Jak rozciągnąć buty zamszowe?

Jak rozepchać buty zamszowe… skarpetkami?

To najprostszy z możliwych sposobów stosowany również wtedy, gdy zastanawiamy się, jak rozbić skórzane buty. Jeżeli czujesz, że zamszowe obuwie jest ciasne w palcach, warto będzie włożyć na stopy grube skarpety i umieścić je w butach. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie wdmuchaj do swoich butów gorące powietrze z pomocą… suszarki do włosów! Skieruj ciepłe powietrze prosto do wnętrza obuwia – dzięki temu zamszowe buty pomału zaczną się rozciągać! Jak to możliwe? Otóż, to sprawka ciepłego powietrza, jakie jest w stanie delikatnie wymodelować powierzchnię butów.

Jeśli obawiasz się użyć suszarki do butów, możesz również zwilżyć skarpetki parą wodną, ubrać je na nogi i wsadzić do obuwia – oczywiście, trzeba będzie wówczas trochę je rozchodzić. Woda czy też para wodna może zmiękczać buty, zatem jest to doskonały sposób na rozbicie ich.

Za małe buty zamszowe kontra… zamrażarka!

To skuteczny patent, jaki stosowany jest już od wielu lat. Dzięki niemu wcale nie będzie trudno o to, by rozepchać buty zamszowe! Wystarczy w tym celu:

  1. Przygotować woreczki wypełnione wodą – po jednym na but.
  2. Włożyć worki do obuwia i następnie do zamrażarki.
  3. Zostawić buty w zamrażarce na całą noc.

Ciecz przez noc zwiększy swój rozmiar, więc automatycznie zacznie rozciągać również zamszowe buty! Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ilością wody – możesz bowiem przez przypadek znacznie… Powiększyć obuwie! Niestety, ale zmniejszanie butów będzie raczej ciężkie do wykonania – w przeciwieństwie do ich rozciągnięcia. A może zainteresuje cię także ten artykuł ze sposobami na obcierające buty?

Rozciąganie butów zamszowych – skuteczne sposoby

Jak rozciągnąć zamszowe buty młotkiem?

Jeżeli czujesz ucisk na pięcie, warto będzie sięgnąć po najzwyklejszy młotek! Wystarczy opukać nim tył butów – oczywiście, bardzo ostrożnie. Nie używaj wiele siły, aby nie uszkodzić zamszowej struktury nowo zakupionych butów. Oczywiście, musisz uważać też na… palce!

Brązowe buty zamszowe damskie oraz porady, jak rozciągnąć buty zamszowe w palcach domowymi sposobami krok po kroku
Jak rozciągnąć buty zamszowe? Oto najpopularniejsze domowe sposoby

Pamiętaj, że możesz zawsze zamortyzować uderzenia młotkiem – pomoże to nieco zmiękczać ostukiwaną powłokę z zamszu. Użyj w tym celu np. ściereczki kuchennej.

Stare gazety – pomogą na za małe buty?

Oczywiście, że tak! Wystarczy, że wyrwiesz kilkanaście stron z gazety codziennej – ma bowiem wewnątrz najlepszy papier do rozpychania ciasnych butów zamszowych. Następnie, trzeba będzie pozwijać kartki w kulki, nasączyć wysokoprocentowym alkoholem i rozepchać nimi buty do maksimum. Zostaw w ten sposób przygotowane obuwie nawet na całą noc – dzięki temu zamszowe sandały czy kozaki szybko zwiększą nieco swój rozmiar. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozciągnąć buty.

Obawiasz się, że wkładka buta może się trwale odbarwić przez spirytus czy denaturat? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować „gazeciane kulki” zwykłą wodą.

Spray do rozciągania butów

Nie wiesz, jak rozciągnąć buty zamszowe? Oczywiście, jeżeli nie masz odwagi na skorzystanie z domowych metod rozciągania zamszowego obuwia, możesz zawsze wybrać się sklepu po specjalistyczny środek. Znajdziesz je zarówno u szewca, jak i w każdym sklepie z obuwiem. Oferta jest bardzo bogata, zatem każdy z całą pewnością będzie mógł znaleźć preparat dostosowany do danego typu obuwia – również zamszowego. Dużą popularnością cieszy się np. pianka czy spray do rozciągania butów, które skutecznie mogą usunąć ucisk na pięcie lub w okolicy śródstopia. Wystarczy takim sprayem popsikać do butów, które po jakimś czasie „odpuszczą” i nieco się poszerzą.

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z jakiegokolwiek preparatu do butów w postaci sprayu, koniecznie przetestuj go na małym fragmencie zamszowych butów. Dzięki temu upewnisz się, że nie uszkodzisz ich powierzchni!

ikona podziel się Przekaż dalej