Gnidy we włosach - jak je rozpoznać

Wszy i gnidy na włosach

Gnidy to jajeczka wszy, które samica przytwierdza mocną wydzieliną do nasady włosów. Wesz ludzka żyje około miesiąca i w tym czasie samica składa co najmniej 100 jaj. Codziennie składa 5 do 10 jaj i przykleja je do włosów kleistą wydzieliną. Po 4 do 14 dniach z jaj wykluwają się larwy, które szybko przeradzają się w owady dorosłe.

Wszy żerują we włosach ludzkich lub w ubraniach. Najczęściej pojawiają się we włosach na głowie, jednak mogą być wszędzie, nawet na rzęsach.

Wszawica w naszym klimacie nie jest groźną chorobą pasożytniczą. Niemniej jednak trzeba jej zapobiegać i leczyć, gdyż ukąszenia wszy oraz drapanie się powoduje powstawanie ranek, które mogą ulegać zakażeniom bakteryjnym. Ponadto wszy mogą roznosić inne, znacznie groźniejsze choroby.

Objawem wszawicy jest silne swędzenie, które zmusza do drapania się. Ukąszenia wszy oraz drapanie się może powodować wtórne zakażenie bakteriami oraz stany zapalne. Sprawdź także ten artykuł o wyglądzie wszy i gnid.

Skąd się biorą gnidy we włosach

Gnidy we włosach oznaczają wszawice, które niestety jest chorobą wstydliwą. Utarło się mylne przekonanie, że gnidy we włosach to efekt brudu i niedostatecznej higieny. Nie jest to prawda, gdyż wszy mogą wystąpić u każdego. Wszawicy sprzyjają miejsca, gdzie jest dużo ludzi. Najczęściej pojawiają się gnidy u dzieci, które wymieniają się ozdobami do włosów, szczotkami czy czapeczkami.

Mimo, że wesz nie lata ani nie skacze, nie ma ona problemów z przemieszczaniem się i zmienianiem żywiciela szczególnie w dużych skupiskach ludzi. Bez problemu wszy mogą zmienić miejsce pobytu w zatłoczonym tramwaju, w hotelu, na koloniach czy w czasie zabawy.

Jak wygląda gnida ludzka na włosach

Gnida ludzka wygląda jak mała, biała kropelka przylepiona do włosa (patrz zdjęcia). Gnidy przypominają nieco łupież, który jednak po dmuchnięciu nie odpada.

Jajeczka wszy są bardzo małe i trudno je dostrzec, szczególnie na jasnych włosach. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie stanu włosów, szczególnie u dzieci.

Jak rozpoznać gnidy u dzieci i dorosłych

Kiedyś w każdej szkole była higienistka, która sprawdzała stan włosów u dzieci. Obecnie szkoła nie ma prawa sprawdzać głów dzieci bez zgody rodziców, dlatego też obowiązek sprawdzania stanu włosów spada na rodziców.

Rodzice powinni regularnie przeglądać włosy dzieci. Szczególnie ważne jest sprawdzanie po powrocie z wakacji, kolonii, wycieczek szkolnych. Gnidy u dzieci dość trudno jest zobaczyć gołym okiem, szczególnie na jasnych włosach. Dobrym sposobem wykrycia gnid we włosach u dzieci i dorosłych jest wyczesywanie włosów gęstym grzebieniem. Patrz zdjęcia, jak wygląda wesz i gnidy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o objawach wszawicy?

Wszy i gnidy we włosach, czyli jajeczka wszy i gnida ludzka na białym tle, a także zwalczanie, leczenie i zapobieganie
Jak rozpoznać gnidy we włosach? Jak się ich pozbyć krok po kroku?

Włosy można przeglądać po umyciu głowy. Na ramionach dziecka kładziemy ręcznik i wyczesujemy włosy gęstym grzebieniem. Następnie dokładnie sprawdzamy zarówno grzebień jak i ręcznik.

Inny sposób to wyczesywanie włosów suchych nad umywalką. Dziecko lub dorosły powinien pochylić się nad umywalką tak aby to co wyczesujemy z włosów do niej wpadało. Jeśli na czystej, białej umywalce z łatwością zobaczymy małe drobinki, może oznaczać, że jest to gnida ludzka.

Wszy - leczenie

Leczenie wszawicy

Jajeczka wszy są mocno przyklejone do włosów wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie. Dlatego też nie można gnid pozbyć się przy pomocy mycia włosów szamponem. Leczenie wszawicy należy przeprowadzić przy pomocy preparatów, które niszczą pasożyty. Są one dostępne są w każdej aptece. Postępujemy zgodnie z instrukcją na etykiecie. Najczęściej zabieg trzeba powtórzyć.

W przypadku wszy, nie wystarczy jednak wykonanie zabiegu preparatem na wszy u osoby zakażonej. Leczenie należy przeprowadzić na wszystkich domownikach. Ponadto konieczne jest dokładne wysprzątanie i odkażanie mieszkania.

Aby pozbyć się wszy i gnid należy wyprać wszystkie ubrania, pościel, ręczniki w temperaturze ponad 60 stopni. Ozdoby do włosów, spinki, opaski, grzebienie i szczotki należy wygotować lub zniszczyć. Rzeczy osobiste osoby zakażonej, których nie da się wyprać ani wygotować, należy spryskać preparatem owadobójczym i zamknąć na 10 dni w szczelnie zamkniętych workach foliowych.

Jak pozbyć się wszy domowymi sposobami

Domowe sposoby wspomagają leczenie wszawicy i zapobiegają ponownemu pojawieniu się wszy. Można tu zastosować mieszanki ziołowe do mycia i płukania włosów, jak mieszanki z ostróżeczki czy z piołunu i wrotyczu.

Wbrew panującej opinii, ocet nie jest skutecznym środkiem na wszy i gnidy. Nie należy również do zwalczania wszy stosować preparatów dla zwierząt.

Problem wszy może dotknąć każdego. Dlatego też bardzo ważne jest, aby regularnie kontrolować stan włosów u siebie i dzieci. Aby to zrobić należy wiedzieć, jak wyglądają gnidy i jak ich szukać we włosach.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny