Jak się pozbyć muszek owocówek?

Muszki w mieszkaniu – dlaczego warto się ich pozbyć?

Muszki kwasówki to owady, jakie należy wyłapać i wytępić zaraz po ich pojawieniu się. Zastanawiasz się, jak się pozbyć tych natrętnych owadów? Najpierw wyrzuć wszystko to, czym się one żywią – kawałki owoców, dżemy, soki lub otwarte wino, które stoi na zewnątrz. Nie da się ukryć, że muszki w kuchni pojawiają się najczęściej na produktach, jakie się… psują.

Kiedy tylko owocówki znajdą sobie taki produkt, będą składać na nich swoje jajeczka. Co ciekawe, ten proces (rozwijania się owadów) trwa ok. 10 dni, więc nowe owocówki pojawiają się bardzo szybko! Larwy, jakie rozwijają się z ich jajeczek, pożywiają się głównie mikroorganizmami z owoców lub warzyw – jednak takich, które już się rozkładają. Trzeba zaznaczyć przy tym, że takie z pozoru niewinne muszki są zdolne do przenoszenia drobnoustrojów. Takie znajdują się chociażby w śmietniku, w jakim przed chwilą małe muszki mogły dopiero co skończyć… żerować! Jeżeli więc chcesz tego uniknąć, koniecznie zakrywaj swój kosz na śmieci.

Pułapka na muszki owocowe

Domowe sposoby na muszki owocówki są zazwyczaj najbardziej skuteczne, jeżeli chcesz je wszystkie wyłapać. Wypędzić muszki owocówki pomoże chociażby domowa pułapka… owocowa!  W tym celu należy włożyć owoce (lub ich skórki) pokrojone na kawałki do… miski. Może być to np. jabłko albo gruszka. Wówczas wystarczy, że przykryjesz taką miskę folią spożywczą. Naciągnij ją porządnie tak, by wytępić muszki – nie mając żadnej szczeliny, przez którą mogłyby uciec, uduszą się.

Warto nakłuć folię w kilku miejscach, aby stworzyć w niej małe dziurki. Owocówki zwabione zapachem owoców wlecą do miski, jednak już… nie wydostaną się z pułapki! Metoda może i brzmi nieco drastycznie, ale jest niezwykle skuteczna! A może zainteresuje cię także ten artykuł o sposobach na latające mrówki?

Zwalczanie muszek owocówek… płynem do naczyń

Jak się pozbyć muszek owocówek preparatami, które na pewno posiadasz we własnym domu? Spróbuj użyć w tym celu… płynu do naczyń! Wystarczy wymieszać ocet owocowy (albo sok), wodę i płyn do mycia naczyń w proporcjach 1:1. Przelej następnie miksturę do słoika i pozostaw w kuchni na całą noc. Muszki wlecą do środka i dzięki temu uda się skutecznie je wszystkie… wytruć!

Płyn do mycia naczyń
Jak się pozbyć muszek owocówek? Oto sprawdzone sposoby na uciążliwy problem

Dlaczego te domowe sposoby są skuteczne? Otóż, pułapka jest nie przykryta. Płyn na powierzchni octu stworzy barierę, jakiej muszki owocowe nie będą mogły przebić w drodze powrotnej. A więc, zwyczajnie się w „zatrutej” wodzie utopią! Pamiętaj, aby zawartość miski wylać na końcu do toalety.

Jak wypędzić muszki owocówki za pomocą plastikowej butelki?

Jak pozbyć się muszek owocówek? Muszki w kuchni dzięki tej metodzie już więcej nie będą stanowiły problemu! Wystarczy, że weźmiesz plastikową butelkę, najlepiej o pojemności przynajmniej 2 litrów. Odkręć korek butelki, a następnie przetnij ją na równą połówkę. Do dolnej części wlej słodki sok (może być jabłkowy bądź pomarańczowy), z kolei górną część butelki włóż do środka tej dolnej (najlepiej do dołu otworem). Wystarczy, że skleisz te obie części ze sobą (może być taśmą samoprzylepną). To dobra pułapka na muszki owocowe, z której nie będą mogły się wydostać! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na pluskwy w domu.

Jeżeli uda się złapać do niej muszki, wystarczy zawiązać taką konstrukcję w folię i najzwyczajniej w świecie… wyrzucić do kosza! Możesz również wlać do butelki trochę czerwonego wina, które insekty wprost uwielbiają – muszki kwasówki z całą pewnością tam wlecą, jednak już… po raz ostatni.

Jak się pozbyć owocowych muszek z mieszkania?

Zwalczanie muszek owocówek… gorącem!

Muszki w mieszkaniu nie muszą być problemem! Wystarczy, że potraktujesz je strumieniem… gorącego powietrza! Takie powietrze wydobywa się chociażby z odkurzacza bądź suszarki do włosów. Podłącz zatem wybrane urządzenie w kuchni, a następnie podmuchaj powietrzem prosto w muszki. To również zabrzmi może trochę drastycznie, jednak… owady dosłownie usmażą się pod wpływem temperatury!

Domowe sposoby na muszki owocówki są skuteczne – również wtedy, gdy użyjesz swojego… odkurzacza. Wystarczy wciągać insekty przy pomocy wąskiej ssawki i… gotowe! Pamiętaj jednak, że nie zawsze uda się wypędzić z mieszkania w ten sposób wszystkie naprzykrzające się muszki. Nie zapominaj, że one bardzo szybko latają, więc czasem ciężko będzie je tak zwyczajnie „złapać” odkurzaczem.

Jak się pozbyć muszek owocowych za pomocą pieprzu?

Chcesz wytruć owocówki? Zagotuj w tym celu szklankę mleka (ok. 250 ml) wraz z 4 łyżeczkami cukru i ok. 2 łyżeczkami czarnego pieprzu. Taką mieszankę należy gotować przez 10 minut. Przelej całość do możliwie płaskiego naczynia i pozostaw na noc w kuchni.

Muszki, zwabione rozpuszczonym cukrem, z całą pewnością wlecą prosto do mikstury – jednocześnie dość prędko się w niej… topiąc.

Pieprz ziarnisty na muszki owocówki
Jak się pozbyć muszek owocówek? Oto sprawdzone sposoby na uciążliwy problem

Piękny zapach kontra muszki owocówki

Natrętne owady w postaci owocówek bardzo nie lubią niektórych zapachów. Szczególnie przykry dla nich jest zapach mentolowy, za którym nie przepadają. Zatem, warto będzie wykorzystać tę wiedzę i zainwestować w mentolowe olejki bądź nawet… świece zapachowe. Równie dobrze możesz kupić cukierki i wykorzystać właśnie te mentolowe słodycze!

Zostaw odpalone świece w kuchni. Możesz także wyłożyć rozkruszone miętusy na talerzu i pozostawić na noc. Jeżeli nie znalazłeś w sklepie świec zapachowych o mentolowej woni, równie skutecznie sprawdzi się… lawenda!

Pułapki na muszki ze… sklepu!

Jeżeli domowe sposoby nie sprawdzają się zbyt dobrze albo chcesz zwyczajnie wzmocnić ich efekt, zainwestuj w odstraszacze ze sklepowej półki! Mogą to być chemiczne środki do zwalczania owocówek w postaci lepów, sprayów bądź nawet elektrycznych pułapek. Omówimy teraz kilka z nich:

 • pułapki elektryczne – tego typu pułapki zazwyczaj zawierają płyn, który skutecznie wabi owocówki. Jest on podobny do domowych pułapek (np. z płynem do naczyń lub pokrojonymi w kawałki owocami), jednak skuteczność elektrycznej pułapki jest przy tym znacznie… większa! Bardzo szeroką ofertę takich pułapek znaleźć można np. u producenta Bros (ok. 10 zł / sztukę),
 • lepy na owady – podobne są wyglądem do lepów na muchy – również można bowiem je położyć bądź zawiesić w wybranym wnętrzu. Owocówki będą się do nich przyklejać i na pewno się już nie odkleją! Koszt zakupu takiego lepu to ok. 2 zł / sztukę,
 • aerozol na owocówki – spray na latające owady może okazać się skutecznym wybawieniem od problemu natrętnych muszek. Musisz jednak pamiętać przy tym, że spraye często są szkodliwe dla zdrowia! Schowaj więc koniecznie żywność, o ile masz ją gdzieś wyłożoną na zewnątrz (np. Muchospray firmy Bros, ok. 12 zł / sztukę).

O czym pamiętać, żeby… nie mieć muszek owocówek?

Muszki owocówki najczęściej pojawiają się w mieszkaniach jesienią albo latem, kiedy to przynosimy do kuchni coraz więcej różnych smakołyków. Jednak, nie ma co się martwić! Przy zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, możesz uniknąć latających insektów w mieszkaniu. Co należy robić, żeby owocówki nie uprzykrzały życia wszystkim domownikom?

 1. Zmywaj naczynia regularnie!
 2. Nie zostawiaj w zlewie naczyń albo mokrych ściereczek i gąbek!
 3. Przykrywaj kosz na śmieci i regularnie je wyrzucaj!
 4. Zakrywaj pojemniki z żywnością, a już szczególnie ze słodkimi produktami!
 5. Nie przechowuj na stole przejrzałych warzyw bądź owoców!
 6. Stosuj siatki na owady (np. moskitierę) – pozwolą ochronić mieszkanie przed wlatywaniem zarówno muszek owocówek, jak i komarów bądź much!
 7. Staraj się przechowywać żywność w pojemnikach!
 8. Nie trzymaj w domu roślin zwabiających owocówki!
 9. Blisko okna rośnie owocowe drzewo? Sprzątaj więc z trawnika te owoce, które spadły!
 10. Jeżeli posiadasz kompostownik, staraj się umieścić go z oddali od domu!
ikona podziel się Przekaż dalej