Nornica w ogrodzie – jak wygląda, jakie wyrządza szkody

Nornice są niewielkimi gryzoniami, z wyglądu przypominającymi myszy. Charakterystyczne jest nieco grubsze, rudawe lub ciemno-szare futerko i krótsze kończyny niż u domowych szkodników. Kolejną cechą charakterystyczną są uszy, podobne jak u chomika. Po uszach najłatwiej odróżnić ją od myszy.

Nornice doskonale prosperują w dzikim środowisku. Są tam ważnym elementem sieci pokarmowej. Jednak kiedy pojawią się w ogródku mogą narobić wiele szkód. Przede wszystkim wyjadają nasiona i podgryzają korzonki. Roznoszą też wirus, powodujący łagodną formę zapalenia płuc.

Największą aktywność te gryzonie wykazują wieczorem i nad ranem. Drążą wówczas długie korytarze w lekkiej glebie i ściółce. Korytarze prowadzą do norek, które mogą być rozrzucone po całym ogrodzie. Dlatego zwalczanie tych szkodników wcale nie jest łatwe. Warto dodać, że nie istnieje jeden skuteczny środek. Najlepiej zastosować różne domowe sposoby, które pomogą wygonić nornice z ogrodu. Raczej odradza się ich trucie i zabijanie, ponieważ w naturalnym środowisku są bardzo potrzebne. Dlatego lepiej je wygonić z ogrodu do pobliskiego lasu czy na nieużytki.

Jak się pozbyć nornicy

Istnieje wiele domowych sposobów na to jak się pozbyć nornicy, nie wyrządzając jej większej krzywdy. Najłatwiejszym sposobem na nornice (choć bez dodatkowych zabiegów nie będzie skuteczny) jest wywołanie hałasu nieprzyjemnego dla tych zwierzątek. Słabością nornic jest ich niechęć do hałasu.

Inny dobry sposób by wytępić nornice w ogródku, to posadzenie roślin, których nie lubią. Odstrasza je np. zapach czosnku. Poniżej powiemy więcej na ten temat. Przed nornicami uchroni nas regularne usuwanie chwastów i osłanianie młodych drzewek osłonką sadowniczą. Pamiętajmy, że kora drzew jest przysmakiem nornicy w ogrodzie, szczególnie zimą i wczesną wiosną, kiedy nie ma innego pokarmu.

Skutecznym środkiem na nornice jest też oprysk stosowany na krety. Dzięki zwalczaniu nornic i kretów tym środkiem możemy mieć pewność, że nie pozbędziemy się przy okazji innych, pożytecznych zwierząt np. ptaków. Raczej odradzamy stosowanie środków chemicznych, gdyż szkodzą one nie tylko nornicom i mogą zaburzyć równowagę ekologiczną w ogrodzie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, jak złapać kunę.

Podsumowanie wszystkich powyższych sposobów zwalczania nornic

Sposób zwalczania nornicy

Jak to zrobić

Wady

Niszczenie tuneli, przekopywanie ogrodu

Co jakiś czas przekopujemy ziemię w ogrodzie, jeżeli znajdziemy korytarze nornic, to zakopujemy je lub zalewamy wodą.

Zbyt częste przekopywanie ziemi nie służy organizmom glebowym. Praca jest dość żmudna i wymaga ciągłego śledzenia nowych korytarzy.

Unikanie ściółkowania

Nornice lubią lekką, przepuszczalną glebę i ściółkę. Żeby nie stwarzać im warunków do rozwoju lepiej używać tylko cienkiej warstwy ściółki, a ziemię pod spodem zostawić gliniastą i zbitą.

Ściółkowanie jest dobroczynne dla roślin i gleby. Pozwala też zmniejszyć występowanie chwastów. Otrzymujemy więc coś za coś – albo żyzny, organiczny ogród, albo brak nornic. Ewentualnie zamiast ściółki z trawy, liści czy kompostu możemy zastosować żwir lub tekturę.

Ochrona pni i cebulek

To niewiele kosztujący zabieg, który skutecznie zabezpieczy korę i młode cebulki kwiatów. Pnie okładamy włókniną lub słomą. Cebulki sadzimy zaś w koszyczkach. Najlepiej z ocynkowanego drutu.

Dotyczy tylko pni i roślin cebulkowych, nornice nadal mogą wyjadać nasiona i podgryzać korzonki

Sadzenie roślin odstraszających

Oto rośliny odstraszające nornice:

czosnek (również niedźwiedzi), wilczomlecz, gorczyca, mięta, czarna porzeczka, rącznik pospolity, nostrzyk. Tuje.

Warto sprawdzić jaki wpływ na faunę ogrodu i na rośliny wokół mają poszczególne gatunki. Czosnek pomaga zwalczać nie tylko nornice, ale i inne szkodniki. Tuja natomiast wytwarza toksyny, które mogą szkodzić roślinom wokół.

Zamontuj urządzenie odstraszające gryzonie hałasem

To może być prosty wiatrak, skonstruowany z plastikowej butelki lub puszki aluminiowej. Na rynku istnieją też urządzenia produkujące ultradźwięki, napędzane baterią słoneczną.

Dla niektórych osób nawet niesłyszalne dźwięki mogą być źródłem gorszego samopoczucia i niepokoju. Warto dobrze przemyśleć, gdzie i jakie urządzenie chcemy umieścić.

Użycie świec dymnych

Świecę zapalamy i wkładamy do nory lub korytarza nornic.

Musisz najpierw zlokalizować czynny korytarz lub norę, inaczej cały zabieg nie będzie miał sensu.

Środki chemiczne

Na rynku istnieje wiele środków na gryzonie

Środki chemiczne mogą zatruć również zwierzęta domowe i drapieżniki polujące na nornice. Poza tym zabijanie nornic jest odradzane przez ekologów.

Środki na bazie naturalnych składników

Istnieją preparaty na gryzonie, które po prostu je odstraszają. Działają mniej więcej podobnie jak domowe preparaty i sadzenie roślin odstraszających

Kopczyk ziemi na trawie po nornincy, a także domowe sposoby na nornice i jak się pozbyć nornicy
Domowe sposoby na nornice w ogrodzie, czyli porady, jak się pozbyć nornicy

Sposób na nornice zgodny z założeniami ogrodu

Jak widać wybór skutecznego środka nie jest trudny. Jednak trzeba sobie odpowiedzieć nie tylko na pytanie jak się pozbyć nornicy, ale jak to zrobić nie narażając innych zwierząt, domowników i ekosystemu poza ogrodem.

Przyrodnicy powtarzają, że zawsze lepiej jest wygonić niż wytępić nornice z ogrodu. W pobliskim lesie czy na dzikiej łączce mogą się okazać bardzo pożyteczne. Jeżeli mamy jednak do czynienia z ogródkami działkowymi w mieście, to sprawa nie jest oczywista. Nornice, które pojawiły się w ogródku prawdopodobnie będą do niego wracać.

Z łagodnych, domowych sposobów najlepszy wydaje się hałas i ograniczenie ściółkowania. Jednak i to nie zawsze się sprawdza. Skutecznym sposobem na nornice będzie posadzenie roślin odstraszających. Dobrze jest pomyśleć o posadzeniu po kilka odmian w jednej części ogrodu. Pamiętajmy tylko, żeby rośliny miały na siebie wzajemnie dobry wpływ (tabele roślin, które można sadzić obok siebie znajdziecie na stronach i w poradnikach ogrodniczych).

Dodajmy, że obecność nornicy w ogrodzie jest właściwie dobrym znakiem. Oznacza, że nasz ogród jest zdrowy i prawdopodobnie będziemy mieć dobre plony. Pod warunkiem, że zaraz po pojawieniu się szkodnika w ogródku podejmiemy odpowiednie środki zaradcze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny