Jak ściągnąć żel z paznokci?

Jak usunąć żel z paznokci?

Jeżeli chcesz przeprowadzić usuwanie żelu z paznokci, najlepiej będzie wybrać się w tym celu do salonu kosmetycznego, gdzie zostanie ten zabieg wykonany profesjonalnie. Jeśli jednak sama zrobiłaś sobie paznokcie żelowe i również samodzielnie chciałabyś je zdjąć w domu, warto będzie wówczas postępować zgodnie z poniższą instrukcją:

 1. Skróć paznokcie za pomocą cążek.
 2. Spiłuj swoje paznokcie żelowe grubym pilnikiem, o ziarnistości między 150 a 180. Piłowanie będzie wymagało poświęcenia mu dłuższej ilości czasu oraz uwagi. Niestety, ale piłując „w pędzie” można przeoczyć granicę między paznokciem naturalnym, a sztucznym. Wówczas można w łatwy sposób uszkodzić płytkę własnych paznokci, którą ciężko później będzie odbudować! Zachowaj więc maksymalne skupienie podczas piłowania, jak najczęściej zdmuchując pyłek – to właśnie on bywa przyczyną niezauważenia naturalnej płytki paznokciowej.
 3. Pozbądź się resztek żelu drobnoziarnistym pilnikiem, już przy własnym paznokciu.
 4. Wypoleruj płytkę paznokcia polerką, oczyść naturalną płytkę i zabezpiecz ją odżywką do paznokci.

Zdejmowanie żelu z paznokci

Obojętnie, na jaką metodę byś się nie zdecydowała, zawsze warto mieć ze sobą przydatne przedmioty, które pozwolą zmyć żel bądź odkleić go bez większego problemu. Postaraj się zatem mieć „w pogotowiu:

 • pilnik grubo i drobnoziarnisty (koniecznie ostry!),
 • aceton,
 • waciki,
 • folię aluminiową,
 • szpatułkę z drewna,
 • polerkę do paznokci.

Możesz spiłować żel gruboziarnistym pilnikiem bądź frezarką – jednak, druga metoda wymaga większego doświadczenia, ponieważ można niechcący uszkodzić naturalną płytkę paznokciową! Gdy żelu będzie niewiele, nie musisz koniecznie korzystać z drobnoziarnistego pilniczka, jak w powyższym przykładzie. Z powodzeniem możesz bowiem sięgnąć po aceton – wystarczy, że namoczysz waciki w acetonie i przyłożysz je do płytki paznokcia. Co należy zrobić później?

 1. Owiń paznokcie z wacikami za pomocą folii aluminiowej. Przetrzymaj je w ten sposób przez ok. kwadrans.
 2. Po upływie tego czasu, sprawdź za pomocą drewnianego patyczka, czy tipsy żelowe powoli odchodzą już z naturalnego paznokcia.
 3. Kiedy żel zacznie z łatwością odchodzić, wówczas należy zdjąć aluminiową folię i drewnianym patyczkiem usunąć pozostałości żelu.
 4. Podobnie, jak w przypadku pierwszego przykładu, należy wypolerować paznokcie za pomocą polerki – pamiętając jednak o tym, że wcześniej trzeba też pozbyć się skórek!

Jeśli nie chcesz korzystać z wacików, możesz zamoczyć swoje paznokcie w acetonie na ok. 20 minut. Później trzeba będzie usunąć żel drewnianą szpatułką i wypolerować płytki paznokciowe. Oczywiście, metody są zbliżone do siebie, jednak też każda z nich posiada nie tylko zalety – ale też wady. W przypadku tego pierwszego sposobu, można sobie przypadkowo uszkodzić naturalny paznokieć. W przypadku drugiej metody, aceton może zniszczyć paznokcie bądź opuszki palców – a więc moczenie może narazić płytkę paznokcia mimo, iż lakier żelowy odklei się idealnie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ściąganiu hybrydy z paznokci?

Usuwanie żelu z paznokci – jak wzmocnić płytkę?

Usuwanie żelu nie jest kłopotliwym zadaniem. Zdecydowanie trudniejszym wyzwaniem może okazać się bowiem doprowadzenie naturalnych paznokci do dobrej kondycji. Aby paznokcie zawsze były zadbane i ładne, warto wykorzystać w tym celu specjalne preparaty do odbudowy i ochrony naturalnej płytki paznokciowej. Dzięki nim, paznokcie zregenerują się od wewnątrz – przez co będą rosły mocniejsze i zdrowsze. Za pomocą specjalistycznych preparatów do regeneracji, płytka paznokcia na pewno zyska też piękny połysk!

Warto szukać preparatów, jakie zawierać będą składniki naturalne – a więc, olejek jojoba czy też awokado. Oprócz produktów reparujących paznokcie, warto będzie zadbać o nie również od środka. Koniecznie dostarczaj zatem organizmowi jak największą ilość kolagenu, który uczyni paznokcie twardszymi oraz bardziej odżywionymi. W tym celu, warto będzie sięgnąć po szpinak, ryby czy też orzechy i wątróbkę.

Jak usunąć żel z paznokci?

Bezpieczne namaczanie w acetonie

Jak ściągnąć żel z paznokci acetonem w sposób dłuższy, jednak nieco mniej inwazyjny? Otóż, wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:

 1. Napełnij miskę acetonem – on rozmiękczy klej, dzięki czemu można będzie pozbyć się żelu.
 2. Olejek do paznokci żelowych oraz porady jak ściągnąć żel z paznokci w domu
  Jak ściągnąć żel z paznokci, czyli paznokcie żelowe krok po kroku
  Przykryj miseczkę folią aluminiową, a później uszczelnij ją za pomocą gumki recepturki. Miseczkę wstaw do garnka, napełnionego gorącą wodą.
 3. W ten sposób przytrzymaj miskę przez 5 minut – dzięki takiemu „manewrowi”, aceton ogrzeje się do odpowiedniej temperatury. Uważaj przy tym, bo aceton jest łatwopalną substancją. A więc, nie powinnaś zbliżać go do źródła ognia! Aceton jest już ciepły? A więc, teraz można przystąpić do zdjęcia żelowych paznokci.
 4. Zabezpiecz skórki wokół swoich paznokci, żeby aceton ich nie wysuszył. Najlepiej potraktować skórki wazeliną bądź tłustym kremem.
 5. Przyłóż do tak przygotowanych paznokci wacik, jaki obficie zamoczysz w acetonie. Później owiń je zwykłą folią aluminiową tak, jak we wcześniejszym sposobie. Proces powinnaś powtórzyć na każdym paznokciu, cierpliwie owijając jeden po drugim. Powinno zabrać to ok. pół godziny czasu.
 6. Odwiń paznokcie z folii i zobacz, jak sztuczny paznokieć samodzielnie odchodzi! Jeżeli jednak tak się nie stanie, poprzesuwaj paznokciem w lewo i prawo, co jakiś czas podważając patyczkiem. Wówczas klej powinien puścić, a paznokieć z żelem odpaść.

Co warto zrobić po ściągnięciu żelu?

Zawsze warto skorzystać z drewnianego patyczka, żeby delikatnie pousuwać resztki żeli z paznokci. Można też je lekko zeskrobać. Jeżeli żel nie chce łatwo zejść, zawsze możesz paznokcie nieco podpiłować – wówczas powinno się udać. Kiedy już zdejmiesz żel, koniecznie umyj ręce za pomocą wody z mydłem, co pomoże pozbyć się acetonu z naturalnej płytki paznokciowej. Wytrzyj dłonie do sucha, a następnie wypoleruj powierzchnię paznokci za pomocą polerki – może mieć ona ziarnistość między 240 a 360.

Po wszystkim, koniecznie użyj oliwki nawilżającej, jaka będzie mogła zregenerować paznokcie i skórki wokół nich. Nie zapominaj, że aceton czy płyn do usuwania żelu z paznokci może wysuszyć skórki, dlatego nie powinno się pomijać nawilżenia również ich! Świetnie sprawdzą się oliwki na skórki, jednak nawilżanie ich balsamem czy kremem do rąk również powinno pomóc.

Pamiętaj, że…

Jeśli paznokieć z żelem nie chce odejść samoistnie, np. po zanurzeniu dłoni w acetonie, możesz posłużyć się nie tylko drewnianym patyczkiem. Świetnie sprawdza się bowiem również pęseta do paznokci! Wystarczy chwycić nią za krawędź powłoki żelowej, a następnie pociągnąć delikatnie w górę. I już, paznokcie… uratowane!

ikona podziel się Przekaż dalej