Czy wybielanie piegów jest bezpieczne?

Zanim rozpoczniesz usuwanie piegów, zastanów się, czy naprawdę tego chcesz. To nie jest objaw żadnej choroby, a wiele osób uważa je za atut urody. Bardzo cenione są np. modelki z piegami na twarzy. Jeżeli jednak brązowe plamki na skórze ci nie odpowiadają, to dobrze wiedzieć jak usunąć piegi i nie zaszkodzić skórze.

Po pierwsze musisz wiedzieć, czy masz do czynienia z piegami, czy z innego rodzaju przebarwieniami. Wbrew pozorom usuwanie piegów od słońca jest dość łatwe w porównaniu np. z przebarwieniami pochodzenia hormonalnego. W niektórych przypadkach naprawdę wystarczą domowe sposoby. Żeby ocenić czy na twoim ciele powstały piegi najlepiej udać się do dermatologa. Za pomocą specjalnej lampy oceni on głębokość przebarwienia. Wiadomo, że np. na nosie częściej występują płytkie przebarwienia od słońca. To samo dotyczy przebarwień na rękach, zwłaszcza latem. Jeżeli podobne przebarwienia pojawiają się na plecach, chociaż wcale się nie opalamy, to już trzeba zbadać ich przyczynę.

Czasem proces zwalczania trzeba zacząć od regulacji gospodarki hormonalnej organizmu. Na tym etapie najlepiej działać w porozumieniu z dermatologiem i unikać bezpośredniego kontaktu skóry ze słońcem.

Domowe sposoby na piegi

Jeżeli upewnisz się, że masz klasyczne przebarwienia od słońca, to warto zacząć wybielanie piegów domowymi sposobami. Czasami to wystarczy, żeby pozbyć się niewygodnych plamek na nosie i na rękach. Oto dwie najprostsze odpowiedzi na pytanie, jak się pozbyć piegów:

1. Cytryna na piegi

Stosowanie cytryny na piegi jest dość popularnym sposobem. Najlepiej po prostu potrzeć skórę w wybranym miejscu sokiem z cytryny. Jeżeli twoja skóra ma skłonność do podrażnień, to musisz zachować dużą ostrożność. Przetestuj ten sposób wybielania piegów na niewielkiej powierzchni i dopiero potem stosuj na całą skórę.

2. Ogórek na piegi

Na pytanie, jak usunąć piegi najprostsza odpowiedź brzmi – sokiem z ogórka. To sympatyczne warzywo ma łagodniejsze działanie niż cytryna. Stosowanie ogórka na piegi można ograniczyć do okładów ze świeżych plasterków. Możesz też zrobić maseczkę na twarz.

Cytrynę i ogórek można łączyć. Na przykład do startych ogórków dodajesz kilka kropli soku z cytryny. Mieszacz całość i nakładasz na twarz. Stosowanie ogórka na piegi pomoże też w utrzymaniu prawidłowego nawilżenia skóry i rozjaśni ją, dodając blasku.

Niektórzy do usuwania piegów stosują też chrzan, ale jest on dużo mocniejszy i może poważnie podrażnić skórę. Jeżeli nie mamy pewności, jak zareaguje nasza skóra, to najlepiej na piegi stosować ogórek lub cytrynę.

W domu możemy też przeprowadzać wybielanie piegów za pomocą kremów i maści dostępnych w aptekach. Na opakowaniu każdego preparatu znajduje się osobna instrukcja jak usunąć piegi. A może zainteresuje cię także ten artykuł o usuwaniu pieprzyków?

Usuwanie piegów u kosmetyczki

Najlepszą odpowiedź na pytanie, jak się pozbyć piegów mają profesjonaliści od urody. Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z efektu zwalczania domowymi sposobami, warto spróbować szczęścia u kosmetyczki. W nowoczesnych gabinetach kosmetycznych podchodzi się na kilka sposobów do usuwania przebarwień na skórze. Jak wspomnieliśmy, przed przystąpieniem do zabiegu wybielania piegów warto sprawdzić, jaka jest głębokość przebarwienia. A oto popularne sposoby usuwania piegów i innych przebarwień u kosmetyczki:

Usuwanie piegów na twarzy u kosmetyczki, a także jak się pozbyć piegów, najskutecziejsze profesjonalne i domowe sposoby
Piegi na twarzy, czyli jak się pozbyć piegów - najlepsze i najbardziej skuteczne sposoby na usuwanie piegów u kosmetyczki lub domowymi sposobami
  1. Peeling chemiczny – istnieją różne rodzaje np. peeling retix C ma działanie płytkie. Skutecznie wyrównuje koloryt skóry. Doskonale nadaje się do usuwania piegów od słońca i płytszych przebarwień. Głęboki peeling np. pq age nie tylko pomaga usunąć przebarwienia, ale poprawia napięcie i oczyszcza skórę z trądziku.
  2. Laser – jest bardzo skutecznym sposobem. Usuwa przebarwienia na twarzy, na plecach i w innych widocznych miejscach. Jest też stosowany do niwelowania głębokich zmian pigmentacyjnych. Dla lepszego efektu lepiej wykonać większą ilość naświetlań niż stosować jednorazową terapię szokową. Dzięki temu działanie lasera będzie trwalsze.
  3. Zabieg IPL – specjalne urządzenie emitujące wiązkę rozproszonych promieni świetlnych o zmiennej długości pomaga odmłodzić skórę i usunąć przebarwienia. Można je stosować na większej powierzchni np. na plecach, na rękach. U kosmetyczki wykorzystuje się to urządzenie również do depilacji laserowej.

Usuwanie piegów i innych przebarwień na skórze nie zawsze ma taką samą skuteczność. W przypadku tych pierwszych dużo zależy od skłonności naszej skóry do przebarwiania się na słońcu. Dlatego zanim zapytamy, jak usunąć piegi, dobrze jest zapobiegać ich powstawaniu. Pomoże stosowanie kremów i olejków z silnym filtrem UV oraz osłanianie twarzy i rąk podczas przebywania w pełnym słońcu. Osoby z cerą jasną, skłonną do powstawania piegów muszą się pogodzić z tym, że od czasu do czasu brązowe kropki na nosie po prostu będą się pojawiać.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej