Jak spakować się na wakacje na kempingu? Wiele osób popełnia kilka błędów
Wybierasz się na swoje pierwsze wakacje na kempingu? Świetnie! Tego typu wypoczynek cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków. Wiele osób docenia kemping za możliwość obcowania z naturą i spędzania czasu w pięknych miejscach – bez konieczności pozostawania tam na długo. Przyczepa kempingowa lub kamper mają to do siebie, że zawsze można – w razie znudzenia się jednym miejscem – spakować rzeczy i jechać dalej. Skoro przy pakowaniu jesteśmy, warto sprawdzić, jak spakować się na wakacje na kempingu i… nie popełnić błędu!
Jeśli szukasz więcej informacji i wskazówek, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.

Wakacje na kempingu – zobacz, jak się spakować!
Pakuj tylko ważne rzeczy!
Kampery lub przyczepy kempingowe mają ograniczoną ładowność. Właśnie dlatego zaleca się, aby nie obciążać pojazdu i pakować wyłącznie te przedmioty, które będą naprawdę konieczne. Wiele początkujących caravaningowców przepakowuje przyczepy lub kampery, co po pierwsze nie jest zgodne z przepisami (dopuszczalna masa całkowita), a także uniemożliwia komfortowe wypoczywanie. Do najważniejszych przedmiotów, które wypada spakować w podróż, z pewnością zaliczyć można:
- Pościel lub śpiwory, bo przecież pod czymś trzeba spać.
- Naczynia kuchenne i butlę z gazem, która zasili kuchenkę lub lodówkę.
- Węża lub konewkę do nabierania wody.
- Zestaw do biwakowania (krzesła + stolik).
- Czajnik elektryczny.
- Wiaderko do mycia naczyń (gdy nie masz gdzie tego robić w pojeździe).
- Przewody elektryczne oraz przedłużacze.
- Niezbędne narzędzia i części w razie, gdyby pojazd się zepsuł.
Brak przedłużacza w kamperze
Każdy caravaningowiec powinien pamiętać o przedłużaczu, zwłaszcza że większość sprzętów w kamperze wymaga podłączenia do prądu. Aby nie mieć problemów z korzystaniem z kilku urządzeń naraz, koniecznie spakuj do kampera dobrej jakości przedłużacz. Przyda się, aby jednocześnie naładować powerbanka, aparat, smartfona czy włączyć czajnik elektryczny.
Nie ma znaczenia to, w jakie miejsce się wybierasz. Przedłużacz to urządzenie, które niejednokrotnie może uratować wakacyjny wyjazd. Właśnie dzięki przedłużaczowi prąd nie powinien stanowić większego problemu. Brak tego urządzenia jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez początkujących biwakowiczów.
Namiot kąpielowy i zbiorniki na wodę
Nie lubisz publicznych pryszniców? Najlepszym rozwiązaniem będzie zapakowanie do przyczepy lub kampera przenośnego namiotu kąpielowego, który błyskawicznie się rozkłada. W zupełności wystarczy on na szybką toaletę – zwłaszcza gdy nie masz toalety w swoim pojeździe caravaningowym.
Namiot kąpielowy to rzecz, którą warto mieć. Jednak już zbiorniki na wodę są tym, co każdy podróżnik jadący na biwak powinien koniecznie ze sobą zabrać. Zbiorniki na wodę to podstawa – posłużą bowiem zarówno do picia wody, jak i do mycia naczyń lub higieny osobistej. W zbiorniku na wodę można zmieścić kilkanaście litrów wody, więc jest to naprawdę rozsądne rozwiązanie.
Mata termiczna i środki czystości
Początkujący w caravaningu nie myślą o tym, aby zapewnić kamperowi jak największą efektywność izolacji – a to może skutkować nadmiernym nagrzewaniem się pojazdu lub mrozem w nocy. Właśnie dlatego warto spakować matę termiczną, którą położyć można będzie na szybach kampera oraz oknie dachowym. Pamiętaj jedynie o tym, aby dopasować ich rozmiar do swojego kampera. Dzięki nim zapewnisz sobie również odrobinę intymności na polu kempingowym.
Niezwykle ważne jest też spakowanie środków czystości – nie tylko higieny osobistej, ale i do całego sprzętu w środku pojazdu. Dzięki odpowiednim preparatom zadbasz o znajdujące się tam sprzęty i będziesz mógł z nich bezproblemowo korzystać przez cały wyjazd. Czysty kamper lub przyczepa to znacznie przyjemniejsze wakacje! Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o podróżach.

O tym warto pamiętać podczas pakowania się na kemping!
Brak apteczki turystycznej…
Niestety jest to wbrew pozorom bardzo duży problem. Pakując się na kemping, często o tym zapominamy, co jest notorycznie powtarzającym się błędem. Apteczka jest tymczasem jednym z najważniejszych elementów, które należy zabrać ze sobą w każdą podróż. Nigdy nie wiadomo, co stanie się podczas wakacji. Wystarczy, że ktoś się skaleczy albo dozna innego urazu. Co wtedy zrobisz? Bez leków i akcesoriów medycznych ciężko będzie udzielić komuś błyskawicznej pomocy.
Apteczka turystyczna powinna być wyposażona w bandaże, podstawowe leki, środki do odkażania ran, a także maseczki służące do sztucznego oddychania. Podstawowe zaplecze medyczne jest absolutną podstawą i bez niego nie warto ruszać się na kemping.
Ważne gadżety, o których zapominamy na kempingu
Okazuje się, że pakowanie na kemping wcale nie jest prostą sprawą. Czasami zapominamy o gadżetach i sprzętach, które okazują się naprawdę przydatne, a niekiedy nawet… wybawcze. Oto kilka z nich:
- Wyciągarka – przyda się, gdy pojazd niespodziewanie zakopie się w
piasku albo grząskim błocie.
- Agregat – początkującym w caravaningu w zupełności wystarczy jednofazowy (dla urządzeń 230 V). Trójfazowy przeznaczony jest dla sprzętów 400 V. Pamiętaj, że moc powinna być większa niż moc, którą pobierać będą połączone z agregatem urządzenia elektryczne.
- Przetwornica
napięcia – z jej pomocą można mieć w
kamperze prąd taki jak w domowym gniazdku elektrycznym.
- Organizer – pomocny w celu uporządkowania przestrzeni w kamperze lub
przyczepie kempingowej.
- Środek na komary – niektórzy mogliby powiedzieć, że to najmniej istotna rzecz. Jednak kto chce zostać pogryziony przez komary albo końskie muchy? Nie popełniaj błędu i zabierz ze sobą dobry środek na owady.
- Lampy kempingowe i latarki – będą świetnym źródłem światła, gdy słaba latarka w telefonie to za mało.
Pakując kamper, pamiętaj…
Nie wolno przeciążać pojazdu. Poprawne spakowanie się na kemping to również umiejętność nieprzekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej kampera. Informację o masie znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu – nie wolno tej liczby przekraczać! Masę własną kampera należy odjąć od masy całkowitej w celu zobaczenia, jak duży ciężar możesz przewozić w pojeździe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że do masy całkowitej kampera wliczają się nie tylko walizki i sprzęty, ale też m.in. paliwo czy pasażerowie.
Pomyśl o tym, gdy będziesz pakować się na kemping. Zamiast ciężkich akcesoriów kuchennych postaw na lekkie i biodegradowalne. Ciężkie przedmioty ustawiaj na niskim poziomie w kamperze, z kolei te lekkie układaj wyżej. Bagaż powinien znaleźć się w specjalnych schowkach po to, aby nie latał po wnętrzu kampera w czasie jazdy – komuś może stać się przez to krzywda. Nie popełnij błędu i koniecznie sprawdź przed wyjazdem, czy wszystkie przedmioty są dobrze zabezpieczone. W ten sposób zadbasz o zdrowie i życie wszystkich pasażerów.