Klasyczna metoda składania bluzek krok po kroku

Składanie koszulki - jak złożyć t-shirt i bluzki długim rękawem

Najpierw powinniśmy sprawdzić, czy ubranie jest wygładzone. Jeżeli jesteśmy w domu, a nie w podróży, zawsze składamy po wyprasowaniu. Jeżeli jest to bluzka zapinana od góry do doły, to należy zapiąć wszystkie guziki. Szybsza metoda to zapięcie co drugiego guzika, pamiętając o zapięciu kołnierzyka. Koszulę przewracamy do góry grzbietem. Zaginamy obie połowy do środka. Rękaw bluzki powinien zostać ułożony równo z krawędzią, żeby nie wystawał. Na tym etapie warto przejechać dłonią kilka razy po powierzchni koszuli i wygładzić ją.

Następny etap polega na złożeniu jej dwa lub trzy razy (z zależności od tego czy wolisz oszczędzić miejsce na grubość czy na szerokość ubrania). Zwykle składamy najpierw dolną część do środka, następnie nakładamy górną, żeby kołnierzyk znalazł się na zewnątrz.

Tak złożona bluzka nie powinna się zagniatać, a nasza szafa będzie wyglądała estetycznie. Dobrze ułożone koszule i bluzki pozwalają też lepiej zorientować się w ilości ubrań jakie posiadamy. Łatwiej jest też przełożyć je lawendą albo wkładką zapachową. Dzięki temu długo zachowają świeżość i nie zaatakują ich mole.

Składanie koszulek - jak złożyć t-shirt i bluzki z krótkim rękawem

Jak złożyć t-shirt, żeby wyglądał dobrze w szafie i nie ulegał zagnieceniom? Najprostszą metodę zaczynamy, kładąc podkoszulek przodem do góry. Chwytamy za rękawy i składamy połówki koszulki do wewnątrz.

Wygładzamy, szybko przejeżdżając dłonią po powierzchni. Następnie składamy dwa razy w poprzek. I gotowe.

Ta metoda jest najbardziej znana i wypróbowana od lat. Stosowały ją nasze babcie, które zawsze wiedziały, jak składać koszulki i inne części garderoby.

Alternatywnie można złożyć rękawy na zewnątrz t-shirtu. Dzięki temu uzyskuje się podobny efekt wizualny, jak przy złożonej bluzce. Jeżeli podkoszulek jest elegancki, np. z koronkowym kołnierzykiem albo polo, to zagięcie rękawów na zewnątrz wygląda zdecydowanie lepiej.

W przypadku tak mało skomplikowanej części ubioru jak podkoszulek trudno jest o wyszukane metody składania. Najlepiej trzymać się prostych i sprawdzonych sposobów. Wiedza jak złożyć t-shirt nie musi być przecież oryginalna i skomplikowana. Koszulki nie są jedynymi rzeczami, ze składaniem których przychodzi nam się mierzyć, a wyzwania bywają nawet trudniejsze.

Pakowanie koszul i podkoszulków do walizki

Jak składać koszulki - unikanie zagnieceń

Wiedza jak składać koszulki w taki sposób, żeby się nie zaginały, jest wyjątkowo cenna, kiedy jedziemy w podróż. Delegacja służbowa, wyjazd w poszukiwaniu nowej pracy, firmowy wypad integracyjny, a może pierwsza wspólna podróż z osobą, na której nam zależy? W każdej z tych sytuacji warto znać tę sztukę.

Najlepsze jest składanie bluzek z pomocą tektury. Wyprasowaną bluzkę kładziemy na płaskiej powierzchni. Zapinamy kołnierzyk i co drugi guzik. Przewracamy grzbietem do góry i wygładzamy. Pośrodku bluzki, tuż pod kołnierzykiem, kładziemy tekturkę (mniej więcej wielkości arkusza A4). Tektura może również pochodzić z oryginalnego opakowania od bluzki. Zaginamy jeden bok bluzki do krawędzi tektury. Rękaw tego boku składamy kilkukrotnie w rodzaj harmonijki (pamiętajmy, żeby zbytnio go nie pogiąć). Na złożony rękaw nakładamy drugą połowę bluzki i to samo robimy z drugim rękawem. Dolną część koszulki dociągamy do krawędzi tektury. Koniec bluzki wystaje nad kołnierzyk, to zaginamy go ostrożnie do wewnątrz. Przewracamy bluzkę guzikami do góry i wyciągamy tekturę.

Metody składania koszulek
Jak składać koszulki? Oto 4 najszybsze sposoby na bluzki i t-shirty

Składanie podkoszulków krok po kroku - oszczędzanie miejsca i czasu

Istnieje kilka sposobów na składanie bluzek z długim i z krótkim rękawem, które pozwolą zaoszczędzić czas i miejsce w walizce. Stosując się do tych metod krok po kroku można dojść do perfekcji w szybkim pakowaniu.

Jedna z metod dotyczy tego jak złożyć t-shirt, żeby dał się wepchnąć wszędzie. I nie mamy tu na myśli składania „freestyle”. Oto opis tej metody:

  • Podkoszulek kładziemy na płaskiej powierzchni i składamy rękawy do środka.
  • Łapiemy dolną część koszulki z dwóch stron, nieco poniżej połowy i składamy tę część pod spód.
  • Jedną połowę podkoszulka zaginamy do środka (po linii pionowej). Pozostałą połowę zaginamy, przysłaniając tamtą. Podkoszulek ma teraz kształt wydłużonego prostokąta z kieszonką pośrodku.
  • Łapiemy za górną część i zaczynamy ją zwijać (rolować) do końca. Powstał wałek z kieszonką.
  • Kieszonkę, która została na wierzchu wywijamy tak, żeby schować w niej otwierającą się część wałka (pozostałość po zawiniętej koszulce). Podkoszulek jest gotów do podróży!

Ta metoda, jak można się domyślić, dotyczy bluzek z krótkim rękawem, ewentualnie luźnych bluz z elastycznych materiałów. Raczej odradzamy stosowanie jej do eleganckich koszul.

Składanie bluzek - jak dobrać właściwą metodę

Znając cztery podstawowe sposoby składania koszul z długim rękawem i podkoszulków krok po kroku, możesz teraz przed każdym otworzyć własną szafę i wyruszyć bez stresu w podróż. W poniższej tabeli podsumowaliśmy metody ze względu na rodzaj ubrania i przydatność.

Składanie bluzki a metod składania

Metoda

Klasyczna 1

Klasyczna 2

Z tekturką

Podróżna

Długość rękawa

długi

krótki

długi

krótki, długi

W jakiej sytuacji

Składanie do szafy, składanie do walizki

Składanie do szafy,

składanie do walizki

Składanie do walizki (zapobiega gnieceniu)

Składanie do walizki, torby lub plecaka

Tabela jest oczywiście tylko propozycją. Jeżeli uważasz, że zwijanie podkoszulków w wałek jest świetnym sposobem, żeby schować je w szufladzie czy upchnąć w koszyku na bieliznę, to nie ma problemu. Najważniejsze, żeby opanować każdą z metod i korzystać z nich tak, żeby były przydatne. Na bazie tych sposobów możesz z czasem rozwijać własne. Możesz też dopasować metody do składania innych części garderoby. Jedną ze wskazówek może być to, że lekkie marynarki i żakiety składają się podobnie jak koszule z długim rękawem.

ikona podziel się Przekaż dalej