Jak się pozbyć kurzajki? Oto najlepsze sposoby leczenia uciążliwego problemu
Kurzajka na twarzy czy na stopach nie jest zbyt urokliwym „dodatkiem” na ciele. Nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia człowieka, jednak potrafi znacznie uprzykrzyć komfort życia codziennego – zwłaszcza, gdy przez kurzajkę na stopie nie można… chodzić. Warto dowiedzieć się, jak się pozbyć kurzajki i nie pozwolić na to, by rozprzestrzeniła się ona na inną część ciała. A może pojawiła się kurzajka na stopie u dziecka? Nie panikuj! Przeczytaj, jak usunąć kurzajkę za pomocą sprawdzonych metod!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o kurzajkach.

Jak się pozbyć kurzajki?
Kurzajka na palcu kontra laser CO2
Leczenie kurzajek laserem to bardzo dobry pomysł. Za pomocą lasera można bowiem wypalić zmianę na skórze – dzięki użyciu wiązki światła, skierowanej wprost na brodawkę. Jest to bardzo nowoczesny i skuteczny zabieg, który pozwala na szybkie usunięcie nieładnej zmiany skórnej. Warto zaznaczyć przy tym, że laser CO2 nie uszkadza zdrowej tkanki, więc jest bezpieczny dla zdrowia. Przed zastosowaniem lasera dostajemy znieczulenie – zatem, laserem może być leczona nawet kurzajka na stopie u dziecka!
Laser CO2 nie jest bolesny, z kolei sam zabieg trwa zazwyczaj maksymalnie do kilkunastu minut – wszystko zależy od tego, jak rozległa będzie kurzajka. Po zabiegu zawsze zostaje strupek, któremu trzeba umożliwić samodzielne oderwanie się od zdrowej skóry. Czasami może okazać się, że zabieg trzeba będzie powtórzyć – zwłaszcza, jeżeli kurzajka będzie duża.
Wymrażanie kurzajek przy pomocy krioterapii
Zastanawiasz się, jak usunąć kurzajkę? Jedną z najlepszych metod będzie jej wymrożenie! Pomoże w tym krioterapia, jaka polega na usunięciu zainfekowanej albo zbędnej tkanki za pomocą niskiej temperatury. Zazwyczaj osiąga ona od -5 do nawet -21 st. C, zależnie od wielkości zmiany na skórze. Brodawka wymrażana jest ciekłym azotem, a uprzednio zmiękczona kwasem salicylowym. Kiedy już się kurzajkę wymrozi, pojawią się na niej pęcherze. Mogą nieco utrudnić chodzenie, więc nie zaleca się usuwania kurzajek np. na obu stopach naraz. Podobnie, jak w metodzie z laserem CO2, pojawią się pęcherzyki, a następnie strup – musi on odpaść jednak sam.
Kurzajka na palcu bardzo przeszkadza, jednak nie masz czasu na wymrażanie kurzajek w gabinecie? Możesz zakupić preparat do wymrażania kurzajek w… domu. Zazwyczaj zestawy zawierają aplikator, jakim usuniesz brodawkę. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.
Elektrokoagulacja kontra kurzajka
Jak się pozbyć kurzajki? Otóż, elektrokoagulacją! To metoda, jaka polega na użyciu prądu wysokiej częstotliwości. Dzięki niemu, niechciana kurzajka szybko zniknie. Zmianę wypala się przy pomocy łuku elektrycznego. Dzisiaj jednak to już bardzo rzadko stosowana metoda, ponieważ elektrokoagulacja może nieco… boleć. Czasami też może pojawić się po zabiegu blizna w miejscu kurzajki, bądź rana nie wygoi się szybko. Dlatego też, kurzajka na twarzy nie powinna być leczona za pomocą tej metody!
Jeżeli jednak zdecydujesz się na elektrokoagulację, pamiętaj o jednym – rana może goić się nawet do trzech tygodni po zabiegu. Stosuj więc metodę jedynie w przypadku, gdy posiadasz naprawdę niewielką zmianę skórną w postaci odstającej brodawki.
A może by tak… skalpel?
Zabieg chirurgiczny jest metodą, której większość osób się obawia. Decydują się na niego jedynie wówczas, gdy pozostałe metody okazują się bezskuteczne. Zabieg ten polega na wycięciu kurzajki za pomocą skalpela i jest to metoda inwazyjna – zatem lepiej decydować się na nią, gdy posiadasz naprawdę duże zmiany na ciele.

Ogromnym plusem zabiegu chirurgicznego jest fakt, że kurzajkę możesz… zbadać. Wówczas możesz się przekonać, czy brodawki faktycznie nie były groźne. Należy jednak pamiętać, że ranę trzeba zaszyć – a więc, możesz odczuwać spory dyskomfort po zabiegu, gdy będziesz chodzić. Szwy oczywiście trzeba będzie później zdjąć, w terminie zaleconym przed doktora. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na opryszczkę?
Domowe sposoby na kurzajki
Glistnik, czyli ziele jaskółcze
Jaskółcze ziele stosowane było na kurzajki już przez nasze babcie. To popularna metoda ludowa, jaka przynosi bardzo dobre efekty leczenia brodawek na skórze. Glistnik produkuje bowiem sok, który potrafi się uporać z kurzajkami! Wystarczy złamać łodygę jaskółczego ziela oraz nasmarować sokiem brodawkę. Powtarzaj zabieg przez kilka dni. Możesz również przyłożyć nasączoną sokiem łodyżkę do zmiany na ciele.
Pamiętaj, że sok z glistnika jest alergiczny! Zatem, nie mogą korzystać z tej metody osoby skłonne do podrażnień na tle alergicznym. Nie można również przecierać oczu brudnymi od soku dłońmi!
Co jeszcze może pomóc na kurzajkę?
Jeżeli chcesz zwalczyć kurzajkę na ciele za pomocą innych domowych metod, warto będzie sięgnąć np. po ocet ze skórką cytryny – namocz skórkę w occie, a następnie przyłóż do zmiany i zaklej plastrem. W ten sam sposób możesz przyłożyć i przykleić do kurzajki polany octem jabłkowym wacik!
Innym skutecznym sposobem okazuje się rozgnieciona witamina C, wymieszana z wodą i naniesiona na brodawkę. Możesz również nacierać kurzajkę sokiem z łodygi… mniszka lekarskiego. Uważaj jednak, gdyż podobnie do glistnika, może uczulać!