Domowe sposoby na mole spożywcze

Mole kuchenne – skąd się biorą?

Najczęściej przynosimy mole ze sklepu. Larwy insektów potrafią zagnieździć się w produktach sypkich – nie widać ich „gołym okiem”. Zobaczyć można je zazwyczaj tylko wtedy, kiedy rozwiną swoją postać i staną się dorosłymi osobnikami – miniaturowymi ćmami ze… skrzydełkami. Mole w jedzeniu potrafią pojawić się także przez otwarte okno lub kratkę wentylacyjną, przylatując od sąsiadów. Owady te lubują się w życiu w ciemnych, ciepłych i ciasnych miejscach – zwłaszcza w mącznym pożywieniu, ziarnach, ryżach, kaszach bądź płatkach. Mole w kuchni lubią również orzechy, suszone owoce, herbatę, przyprawy, a nawet… czekoladę. Właśnie dlatego czasem ciężko będzie je zlokalizować.

Owady najchętniej rozmnażają się w szczelinach między szafkami albo w przestrzeni między sufitem a ścianą. Przez to trudno jest zauważyć, gdzie tak naprawdę przebywają. Larwy moli żywnościowych, jakie wykluwają się z jaj, potrafią przegryzać się przez folię czy grube opakowania kartonowe. Niestraszne są im także plastikowe pojemniki. Po sobie zostawiają zazwyczaj ślady lepkiej pajęczyny – możesz zauważyć je, gdy będziesz przesypywać produkt do transparentnego słoika. Jeżeli zobaczysz, że ziarenka przyklejają się do ścianek, to znak – mole w kuchni już się pojawiły i… musisz rozpocząć zwalczanie insektów! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

Jak się pozbyć moli spożywczych?

Mole kuchenne nie odfruną ot, tak. Jeżeli ich nie wytępisz, to nadal będą żerować w kuchni i… zrobi się ich coraz więcej. Mimo, że mole nie są wcale groźne dla człowieka, to egzystencja obok tych owadów wcale nie należy do najwspanialszych. Chyba nie chcesz żyć z latającymi wszędzie motylami i robaczkami na ścianach, prawda? Całe szczęście, istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tych nieproszonych gości:

  • wyrzucenie produktów zaatakowanych przez mole – może wydawać się to banalne, ale jest to złoty środek na mole spożywcze. Jeżeli w jakimś produkcie pojawiły się larwy, koniecznie wyrzuć całe opakowanie. Weź pod uwagę fakt, że mole mogą wcisnąć się w nawet niewielką szczelinę. W takim przypadku powinieneś wyrzucić wszystko do worka na śmieci. Warto wcześniej zawinąć opakowanie w jednorazowy woreczek, dodatkowo zawiązując śmietnik i od razu udać się z nim do kontenera. Warto także pozbyć się tych produktów, na których larwy moli mogły zasiąść „przy okazji”.
  • kupno szklanych słoików – domowe sposoby na mole spożywcze to również zaopatrzenie się w… szklane słoiki. Staraj się wymienić wszystkie plastikowe opakowania na szklane bądź metalowe. Mole w jedzeniu pojawiają się dlatego, że ich aparat gębowy jest w stanie poradzić sobie z przegryzieniem większości opakowań. Jednak przez szkło czy metal na pewno nie zdołają się przedostać – będzie to dla nich trudna do pokonania bariera.
  • dokładne wymycie szafek kuchennych – jeżeli zwalczanie ma być skuteczne, koniecznie umyj szafki znajdujące się w kuchni. Warto skupić się przede wszystkim na rogach szafek, ponieważ mole lubią ukrywać się w szczelinach i zakamarkach. W tych miejscach często gromadzą się również resztki pożywienia, którymi mole kuchenne przecież się żywią. Aby przemyć szafki niepotrzebny jest jakiś profesjonalny środek na mole spożywcze – w zupełności wystarczy… woda z mydłem. Możesz również odkurzyć tył szafek, żeby mieć pewność co do pozbycia się moli żywnościowych.
  • wysuszenie szafek kuchennych – mole żywnościowe nie lubią wysokiej temperatury. Biorąc pod uwagę ten fakt, warto będzie potraktować szafki kuchenne… suszarką do włosów! Ustaw ją na jak najwyższą temperaturę, aby pozbyć się nie tylko dorosłych osobników, ale też larw i jajeczek. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na pluskwy w domu?

Domowa organizacja kuchni bez moli
Jak się pozbyć moli spożywczych – najlepsze domowe sposoby

Domowe sposoby na pozbycie się moli

Porządki w szafkach

Pamiętaj, aby walkę z molami zawsze rozpocząć od dokładnego wysprzątania szafek, w których przechowujesz żywność. W tym celu koniecznie musisz:

  • Wyrzucić z mieszkania produkty spożywcze, gdzie zalęgły się larwy owadów.
  • Dokładnie przejrzeć opakowania i pojemniki z pokarmem sypkim. Warto spojrzeć również do karmy psa czy kota.
  • Odkurzyć szuflady oraz szafki.
  • Wymyć szafki ciepłą wodą z mydłem lub płynem do naczyń.
  • Wstawić do szafki gorący roztwór przygotowany z wody i octu. Zamknij go w szafce i zaczekaj, aż wystygnie.

Zioła, olejki i saszetki zapachowe

Kiedy dokładnie wyczyścisz szafki, warto będzie włożyć do nich naturalne środki, za jakimi mole nie przepadają. Są bowiem różne zapachy, które odstraszają owe insekty. Możesz w tym celu pokusić się o:

  • suszoną lawendę,
  • wanilię,
  • liście laurowe,
  • goździki,
  • miętę,
  • plastry cytryny lub pomarańczy,
  • olejek lawendowy, waniliowy albo eukaliptusowy,
  • waciki nasączone octem.

Pamiętaj, że zioła mogą również robić za… saszetki zapachowe. Możesz w tym celu skruszyć je do bawełnianego woreczka i zostawić w szafce. Pamiętaj, że mole nie lubią wyżej wymienionych zapachów, a więc możesz przygotowywać z wymienionych produktów również specjalne „mikstury odstraszające” (np. mieszanka octu z olejkiem lawendowym i cytrusami). Wystarczy przelać miksturę do pojemnika z atomizerem, spryskać nią wszystkie szafki i zostawić całość do wyschnięcia. Jeżeli chcesz być pewny co do tego, że owe domowe sposoby na mole spożywcze są skuteczne, powtarzaj zabieg do uzyskania zadowalających rezultatów i całkowitego wytępienia moli. Jeżeli chcesz, możesz taką mieszankę stosować również profilaktycznie, w celu zabezpieczenia produktów przed ponownym zagoszczeniem w nich niechcianych, latających gości ze skrzydełkami.

Pamiętaj, że…

Na rynku możesz dostać także gotowe produkty do zwalczania moli. Jest ich tak dużo, że czasami ciężko wśród nich znaleźć idealny środek na te insekty. Jak wytępić mole bez konieczności ich zakupu? Cóż, pozostaje pozbycie się produktów naznaczonych obecnością moli i… dokładne porządki domowe!

ikona podziel się Przekaż dalej