolwiek preparat do rozciągania butów!

4. Jak rozepchać buty za pomocą gorącego powietrza?

O gorącym powietrzu wspominaliśmy już powyżej. To sprawdzony sposób, który skutecznie rozciąga zbyt ciasne obuwie i pozwala je nawet nieco… wymodelować. Zdarzyło się, że kupiłeś za ciasne buty a potrzebujesz ich już na „zaraz”? Sięgnij po suszarkę do włosów i ustaw ją na maksymalną moc ciepła. Ubierz skarpety (jeżeli nie masz żadnych grubych, mogą być nawet dwie cienkie pary) do butów i susz tak nogi nawet kilka minut.

Nie zdziw się, jeżeli na początku poczujesz dyskomfort, związany z uciskiem na stopie – to wrażenie minie. Jeżeli uda się wytrzymać w ten sposób ok. 10 minut, materiał zacznie robić się miękki i będziesz w stanie go wymodelować! Powtarzaj zabieg do momentu, aż uda się poszerzyć nieco but.

5. Preparat do rozciągania butów i prawidła do rozciągania

Nadal myślisz o tym, jak rozbić skórzane buty? Kupiłeś je w sklepie dobrze dopasowane – a w domu okazało się być nieco… inaczej? Nie myśl, że buty w magiczny sposób rozejdą się same! Będziesz musiał je samodzielnie rozszerzyć, aby ostatecznie czuć się w nich komfortowo. Bardzo często osoby, które mają podobny problem, sięgają po:

a) pianki do rozciągania obuwia – to specjalistyczne preparaty do rozciągania obuwia, jakie pomocne są do usuwania ucisków, zwłaszcza w okolicy śródstopia. Zastanawiasz się, jak rozciągnąć buty za ich pomocą? Otóż, taką pianką spryskuje się uciskający but – później trzeba w nim chodzić do momentu, aż nie zrobi się luźniejszy. Świetną opinią cieszy się chociażby rozciągacz do obuwia producenta Bama (cena ok. 11 zł / 75 ml). Nie zapomnij, że pianka skuteczna jest również w zmiękczaniu skóry naturalnej, ponieważ rozluźnia jej włóka. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować później obuwie do stopy.

b) prawidła do rozciągania butów – to bardzo przydatny produkt, jeżeli chcesz rozciągnąć but na jego szerokość. Prawidła zazwyczaj wykonane są z plastiku albo drewna. Należy jednak pamiętać, że prawidła z tworzywa sztucznego są sztywniejsze i nie pękają tak często, jak te drewniane. Mało tego, zazwyczaj posiadają również dodatkowe elementy, jakie pomagają rozciągać… haluksy! Dzięki temu wynalazkowi stopa powinna zacząć się układać nieco inaczej, a nacisk w podbiciu i palcach na pewno się zmniejszy. Prawidła to dobry sposób na to, by odzyskać komfort chodzenia!

Prawidła do butów jako jeden ze sposobów na to, jak rozbić buty, gdy są za małe, najlepsze, szybkie sposoby na rozbicie butów
Jak rozciągnąć buty? 5 najlepszych sposobów na rozszerzenie butów

Zanim zastosujesz wybrany preparat, pamiętaj…

Decydując się np. na piankę wybranego producenta musisz najpierw nanieść jej fragment na but – najlepiej ten, który ociera stopę w danym miejscu. Preparaty zazwyczaj zaczynają działać po czasie, jaki określony jest na opakowaniu lub w instrukcji – i na to trzeba brać również poprawkę. Po upłynięciu wskazanego czasu, obuwie staje się elastyczne i podatne na rozciąganie, ułatwiając schowanie w nim stóp. Takie preparaty możesz znaleźć zarówno u szewca, jak i w sklepach z obuwiem. Oprócz pianki, możesz też oczywiście zdecydować się na innego rodzaju preparat (np. w aerozolu).

Zanim jednak zastosujesz dany produkt, dokładnie przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie! Musisz bowiem dobrać preparat do typu buta, jaki chcesz nim potraktować. Powinieneś również dowiedzieć się, z której strony produkt powinieneś… zaaplikować. Ważne jest też przetestowanie działania wybranego preparatu – musisz przecież mieć pewność co do tego, czy nie odbarwi obuwia lub nie uszkodzi go w inny sposób! Nanieś go w tym celu na mały fragment obuwia. Sprawdź też, czy np. aerozol nie posiada alkoholu – może on bowiem rozpuścić włókna skórzanych butów i… zniszczyć je! Takie buty nadadzą się wówczas już chyba tylko… do wyrzucenia. A tego chyba każdy chciałby jednak uniknąć, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej