Ubiór na uroczystości religijne – ogólne zasady

Ubiór nie tylko na komunię

Dylemat jak ubrać się na komunię miewają czasem nawet katolicy uczęszczający co niedzielę do kościoła. Dla katolika komunia jest wydarzeniem, które przeżywa tylko raz w życiu. Kiedy jesteśmy dziećmi rodzice załatwiają wszystko za nas. Dlatego kiedy trzeba się ubrać na pierwszą komunię świętą własnego dziecka, to możemy czuć się trochę zagubieni. Jeszcze trudniej jest dobrać strój osobom, które niewiele mają wspólnego z kościołem, są po prostu zaproszone na uroczystość siostrzeńca czy bratanicy. Wybierając strój warto pamiętać o pewnych ogólnych zasadach.

W kościele obowiązuje ubiór skromny. Oznacza to, że nie powinno się za bardzo odkrywać ciała. Dotyczy to szczególnie kobiet, które na inne uroczyste okazje używają sukienek z odkrytymi ramionami, dużym dekoltem lub krótkich nad kolano. Nawet jeżeli poza tym jesteś kobietą nowoczesną i wyzwoloną, to warto w takich przypadkach ograniczyć prowokujący charakter stroju.

Dla mężczyzny dobranie ubioru na uroczystości religijne jest łatwiejsze. Elegancki męski strój obejmuje zawsze długie spodnie i koszulę lub marynarkę. Natomiast wchodząc do kościoła, zwłaszcza jako uczestnicy uroczystości panowie powinni pamiętać o stonowanej kolorystyce odzieży.

Jak się ubrać na komunię - odzież i akcesoria

Mucha w groszki, wielka błyszcząca broszka, wielokolorowa apaszka? Jakie akcesoria do stroju będą najlepiej pasowały podczas uroczystości kościelnych? Nie ma zasad, które zakazywałyby ubierania się na kolorowo czy krzycząco, o ile jest to strój przyzwoity. Katoliccy księża lubią mówić, że strój powinien być raczej godny niż wygodny. To nie znaczy, że mamy się męczyć w eleganckiej odzieży. Warto unikać zbyt krzyczących barw, zbyt widocznej biżuterii, hipsterskiej apaszki w butonierce itp. Nikt was za to z kościoła nie wyrzuci, ale możecie ściągnąć na siebie niepotrzebne spojrzenia bardziej tradycyjnych uczestników uroczystości.

Z akcesoriów, których na pewno należy unikać wymieńmy przede wszystkim biżuterię i nadruki, które wielu katolików uznaje za antychrześcijańskie. Koszula w pacyfki, przypinka z „Anarchią”, młot Thora w widocznym miejscu na szyi czy broszka ze znaczkiem yin yang nie będzie mile widziana. Nie trzeba chyba przypominać, że nie nosimy też żadnych symboli jawnie satanistycznych. Temat jest delikatny. To co dla jednych jest wyrazem poglądów, wierzeń czy zainteresowań, w kościele może być odczytane jako symbol antykatolicki. Przyjmijmy po prostu, że do kościoła nie wchodzi się z tymi symbolami, żeby nie ściągać na siebie i innych nieprzyjemności. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak przygotować stół na uroczystość rodzinną.

Jak ubrać się na komunię

Ubiór na komunię - pięć zasad

Jak ubrać się na komunię dziecka? Podsumujmy dotychczasowe informacje. Oto pięć zasad dobierania ubioru dla rodziców i gości podczas uroczystości komunijnych:

  1. Skromność – to ogólna wskazówka. Unikamy krzyczących kolorów, zbyt krótkich spódniczek, odsłoniętych ramion, odsłoniętego brzucha.
  2. Szacunek – z szacunku do osób uczestniczących w uroczystości nie dodajemy akcesoriów obrażających lub prowokujących.
  3. Uroczysty charakter – strój na pierwszą komunię świętą powinien być uroczysty. O przykładowych kreacjach na tę okazję powiemy dalej.
  4. Tradycyjność – warto stosować się do tej zasady. Jeżeli jest jakiś ponadczasowy strój galowy np. marynarka i biała koszula, żakiet i długa spódnica, to z pewnością będzie mile widziany na takiej uroczystości.
  5. Stonowane, ale raczej jasne kolory – Nie ma przeciwwskazań, żeby kolor był bardziej żywy czy krzykliwy. Mimo wszystko na pierwszą komunię świętą lepiej ubrać się w coś stonowanego. Pamiętajmy – to nie jest nasze święto, tylko święto dzieci, przystępujących do komunii. Nie należy też przesadzić w drugą stronę. Na radosną uroczystość, jaką jest pierwsza komunia dobre będą kolory pastelowe, jasne szarości z akcentami kolorowymi i biele. Skromny niekoniecznie znaczy czarno-szary.

Chociaż zasady wyboru ubrania na komunię mogą się wydawać skomplikowane, to tak naprawdę są dość proste. Pomyśl o tym jakbyś się ubrał lub ubrała na każdą inną uroczystość, a potem odejmij ewentualne elementy prowokujące.

Ubiór na komunię – przykładowe zestawy

Czasami zamiast tłumaczyć jak ubrać się na komunię lepiej jest zaproponować konkretne rozwiązania. Poniżej znajdziecie przykładowe zestawy ubraniowe dla kobiety i mężczyzny.

Dla mężczyzny: Marynarka i spodnie w tym samym kolorze. Najlepiej kolorystyka jasnoszara, kremowa, pastelowa. Koszula biała, ewentualnie błękitna. Krawat i buty dobrane do koloru marynarki.

Stylizacja dla osoby z rodziny na komunięL koszula i spódnica, a także podpowiedzi, jak się ubrać na komunię
Jak się ubrać na komunię, czyli zasady savoir vivre oraz stylizacje na komunię

Dla kobiety: kostium złożony z żakietu i spódnicy do pół łydki (może być dłuższa, jeżeli odpowiada ci taki styl), biała bluzka zapinana, z prostym kołnierzykiem, buty na niewielkim obcasie. Zamiast bluzki i spódnicy może być sukienka. Kolory, podobnie jak w stroju męskim, pastelowe, jasno szare lub kremowe.

Do ubioru na komunię nosimy minimalną ilość akcesoriów. Pamiętajmy natomiast o jakości materiału. O uroczystym charakterze odzieży będzie decydowało to czy jest wykonana ze szlachetnych tkanin np. jedwabiu, dobrej jakości wełny i bawełny, atłasu itp.

Starajcie się unikać czystej bieli, która jest w tym dniu zarezerwowana dla dzieci komunijnych. Nie zaszkodzą natomiast drobne białe akcenty, rozjaśniające całość stroju.

Odzież dla dzieci komunijnych – różne warianty

Niektóre parafie proponują jeden wzór ubrania na komunię dla wszystkich dzieci. Szczególnie tam gdzie jest dużo dzieci z uboższych rodzin. Większość zostawia jednak rodzicom całkowitą dowolność w wyborze kreacji. Tutaj szczególnie duże pole do popisu mają rodzice dziewczynek. Sukienki komunijne nie ustępują czasem w wykroju i ozdobach sukniom ślubnym. Warto jednak pamiętać o pewnych zasadach. Jedna jest oczywista – suknia musi być biała. Chłopcy powinni mieć natomiast białą koszulę, marynarka może być czarna lub szara. Chociaż rodzice lubią sprawiać córkom sukienki a la baletnica, jest to niewskazane. Lepszą opcją jest długa suknia, lekko rozkloszowana na dole, ramionka krótkie, do tego białe rękawiczki i bolerko z białej wełny. Bolerko przyda się szczególnie przy krótkim rękawku. Jeżeli suknia ma długi rękaw, to powinno wystarczyć na chłodniejszy dzień. Warto przygotować biały sweterek, gdyby pogoda w maju chciała nas niemile zaskoczyć.

Ubranie na komunię dla osób towarzyszących dzieciom, rodziców, chrzestnych i rodziny, powinno być dostosowane do ogólnych zasad uroczystego stroju. Biorąc pod uwagę pewne szczególne wskazówki, dotyczące tego co wypada i co nie wypada nosić w kościele, z łatwością dobierzemy coś dla siebie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny