Jak się rozbudzić rano

Co zrobić, jeśli rano czujesz się ospale i ociężale

Nie każdy potrafi rano wstać jak skowronek, zwarty i gotowy do pracy. Bardzo wiele osób rano czuje ociężałość i musi minąć trochę czasu zanim się w pełni rozbudzi. Nawet poranne skowronki mają czasem ciężką noc i rano wstają niewyspane i bez energii. Niestety praca lub szkoła czeka. Musimy się zebrać w sobie i zorganizować.

Poranna ospałość może trwać od 30 minut, nawet do 4 godzin. Mamy spory problem, jeśli po dotarciu do pracy nadal jesteśmy bez energii i musi minąć dłuższy czas zanim uzyskamy pełną sprawność. Dlatego też warto znać sposoby jak się rozbudzić. Dobrze jest także wyrobić sobie rytuały, które robimy zawsze rano, tak aby szybciej nabrać energii

Co pobudza po wstaniu rano

  • świeże powietrze,
  • zimny prysznic,
  • gimnastyka,
  • przeciąganie się,
  • kawa lub inne napoje pobudzające.

5 dobrych sposobów, jak się rozbudzić

Pobudzające działanie świeżego powietrza

Jeśli śpisz przy zamkniętym oknie, zaraz po wstaniu z łóżka otwórz okno i wpuść świeże powietrze, nawet jeśli na dworze jest zimno. Pobudzająco działa nie tylko świeże powietrze, lecz także światło słoneczne, dlatego szybko po wstaniu rozsuń zasłony.

W nocy człowiek wydycha dwutlenek węgla, dlatego rano w sypialni może być mniej tlenu. Otwarcie okna sprawia, że do pokoju wpada więcej tlenu i szybciej się dotleniamy. Zimą warto otworzyć okno nawet na kilka chwil. Jeśli boisz się przeziębienia, można w tym czasie przejść do innego pomieszczania.

Chłodny prysznic

Prysznic działa pobudzająco na organizm. Rano prysznic nie powinien być gorący, gdyż wysoka temperatura rozleniwia. Prysznic powinien być krótki, zaś woda niezbyt ciepła. Po prysznicu szybko wmasuj w całe ciało szybko wchłaniający się balsam.

Idealnym sposobem na rozbudzenie rano jest zimny prysznic. Zimny prysznic nie tylko dodaje energii, rozbudza mentalnie i fizycznie, lecz także działa prozdrowotnie: zwiększa odporność organizmu, opóźnia starzenie się skóry i poprawia stan umysłu. Zimna woda zwiększa tempo przemiany materii, co z kolei zmniejsza uczucie zmęczenia.

Niestety zimny prysznic jest nieprzyjemny, jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni. Można się jednak do niego przyzwyczaić. Zbawienny dla zdrowia i porannego przebudzenia jest także prysznic na przemian ciepły i zimny. Do takiego prysznica znaczenie łatwiej jest się przyzwyczaić, szczególnie że strumień zimny trwa bardzo krótko.

Pobudzające ćwiczenia poranne

Gdy zgasisz dzwoniący budzik, nie wyskakuj od razu z łóżka, lecz przeciągnij się przez parę sekund. Osoby, które większość życia spędzają w pozycji siedzącej są spięte i mają przykurczone mięśnie. Przeciąganie się sprawi, że krew zacznie szybciej krążyć, a mózg zostanie szybciej dotleniony.

Samo przeciąganie się w łóżku to jednak trochę za mało. Poranna gimnastyka jest tym, co pobudza najbardziej. Wykonaj parę ćwiczeń rozciągających, skłonów i przysiadów. Nic tak nie pobudza jak ruch. Poranna gimnastyka nie musi trwać długo, wystarczy 5-10 minut. Najlepiej zaplanować sobie serię ulubionych ćwiczeń, których wykonanie nie zabierze ci zbyt wiele czasu.

Zaspany mężczyzna w żółtym swetrze na żółtym tle oraz sposoby na rozbudzenie
Sposoby na rozbudzenie krok po kroku oraz jak się rozbudzić rano

Włącz radio i posłuchaj pobudzającej muzyki

Tym co pobudza rano jest także muzyka. Najprościej włączyć radio. Rano nadawane są programy dla wstających, które są tak zaplanowane, aby rozbudzić i dodać energii. Poranne ćwiczenia wykonywane przy muzyce będą pobudzały jeszcze bardziej.

Muzyka ma działanie pobudzające i poprawiające nastrój. Szczególnie szybka, wesoła muzyka sprawi, że poczujesz się lepiej i nabierzesz energii. Jeśli nie lubisz ćwiczeń i gimnastyki, możesz potańczyć albo poskakać przez kilka minut w takt szybkiej muzyki. Krew zacznie szybciej krążyć, a mózg dostanie dawkę tlenu i glukozy.

Nawodnienie

Odwodnienie zwiększa zmęczenie, negatywnie wpływa na koncentrację umysłu, obniża czujność. Nocą oddychamy, pocimy się i pozbywamy się wody z organizmu. Jeśli do tego nie wypijamy wystarczającej ilości wody w ciągu dnia, rano możemy być odwodnieni. Dlatego też rano najlepiej wypić przed śniadaniem szklankę wody. Osoby, które nie lubią samej wody, mogą dodać kilka kropli soku z cytryny. Ciepła woda z cytryną dodatkowo oczyści jelita.

Aby mieć więcej energii w ciągu dnia i rano po przebudzeniu, warto regularnie nawadniać organizm i pić wodę, nawet jeśli nie czujemy pragnienia. Lepiej pić regularnie, przez cały dzień, w mniejszych ilościach niż wypijać większe ilości wody naraz. Dzięki temu organizm jest bardziej nawodniony. Jeśli wypijemy więcej wody na raz, szybko będziemy musieli iść do łazienki. Zastanawiasz się także, jak z rana pobudzić metabolizm?

Jak się rozbudzić bez kawy

Najczęściej pierwszą rzeczą, którą robimy rano jest wypijanie kawy, która pobudza i pozwala szybciej działać. Co do tego czy kawa jest zdrowa czy nie, zdania są podzielone. Jednak coraz więcej osób stara się ograniczać picie kawy i rezygnować z tradycyjnej porannej kawy. Kawa działa moczopędnie, dlatego odwadnia organizm w ciągu nocy, co może sprzyjać porannemu zmęczeniu i rozespaniu. Czy mamy zatem lepsze sposoby na rozbudzenie?

Najlepsze sposoby na rozbudzenie się bez porannej kawy to:

  • woda z cytryną lub z imbirem dostarcza organizmowi antyoksydantów, elektrolitów, oraz witamin i mikroelementów. Jeśli nie możemy wypić nie słodkiego napoju, warto dodać miodu pszczelego, który jest źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów.
  • zielona herbata jest dobrym źródłem antyoksydantów, witamin i minerałów. Ponadto zawiera teinę, która działa pobudzająco.
  • yerba mate, która również zawiera antyoksydanty, magnez, potas fosfor i wapń oraz kofeinę, które uwalnia się stopniowo.

Istnieje sporo sposobów jak się rozbudzić bez kawy i warto je stosować, zaś kawę należy pić z umiarem.

ikona podziel się Przekaż dalej