Jak wygląda badanie USG

Zalecenia do USG brzucha

Współcześnie lekarze zalecają osobom dorosłym cykliczne badanie USG. Jest to prosty i nieinwazyjny sposób, żeby sprawdzić kształt i działanie narządów wewnętrznych. Zalecenia mogą mieć też bardziej konkretną przyczynę. Kiedy lekarz podejrzewa nieprawidłową pracę wątroby, jelit lub trzustki, to może zalecić ich zbadanie.

USG jest łatwiejszym i mniej szkodliwym badaniem niż prześwietlenie lub kolonoskopia. Pozwala zdecydować lekarzowi czy konieczne będą dalsze badania czy można podjąć leczenie.

Osobnym przypadkiem, w którym wykonuje się USG brzucha jest ciąża. Dzięki temu łagodnemu i nieinwazyjnemu sposobowi zajrzenia do naszych wnętrzności można określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Możemy też skorzystać z badania profilaktycznie, bez zalecenia lekarza. Takie badania przydają się, jeśli masz problemy z wypróżnianiem, ostre bóle menstruacyjne czy inne dolegliwości w okolicach brzucha.

Przykładowe badania w ramach USG brzucha to:

  1. USG trzustki
  2. USG przestrzeni zaotrzewnowej
  3. USG jelit
  4. USG wątroby

W badaniach profilaktycznych wykonuje się ogólny przegląd całej przestrzeni jamy brzusznej. Dopiero po wykonaniu ultrasonografii można stwierdzić, gdzie i jakie zmiany nastąpiły. Jest to najlepszy sposób, żeby wykryć choroby miejsc słabo unerwionych. W przypadku podejrzenia choroby wątroby czy jelit badający skupia się na wybranym narządzie.

Badanie USG – przebieg

Zasada każdego badania USG jest podobna. Kształt wnętrzności jest analizowany na podstawie fal emitowanych przez głowicę przyłożoną do brzucha i odbijających się od narządów. Są to fale o niskim natężeniu, które nie mają negatywnego wpływu na działanie naszego organizmu. Dlatego jest to najbezpieczniejszy sposób na „zajrzenie” do brzucha. Ma też tę zaletę, że na monitorze pokazuje się obraz narządów w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można sprawdzić, jak zachowuje się trzustka lub wątroba. Z tego powodu jest to również tak doskonała metoda badania prenatalnego.

W celu łatwiejszego poruszania głowicy i zapobiegania rozpraszaniu fal dźwiękowych miejsce badane jest smarowane specjalnym żelem. Specjalista wykonujący badanie przesuwa głowicę po brzuchu, żeby zobaczyć obraz narządów pod różnym kątem.

Głowica jaką wykonuje się badania w przypadku poszczególnych zaleceń może być różna. Na przykład USG przestrzeni zaotrzewnowej może wymagać użycia głowicy konweksowej (która pokazuje głębiej położone tkanki) i liniowej (która pokazuje więcej szczegółów). Ta ostatnia może być też używana do badania USG trzustki. Do bardzo głęboko położonych struktur używa się głowicy sektorowej.

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Jak się przygotować do USG brzucha

Pacjenta mniej interesuje rodzaj używanej głowicy, a bardziej nurtuje go pytanie jak się przygotować do USG brzucha. Oto podstawowe zalecenia:

Po pierwsze dużo zależy od tego jaki narząd będzie badany. Przed badaniem należy mieć na pewno możliwie najbardziej puste jelita i żołądek. Dlatego nie powinno się jeść przez 6 godzin przed badaniem USG. W przypadku wizyty w gabinecie przed południem oznacza to zwykle przyjście na czczo. Przy badaniu jelit pozostanie na czczo może jednak nie wystarczyć. Tutaj największy problem stanowią gazy. Dlatego dobrze jest zażyć przed badaniem lek usuwający nadmiar gazu z jelit. Przygotowanie do USG jamy brzusznej wymaga też powstrzymania się przed piciem napojów takich jak kawa czy herbata. Oczywiście nie powinniśmy też używać napojów gazowanych. Możemy za to pić czystą wodę, najlepiej letnią, żeby temperatura nie podrażniała narządów wewnętrznych.

Do ogólnych zaleceń dołącza się też prośbę o powstrzymanie przed paleniem papierosów i żuciem gumy na 6 godzin przed badaniem.

Kobieta podczas badania USG brzucha, a także jak się przygotować do USG brzucha, przebieg badania i najważniejsze informacje
Jak sę przygotować do USG brzucha krok po kroku - przygotowania do badania i najważniejsze informacje o USG jamy brzusznej

W niektórych placówkach przygotowanie do USG jamy brzusznej obejmuje również zastosowanie środków przeczyszczających u osób otyłych i ze skłonnościami do zaparć. Środki takie stosuje się nie później niż 24 godziny przed badaniem. Nie stosuje się natomiast lewatywy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pierwszych objawach ciąży?

USG trzustki, jelit i innych narządów

Szczególne zalecenia dotyczą przygotowania do badania poszczególnych narządów. Zwłaszcza przed badaniem pęcherza trzeba wypić dużo (2-4 szklanki) wody na godzinę lub dwie przed badaniem.

Przy USG trzustki i wątroby pozostajemy na czczo dłużej. Może być konieczne odstawienie pokarmów nawet 12 godzin przed badaniem. Lekarz powinien poinstruować pacjenta o szczegółach. Możliwe, że zaleci tylko jedzenie pokarmów niskotłuszczowych.

Dobra widoczność bez zakłóceń jest szczególnie ważna przy badaniu przestrzeni zaotrzewnowej. Najlepiej już dwa dni przed zabiegiem spożywać pokarmy lekkostrawne. Unikać roślin strączkowych i warzyw powodujących wzdęcia.

W przypadku badania kontrastowego dzień wcześniej warto poinformować o tym lekarza przed wykonaniem USG. Zwłaszcza przy badaniu górnej części brzucha, tj. żołądek czy śledziona.

Dalsze zalecenia dla pacjenta

Żeby pacjent wiedział, jak się przygotować do USG brzucha powinien przede wszystkim porozmawiać z lekarzem. Czasami również gabinety publikują na swojej stronie szczegółowe przepisy. Dotyczy to szczególnie specyficznych badań konkretnych narządów.

Po USG mogą być potrzebne dalsze badania. Zwykle unika się prześwietlenia, które nie jest metodą obojętną dla narządów wewnętrznych. Natomiast bardzo często stosuje się badanie Dopplera. Zwłaszcza jeżeli lekarz podejrzewa zaburzenia na poziomie układu krążenia.

Do badań dodatkowych, obok prześwietlenia należy też tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Tomografia również wykorzystuje promienie rentgena, dlatego unika się jej jeżeli nie jest konieczna. Rezonans magnetyczny jest natomiast dość uciążliwym badaniem. Odradza się je pacjentom, którzy mają rozrusznik, wszczepione implanty i protezy. Używane podczas zabiegu fale pola elektromagnetycznego mogą zaburzyć działanie lub wpłynąć na przemieszczenie tych urządzeń. Nie zaleca się go również w I trymestrze ciąży.

Badanie USG to prosty i nieinwazyjny sposób na sprawdzenie działania narządów wewnętrznych. Jest dobrą metodą szczególnie do diagnozy chorób w obrębie jamy brzusznej. Wykorzystuje się je też podczas badań prenatalnych.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny