Czarne robaki w domu

Psotnik zakamarnik – jak usunąć gryzki?

To insekty, które szczególnie lubią wilgotne pomieszczenia. Czasami wśród nich można zauważyć nawet latające robaki – choć nie wszystkie posiadają skrzydła. Jeżeli problemem są właśnie te robaczki, warto będzie obniżyć zawilgocenie w mieszkaniu. W tym celu przyda się z całą pewnością urządzenie, jakie pozwoli zmierzyć poziom wilgotności i zacznie go monitorować. Kiedy obniżysz wilgotność pomieszczeń, gryzki będą powoli… zdychać.

Warto również sprawdzić każdy inny obszar wilgotności, jeżeli problem nadal się pojawia – może się okazać, że np. cieknie kran albo pękła rura w kuchni. W takim przypadku trzeba źródło problemu usunąć bądź zreperować. Zajrzyj koniecznie do piwnicy bądź na strych, o ile je posiadasz. Psotnik zakamarnik nadal daje się we znaki? Warto będzie skorzystać z chemicznych środków na tego rodzaju owady, jak np. oprysk na owady Strong Deltacaps (ok. 25 zł / 30 ml).

Mrówki faraona – jak wypłoszyć je z mieszkania?

Te insekty domowe są również bardzo niemile widzianymi gośćmi w każdym mieszkaniu. Środkiem, który może sobie jednak z nimi skutecznie poradzić, jest cynamon, sól na mrówki bądź proszek do pieczenia. Warto wsypać owe przyprawy do gniazda mrówek (o ile uda je się znaleźć) bądź posypać miejsca, gdzie mrówki wędrują. Sól wraz z cynamonem są związkami, jakich mrówki nie lubią – dzięki temu możesz więc je przestraszyć i zdezorientować. Wówczas te owady domowe na pewno nie zajrzą więcej do mieszkania! Sprawdź także ten artykuł o najczęściej spotykanych robakach w łazience.

Warto dodać, że proszek do pieczenia to również doskonały materiał na domową… pułapkę! Wystarczy, że umieścisz łyżeczkę miodu na pokrywce od słoika, a wokół rozsypiesz właśnie proszek do pieczenia. Mrówki faraona zostaną w ten sposób zapędzone prosto w… śmiertelną pułapkę!

Jak usunąć małe żuczki?

Twarde, czarne żuki i podłużne latające robaki nie należą do gości, których obecność lubimy w domu. Jeżeli robaki sprawiają coraz większy kłopot i mnożą się „na potęgę”, warto będzie sięgnąć po metodę znaną już od wielu lat. Przygotuj więc… boraks i cukier.

Wystarczy, że zmieszasz ze sobą oba te składniki w proporcjach 1:1, a następnie rozłożysz je np. na małych spodkach w domu. Warto także ustalić trasę wędrówek żuczków i na niej zastawić przygotowaną pułapkę – owady domowe na pewno chętnie zajrzą do mieszanki cukru z boraksem, jednak zrobią to już… po raz ostatni! Sprawdź także ten artykuł o zwalczaniu rybików w domu.

Małe robaczki w domu – jak wytępić robaki z domu?

Pluskwy domowe – czym zabić?

Kolejnymi robakami są małe owalne pluskwy, które są aktywne zwłaszcza nocą. Są one niebezpieczne dla człowieka, ponieważ żywią się ludzką krwią! Jeżeli zaniedbasz fakt, że je posiadasz, spodziewać się możesz niebawem ich wielkiej… plagi!

Czarne małe robaczki w domu na oknie, w tym psotnik zakamarnik czy mrówki faraona oraz ich zwalczanie i zapobieganie
Jak się pozbyć z domu czarnych robaków? Porady i polecane preparaty

Warto będzie w ich przypadku skorzystać ze środków owadobójczych takich, jak sprawdzone płyny czy spraye – np. Owadostop (ok. 20 zł / 600 ml) czy Getox (ok. 26 zł / 600 ml). Dzięki nim pozbyć się możesz nie tylko pluskiew, ale też prusaków i innych biegających owadów (jak czarne żuki)!

Małe żuczki, czyli jak usunąć szubaka dwukropka

Owady te są małymi czarnymi chrabąszczami, jakie czasem mogą stać się prawdziwym utrapieniem – a już zwłaszcza gdy pojawią się masowo. Posiadają dwie białe kropki na pancerzu, więc nie jest trudno je rozpoznać. Pancerzyk owadów jest z kolei dość twardy, a ciało eliptyczne.

Żeby je usunąć, należy oczywiście posprzątać dokładnie mieszkanie – jednak, tak należy postąpić w przypadku pojawienia się… każdego robaka. Umyj meble i ściany ciepłą wodą, a także wyrzuć żywność, która jest otwarta i niezabezpieczona. Pamiętaj o myciu szafek i szaf, a także półek. Możesz je również pryskać rozcieńczonym z wodą octem. Warto także skorzystać z faktu, że czarne robaki w domu nie przepadają za zapachem:

 • cedru,
 • cytrusów,
 • wanilii,
 • mięty
 • liści laurowych,
 • tytoniu.

Jak jeszcze można usunąć małe robaczki w domu?

 1. Sprzątaj mieszkanie regularnie i jak najdokładniej, we wszystkich kątach!
 2. Przenieś mączne i sypkie produkty do plastikowych bądź najlepiej szklanych słoików.
 3. Poszukaj naturalnego wroga robaków – na czarne robaki w domu może polować kot albo… pająk!
 4. Jak najczęściej rób pranie! Robaki lubią wilgotne pomieszczenia, ale też wilgotne… tkaniny. Często się w nich chowają!
 5. Jeżeli robaków pojawiło się na tyle dużo, że domowe i proste sposoby przestały być skuteczne, warto będzie sięgnąć po specjalistyczne preparaty insektobójcze. Dzięki nim zredukujesz ilość insektów i sprawisz, że niechętnie będą się w mieszkaniu pojawiać!
 6. Produkty sklepowe też nie działają? Warto będzie więc zatrudnić ekipę specjalistów od zwalczania domowych owadów, która przeprowadzi gruntowną i skuteczną dezynsekcję!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny