Jak się pozbyć kreta z ogrodu?

Jak przepędzić kreta… ogrodzeniem?

Jaki jest sposób na kreta w ogrodzie? Nie trzeba od razu zabić kreta, by się go pozbyć – zresztą, to nie zawsze jest dozwolone i jest to zdecydowanie… niezbyt humanitarna metoda. Aby kret w ogrodzie przestał się pojawiać, warto będzie zacząć od ułożenia pod trawnikiem specjalnej siatki, najlepiej na głębokości ok. 10 cm. Taką siatkę należy na działce przysypać ziemią oraz obsiać ją trawą. W ten sposób stworzysz barierę, jaką kret będzie miał problem wyminąć. Pamiętaj przy tym, żeby zakładana siatka nie zniszczyła przypadkiem aeratora, jeżeli używasz takiego do pielęgnacji trawnika!

Równie dobrym rozwiązaniem będzie podmurowanie ogrodzenia i wykopanie wzdłuż niego rowu – możesz także zasypać go gruzem bądź żwirem, ponieważ krety bardzo nie lubią podłoża z kamieni. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na mrówki w ogrodzie?

Jak wytępić kreta dźwiękami?

Krety mają bardzo dobry słuch. Warto będzie zatem wykorzystać ten fakt i zainwestować w odstraszacz elektroakustyczny. Takiego typu urządzenie będzie emitować dźwięki na działce, jakie nie będą dla nas słyszalne. Mogą być one o stałej bądź zmiennej częstotliwości – z naciskiem na wybranie tych drugich, bo krety szybko przyzwyczajają się do monotonnych dźwięków. Warto umieścić taką pułapkę na tunelu krecim bądź wetknąć prosto w kopiec. Urządzenia tego typu wydobywają z siebie nie tylko dźwięki, ale i… wibracje. Zatem, z trawnika możesz je przepędzić również dzięki nim! Warto dodać, że do uruchomienia mechanizmu odstraszacza wystarczy bateria solarna albo tradycyjna.

Żeby wzmocnić efekt odstraszacza, warto będzie np. wbić obok kretowiska pręt i nałożyć na górę metalową puszkę. Wówczas będzie ona brzęczeć podczas każdego podmuchu wiatru, a to na pewno nie spodoba się kretowi. Równie dobrze zadziała butelka ze szkła. Przegonić kreta możesz również wiatraczkami, jakie wkopiesz w ziemię – dzięki temu również wywołasz drgania, które będą przenoszone prosto do ziemi. Jak się pozbyć kreta? Cóż, najprościej będzie wykurzyć kreta właśnie dźwiękami!

Kret na działce – jak go przepędzić?

Domowe sposoby na kreta

Skuteczna walka z kretem może się udać, gdy wykorzystasz domowe metody – np. aksamitkę i czosnek, ale też bazylię i komosę. Jeżeli posadzisz je między roślinami, na pewno błyskawicznie odstraszysz kreta z trawnika. Zwierzęta te bardzo nie lubią zapachu i substancji, jakie owe rośliny wydzielają. Dzięki temu, na pewno uda się więc wykurzyć kreta w… błyskawicznym tempie!

Kretowisko w ogrodzie i kret na działce oraz domowe sposoby, jak się pozbyć kreta z ogrodu krok po kroku
Jak się pozbyć kreta z ogrodu? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Równie dobrze sprawdzić się może żywotnik (gałązki), łoboda bądź czarny bez (np. w postaci gnojówki z liści czarnego bzu). Kolejnym sprawdzonym sposobem będzie czosnek – możesz rozetrzeć go lub położyć obok kreciego korytarza szmatkę nasączoną czosnkiem. Sprawdź także ten artykuł ze sposobami na latające mrówki.

Kreciołapki i olejki – jak wytępić kreta z ich pomocą?

Jaki jest sposób na kreta w ogrodzie? Kret w ogrodzie nie będzie stanowił już więcej problemu, jeżeli ustawisz w ogrodzie… kreciołapki. Posiadają one zapadki po obu stronach i dość wydłużony kształt. Zapadki świetnie blokują zwierzę sprawiając, że kret na pewno się z takiej pułapki nie wydostanie. Wystarczy, że umieścisz pułapkę w korytarzu kreta i będziesz sprawdzał codziennie, czy udało się go złapać. Pamiętaj, że bez pokarmu kret może w zaledwie 10 godzin… zginąć. Kiedy uda się złapać kreta, najlepiej wynieś go na wolność – wówczas nie trzeba będzie zabijać kreta!

Innym sprawdzonym sposobem na to, by skuteczna walka z kretem mogła zostać należycie przeprowadzona, są… naturalne olejki. Tego typu preparaty mają za zadanie zniechęcić zwierzę do żerowania w ogrodzie. Oczywiście, trzeba stosować olejki regularnie, wg. instrukcji załączonej na opakowaniu. Najlepiej będzie zakupić wybrany olejek w formie koncentratu, zrobić wodny roztwór i opryskać teren.

Kret w ogrodzie – najbardziej… niehumanitarny sposób

Oczywiście, najmniej ludzkim sposobem jest… zabić kreta. Ludzie często używają w tym celu trujących przynęt, które sprzedawane są jako granulat bądź proszek. Takie przynęty kretom smakują – wyjadają je, gdy wsypie się im granulat do korytarzy. Kiedy się już najedzą… zginą. Jeszcze inną mało humanitarną metodą jest odpalanie w ich tunelach świec dymnych, a także trującego gazu.

Pamiętaj przy stosowaniu takiego sposobu, że krety są gatunkiem objętym częściową ochroną. Nie wolno więc ich niepokoić bądź umyślnie płoszyć. Inaczej sprawa ma się w przypadku właścicieli terenów prywatnych. Wówczas, przepis ten… nie obowiązuje. Pomyśl jednak, czy nie lepiej będzie wypłoszyć kreta w humanitarny sposób i darować mu życie? W końcu, nawet on na nie zasługuje, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej