Jak rozpoznać owulację

Co to jest owulacja, jajeczkowanie

Dzień owulacji jest ważny zarówno dla kobiet, które chcą zajść w ciążę, jak i dla tych, które chcą tego uniknąć. Dlatego też warto wiedzieć, ile trwa owulacja i dni płodne. Dość trudno jest wyczuć owulację, dlatego też, aby rozpoznać owulację mamy kilka metod obliczania.

Za dni płodne uważa się okres 5 dni przed owulacją oraz 4 dni po owulacji. Dzień owulacji to moment, w którym jajeczko uwalnia się z pęcherzyka Graafa w jajniku i zaczyna wędrować jajowodami w kierunku macicy. Dni płodne trwają już 5 dni przed owulacją, gdyż plemnik może przeżyć 5 dni w drogach rodnych kobiety. Z kolei 4 dni po owulacji to margines błędu, gdyż bardzo trudno jest precyzyjnie ustalić dzień owulacji.

Ile trwa owulacja

Owulacja to moment, w którym jajeczko puszcza pęcherzyk Graafa. Trwa ona nie dłużej niż 1 dzień. Zastanawiamy się nie tyle ile trwa owulacja, co ile trwają dni płodne, kiedy to kobieta może zajść w ciążę. Dzień owulacji wyznacza dni płodne, które oblicza się na 5 dni przed dniem owulacji i 4 dni po dniu owulacji.

Dni płodne to okres kiedy jajeczko wędruje jajowodem do macicy i może dojść do zapłodnienia. Okres ten trwa łącznie 10 dni.

Symptomy owulacji występujące często

Podstawowe objawy owulacji to:

  • zmiana śluzu na bardziej rzadki, ciągnący się, przezroczysty,
  • podwyższona temperatura ciała o kilka stopni po owulacji

Niestety wyczuć owulację jest trudno, szczególnie że symptomy owulacji różnią się u poszczególnych kobiet. Rozpoznać jajeczkowanie można tylko metodą obserwacji swojego ciała przez okres co najmniej 3 miesięcy. Dopiero po takiej obserwacji możemy zauważyć pewne prawidłowości, które wskazują na to kiedy jest dzień owulacji u danej kobiety.

Objawy owulacji mogą zostać jednak zakłócone przez wiele czynników jak choroba, spożycie alkoholu, leki, zmiany hormonalne, czy też zmiany trybu życia. Dlatego też nie ma stuprocentowej pewności, kiedy następuje dzień owulacji. Jak rozpoznać owulację, aby mieć największą pewność? Trzeba wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników, na przykład jeśli zmianom temperatury towarzyszy plamienie owulacyjne lub ból owulacyjny. Trzeba bardzo dobrze poznać swój cykl. Najłatwiej można rozpoznać owulację, gdy miesiączkowanie jest regularne.

Rzadko występujące symptomy owulacji

  • ból owulacyjny,
  • plamienie owulacyjne,
  • nadwrażliwość brodawek i obolałe piersi,
  • szyjka macicy jest miękka i odgięta do przodu,
  • zmiany trądzikowe,
  • zwiększenie libido.

Objawy te nie występują u wszystkich kobiet, lecz tylko u niektórych. Aby obliczyć dzień owulacji, należy starannie zapisywać wszystkie objawy. Ból owulacyjny spowodowany pęknięciem pęcherzyka Graafa może trwać kilka sekund lub kilka dni i nie występuje zawsze. Podobnie plamienie owulacyjne nie występuje przy każdym cyklu i trwa od kilku godzin do kilku dni. Plamienie owulacyjne objawia się śladami krwi w śluzie. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak opóźnić okres?

Sposoby jak rozpoznać jajeczkowanie krok po kroku

Metoda termiczna

Aby rozpoznać jajeczkowanie należy prowadzić tak zwany kalendarzyk małżeński, czyli kalendarz dni płodnych. Podstawowym wyznacznikiem cyklu miesięcznego kobiety jest temperatura ciała. Temperaturę należy mierzyć zawsze o tej samej porze i zapisywać wyniki.

Kobieta sprawdzająca temperaturę ciała na termometrze, czyli jak rozpoznać owulację
Porady, jak rozpoznać owulację, czyli objawy jajeczkowania

Aby metoda termiczna dała jak najbardziej dokładne wyniki, należy stosować się do następujących zasad:

  • temperaturę mierzymy rano, zawsze o tej samej porze,
  • nie wstajemy z łóżka, lecz mierzymy temperaturę zaraz po przebudzeniu,
  • należy zawsze mierzyć temperaturę w ten sam sposób i w tym samym miejscu,
  • temperaturę mierzymy co najmniej 5 minut,
  • ważny jest nieprzerwany sen przez co najmniej 3 godziny, jeśli w tym czasie wstawaliśmy z łóżka, wyniki mogą nie być dokładne,
  • warto zaopatrzyć się w dokładny termometr owulacyjny.

Zapis prowadzimy przez 3 miesiące, a następnie na podstawie liczb tworzymy wykres. Temperatura w poszczególnych częściach cyklu powinna być następująca:

  • 36,6 stopni w pierwszej połowie cyklu,
  • spadek temperatury o 0,2-0,3 stopnia (do 36,4 lub 36,3 stopni Celsjusza) tuż przed owulacją,
  • wzrost temperatury o 0,2-0,4 stopni po owulacji w odniesieniu do temperatury z I połowy cyklu.

Jeśli podwyższona temperatura utrzymuje się 3 dni, oznacza to, że owulacja miała miejsce przed skokiem temperatury. Dopiero zapis z 3 cykli daje obraz owulacji u danej kobiety.

Metoda obserwacji śluzu

Około 6 dni przed owulacją śluz zmienia swój wygląd i staje się rzadszy, śliski i po wyciągnięciu tworzy niteczki. Dlatego też stanowi on dobry sposób na rozpoznanie dni owulacji. Oznaką dni płodnych jest wyraźne uczucie mokrości i śliskości w miejscach intymnych. W dzień owulacji śluz jest najrzadszy i najbardziej klarowny. Ważne jest, aby badać śluz zawsze wieczorem u ujścia pochwy, a nie na zewnątrz.

Metoda obserwacji śluzu daje 72% pewności. Niestety jest to metoda trudna i wymaga doświadczenia. Dopiero po około roku obserwacji, kobieta może wyczuć owulację na podstawie wyglądu śluzu.

Najlepsze wyniki daje metoda łączona, czyli badanie zarówno temperatury jak i wyglądu śluzu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny