Dlaczego spodnie się rozciągają?

Niejednokrotnie zdarza się, że zakładając spodnie w sklepowej przymierzalni, leżą idealnie. Natomiast po dokonaniu zakupu, noszone przez kilkanaście godzin, rozciągają się, powodując dyskomfort. Z czego to wynika? Prawdopodobnie winny jest materiał. Największe skłonności do rozciągania się posiada jeans.

Naturalny jeans to bawełniana tkanina, charakteryzująca się skośnym splotem. Coraz częściej jednak spodnie jeansowe w składzie materiałowym zawierają dodatki, typu lycra, elastan lub poliester. Połączenie to skutkuje rozciąganiem się spodni. Z pewnością wiele osób chciałoby, lecz nie ma pojęcia, jak skurczyć spodnie.

Nie istnieje niestety uniwersalny i 100 % skuteczny sposób na zmniejszenie rozciągniętego materiału. Niektóre sposoby działają bowiem doraźnie (do pierwszego założenia po praniu), natomiast inne okazują się często bezskuteczne. Poniżej podpowiemy m.in., jak zmniejszyć spodnie jeansowe w praniu. Jeśli zainteresował cię ten temat, sprawdź także w tym miejscu więcej porad na temat prania.

Jak zmniejszyć spodnie? Jeansy należy wyprać w pralce w temperautrze 90 stopni Celsjusza, wtedy się zmniejszą.
Jak skurczyć spodnie - jeansy i inne - praktyczny poradnik

Jak zmniejszyć spodnie jeansowe? Sposoby

Przeglądając fora internetowe, można natknąć się na wiele sprawdzonych porad, jak zmniejszyć spodnie jeansowe w praniu? Nie możemy mieć jednak gwarancji, że spodnie skurczą się w taki sposób, w jaki chcielibyśmy. Jedna z porad mówiących, jak skurczyć dżinsy, wskazuje na wypranie spodni w pralce z użyciem wysokiej temperatury. Sposób najlepiej działa na bawełnę.

Najlepiej wyprać spodnie w 90 stopniach. Minusem tej metody może być jednak nadmierne skurczenie się spodni, ponieważ piorąc jeansy w pralce, nie mamy możliwości panowania nad stopniem kurczenia się materiału. Inny sposób na zmniejszenie spodni (zwłaszcza jasne jeansy) to kąpiel w wannie.

Należy wówczas założyć jeansy i usiąść w wannie z możliwie jak najcieplejszą wodą. Dzięki tej czynności możemy skurczyć spodnie w taki sposób, by idealnie pasowały do naszej sylwetki. Metoda ta lepiej sprawdzi się, gdy będziemy chcieli skurczyć jasne jeansy, ponieważ ciemne mogą zafarbować naszą skórę.

Za duże spodnie, także za duże jeansy można skurczyć kilkoma sposobami, między innymi na przykład u krawcowej lub w inny sposób
Jak skurczyć spodnie - jeansy i inne - praktyczny poradnik

Co zrobić, gdy kupiliśmy za duże jeansy lub inne spodnie?

W tym przypadku nie da się nic zrobić. Na nic zdadzą się tutaj wskazówki mówiące o tym, jak skurczyć spodnie. Nie pomoże także nawet pranie w 90 stopniach. Jedynym ratunkiem w takiej sytuacji jest wizyta u krawcowej albo próba reklamacji.

Na pytanie, jak prać jeansy żeby się skurczyły, wiele osób poleca też gotowanie spodni. Nie jest to jednak metoda, która zagwarantuje pożądany efekt. Warto podejść do pralni chemicznej i podpytać o radę. Może okazać się, że Pani z pralni podpowie nam, jak skurczyć spodnie bez narażania ich na zniszczenie.

Zanim zakupimy spodnie, dobierzmy odpowiedni rozmiar. Trzeba pamiętać, że jeans zawsze nieco się rozciągnie pod wpływem noszenia. Pomimo iż wiemy, jak prać jeansy żeby się skurczyły, lepiej zaoszczędzić sobie nerwów. Może się bowiem okazać, że pranie w wyższej temperaturze nie zadziała.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny