Składanie bluzek krok po kroku

Jak składać bluzy i koszule

Składanie bluzek jest bardzo przydatną umiejętnością. Istnieje kilka sposobów na ich prawidłowe złożenie. Żeby złożyć bluzkę trzeba mieć chociaż kawałek wolnej powierzchni. Kiedy składamy bluzy, koszule czy bluzki, to skupiamy uwagę na rękawach. Ta sama zasada dotyczy zresztą swetrów.

Jak składać koszulki, bluzki i wszelkie ciuchy z rękawami? Pierwsza metoda polega na zawinięciu rękawów pod spód. Trzeba zacząć od wygładzenia powierzchni materiału, żeby po złożeniu nie powstawały fałdy. Następnie rękawy podwijamy pod ubranie. Powstaje rodzaj prostokąta. Tak złożone bluzki możemy złożyć na pół wzdłuż dłuższej krawędzi i następnie w kostkę.

To szybkie składanie koszulki nie jest może bardzo estetyczne, ale daje pożądany efekt. Ubrania w szafie są teraz równo ułożone i nic się nie gniecie. Jak widać ogólna zasada składania jest taka, że doprowadzamy wielokształtne ciuchy do kształtów geometrycznych (zwykle jest to prostokąt) i następnie składamy do pożądanej wielkości.

Składanie w kostkę – inna metoda

Bardziej elegancką metodą składania bluzek jest zostawianie części z kołnierzykiem na wierzchu. To metoda, którą stosuje się m. in. do ekspozycji eleganckich koszul w pudełku czy na półce sklepu. Oto kolejne etapy składania ubrań w kostkę:

 • Przełóż koszulę tyłem do góry
 • Wygładź powierzchnię
 • Złóż krawędź wzdłuż kołnierzyka zostawiając rękaw po przeciwnej stronie
 • Zegnij rękaw na zewnątrz, dopasowując go do złożonej krawędzi bluzki
 • Czynność powtórz z drugiej strony
 • Zegnij prostokąt mniej więcej w 1/3 od dołu koszuli, wyginając na zewnątrz
 • Zegnij pozostałą część prostokąta dociągając do linii kołnierzyka

Koszula jest złożona w kostkę i można ją zanieść do szafy. Niektórzy używają tektury, którą przed złożeniem kładzie się pod kołnierzykiem. Dzięki temu koszula jest lepiej usztywniona.

Jak składać spodnie i podkoszulki

T-shirt w szafie

T-shirt można złożyć na podobnej zasadzie jak bluzy i koszule. Z wyjątkiem rękawów, których nie musicie dodatkowo zaginać. Jednak istnieje szybszy sposób na złożenie t-shirta. Jak wygląda szybkie składanie koszulki? Oto instrukcja krok po kroku:

 • Połóż podkoszulek płasko na blacie lub łóżku przodem do góry
 • Wyznacz punkt na przekroju linii przechodzącej przez środek t-shirta w poprzek i w 1/4 wzdłuż
 • Złap koszulkę w tym punkcie i w punkcie ramienia (na tej samej linii wzdłużnej)
 • Dociągnij ramię do dolnej krawędzi podkoszulka
 • Złap całość trzymając ciągle drugą ręką w środkowym punkcie i strzepnij
 • Złóż, chowając część z rękawem pod spodem kostki

Ten sposób jest szybszy i łatwiejszy w praktyce. Tej metody możesz użyć również do składania bluzek, bluz czy swetrów.

Poskładane koszulki w kostkę oraz wskazówki i porady, jak składać ubrania, w tym spodnie i koszule
Składanie ubrać krok po kroku, czyli prady, jak składać ubrania, spodnie i koszule

Powyższa metoda szybkiego składania koszulki jest mimo wszystko dość tradycyjna. Ostatnio pojawił się nowy trend w poradnikach jak składać ubrania. Jeżeli nie wiesz, jak złożyć koszulki, to może nowa metoda bardziej ci się spodoba. Zamiast w kostkę możesz składać w wałek. Nie chodzi o zwijanie ciuchów bez ładu i składu. Marie Kondo, która spopularyzowała tę metodę zwraca uwagę na precyzję i uczucie z jakim się składa ubrania. Zaczynasz tak jak przy tradycyjnym składaniu w kostkę. Tworzysz prostokąt, zaginając lewą i prawą stronę koszulki wzdłuż linii na szerokości kołnierza. Powstały prostokąt składasz na pół, a następnie jeszcze trzy razy po liniach poprzecznych. Jeżeli zapytasz autorkę jak składać ubrania, to odpowie – tak, żeby kostkę można było postawić. Dzięki temu więcej zmieści się w szafie lub w szufladzie. Jeśli szukasz więcej praktycznych porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ubraniach.

Spodnie w kostkę

Składanie spodni w kostkę jest dużo łatwiejsze niż składanie bluzek czy swetrów. Jeżeli chcemy składać spodnie tradycyjną techniką geometryczną, to wystarczy nadać im kształt prostokąta. Jak to zrobić?

Spodnie składamy na pół wzdłuż nogawek. Po jednej stronie przy górnej części ubrania zostanie nam wystający kawałek. Należy go równo złożyć chowając pod zgięciem wzdłużnym. Uzyskujemy kształt prostokąta. Teraz można dalej składać spodnie. Zostało tylko ułożenie nogawek w kostkę.

Można również zastosować przywołaną wcześniej metodę Konmari. W tym celu spodnie złożone w prostokąt składamy małymi odcinkami aż powstanie rodzaj sztywnego „wałka”.

Pamiętaj, że istnieją dwa różne sposoby składania spodni. Spodnie prasowane w kant, eleganckie składamy wzdłuż kantów. Jeansy i inne spodnie codzienne z ciężkich materiałów składamy zawijając nogawki ku sobie, zgodnie z linią, która je rozdziela.

Żeby składać spodnie nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy kilka razy poćwiczyć równe zawijanie nogawek i zaginanie materiału bez tworzenia fałd.

Jak złożyć skarpetki?

Wiecie już jak składać koszulki, swetry i spodnie. Teraz czas zająć się mniejszymi ubraniami. Składanie skarpetek i majtek nie jest trudną sztuką. Zwykle robimy to bez zastanowienia. Te niewielkie części garderoby i tak mieszczą się w większości szaf i walizek. Istnieje jednak kilka sprytnych metod, które pomogą jeszcze bardziej oszczędzić miejsce w szafie.

Pierwszym dobrym sposobem na skarpetki jest metoda wojskowa. Obie skarpetki wygładzamy i układamy razem. Zawijamy w rulon od palców ku górze. Kiedy dojdziemy do końca pięt obniżamy wewnętrzną część skarpety, żeby zakończenie zewnętrznej wystawało nieco nad złożoną parę. Podwijamy do pierwszego zakończenia, a pozostałą część skarpetki wywijamy na lewą stronę obejmując walec. W ten sposób mamy estetyczny, pakowny wałek.

Inna metoda, to pakowanie krzyżowe. Dzięki temu nasze skarpetki będą tworzyć estetyczną kostkę. Jak to zrobić? Skarpetki wyrównujemy wzdłuż krawędzi bocznych (żeby nie wystawała pięta). Tak wyrównaną skarpetkę kładziemy na blacie, piętą na zewnątrz, na niej kładziemy drugą na krzyż, piętą do wewnątrz. Dolną skarpetę zawijamy wokół poprzecznej części górnej. Wystającą część chowamy w powstałej fałdzie. Drugą część dolnej skarpety zakładamy na poprzeczną, na razie swobodnie zostawiamy wystającą końcówkę. Powtarzamy czynność z górną skarpetą. Na koniec chowamy w fałdach wystające części. Kostka gotowa.

Składanie ubrań nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli dobrze wyćwiczysz powyższe metody, to z pewnością pomoże ci utrzymać porządek w szafie i walizce.

ikona podziel się Przekaż dalej