Odzież do porodu i szpitalna

W torbie do porodu powinny znaleźć się przede wszystkim elementy odzieży, które przydadzą się w trakcie samego porodu jak i później podczas pobytu w szpitalu. Wygodnym rozwiązaniem będą koszule nocne z rozpinanym dekoltem. Do porodu zdecydowanie sprawdzi się tego typu koszula nocna lub oversize’owy t-shirt. Warto wybrać modele, które będą nadawały się do karmienia, ponieważ od razu po urodzeniu maluszek jest przedstawiany do piersi mamy. Przewiewna koszula nocna będzie idealnym rozwiązaniem niezależnie od tego czy poród jest naturalny, czy przez cesarskie cięcie. Nie będzie ona w żadnym miejscu uciskać miejsca szycia, wspomoże szybsze gojenie się ran. Dobrą praktyką jest wybór piżam z wysokogatunkowej bawełny, która pozwoli skórze oddychać. Żeby czuć się komfortowo w szpitalu, podczas przemieszczania się po oddziale, warto zabrać też ze sobą szlafrok damski. Może być on lekki i dojść zwiewny, jeśli chodzi tylko o to aby się dodatkowo zakryć lub też z grubszej, bardziej mięsistej tkaniny, dający ciepło w zimniejszych porach roku. Do torby szpitalnej spakować warto też specjalną bieliznę poporodową oraz staniki do karmienia. Majtki wykonane z delikatnej siateczki pozwolą okolicom intymnym lepiej się wygoić, dzięki zapewnieniu stałego dostępu powietrza. Mamie przydadzą się też klapki pod prysznic oraz obuwie do przemieszczania się po szpitalu.

Artykuły higieniczne

Do szpitalnej torby dobrze jest też spakować artykuły higieniczne, które zapewnią nam niezbędny komfort w pierwszych dniach po porodzie. Mowa tu o specjalnych podkładach, które możemy rozłożyć pod sobą na szpitalnym łóżku oraz poporodowych podpaskach. Produkty te przydadzą się w pierwszych tygodniach połogu, kiedy może występować krwawienie. Akcesorium, o którym warto pomyśleć jest specjalna buteleczka do podmywania się, dzięki której zachowanie higieny okolic intymnych będzie niezwykle łatwe.

Produkty dla maluszka

Do szpitalnej torby warto spakować nie tylko rzeczy należąca do mamy, ale także produkty dla maluszka. Dobrze je posegregować i oddzielić, tak aby z łatwością wszystko znaleźć. Przydatne w tym celu mogą być torebki strunowe, dzięki bez trudu odnajdziemy pierwszy komplet niemowlęcej odzieży i wręczymy go położnym tuż po porodzie. Co spakować maluszkowi do szpitala? Warto mieć ze sobą kilka kompletów odzieży – body, pajacyk, czapeczkę ewentualnie skarpetki. Maleństwo będzie też potrzebować pieluszek, kremu na odparzenie, warto zaopatrzyć się w mokre chusteczki, który ułatwią higienę dziecka. Nie zapomnij o kocyku lub różku, którym będzie można otulić dziecko. Do szpitalnej torby warto też włożyć kilka pieluszek tetrowych, przydadzą się one na przykład przy odbijaniu po karmieniu. Nie ma potrzeby, aby dla tak małego dziecka pakować zabawki lub smoczek. W pierwszych dniach po porodzie noworodek będzie przede wszystkim odsypiał i jadł. Z kolei podanie smoczka na tak wczesnym etapie może zaburzyć laktację, jeśli więc zamierzasz go używać warto poczekać przynajmniej kilka tygodni.

Pozostałe przedmioty

W torbie do porodu powinna znaleźć się teczka ze wszystkimi dokumentami. Najlepiej jest z uwagą posegregować całą dokumentację medyczną, tak aby personel szpitalny miał ułatwiony do niej dostęp. Do szpitala powinno się zabrać aktualne badania, wyniki badań USG z ciąży, wyniki ewentualnych konsultacji specjalistycznych. Dobrą praktyką jest też napisanie kartki, na której znajdą się dane osobowe informacje o alergiach, chorobach przewlekłych. W dokumentacji do szpitala powinny również znaleźć się też dane wybranej dla maluszka przychodni oraz położnej środowiskowej. Należy też pamiętać o tym, żeby do szpitala zabrać ze sobą dowód tożsamości. W szpitalnej torbie mogą też znaleźć się przedmioty takie jak laktator. Może być on bardzo przydatny na samym początku, żeby rozkręcić laktację i ułatwić sobie karmienie piersią. Warto też zabrać ze sobą kilka butelek wody – podczas porodu, szczególnie tego ze znieczuleniem, bardzo chce się pić. Dobrą opcją jest też zorganizowanie sobie niewielkich przekąsek mogą być to batonik energetyczny, ciasteczka zbożowe, owocowe musy czy owoce, na przykład banan. Dodadzą one energii, a jednocześnie nie będą posiłkiem ciężkostrawnym. Na listę rzeczy do spakowania dobrze też dopisać jest ręcznik, żeby zaraz po porodzie można się było wykąpać. Wszystkie kosmetyki warto zabierać w małych, turystycznych objętościach. Przydadzą się żel pod prysznic, szampon, dezodorant. Wiele mam zabiera też ze sobą produkt nadający się do nakładania na brodawki sutkowe, które w pierwszych dniach nie są jeszcze przyzwyczajone do karmienia i mogą być obolałe. W szpitalnej torbie powinna też znaleźć się ładowarka do telefonu dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą książki lub czytnika e-booków, słuchawek. Wbrew pozorom, to właśnie podczas tych pierwszych dni i pobytu w szpitalu najwięcej jest czasu dla siebie. Maluszek sporo wtedy śpi, może się nawet zdarzyć, że tuż porodzie będzie spał przez długie godziny. Czas ten warto wykorzystać na odpoczynek, odespanie porodowego wysiłku, ale też relaks.

Kiedy się spakować do porodu?

Kiedy warto spakować torbę do porodu? Na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem zwlekanie z tym do ostatniej chwili. Przynajmniej na kilka tygodni przed planowanym terminem porodu warto mieć przygotowaną listę rzeczy, które przydadzą nam się w szpitalu. Torba powinna być spakowana w okolicach 36 tygodnia. Dlaczego tak wcześnie? Za poród w terminie uważa się już ten, do którego dochodzi od 38 tygodnia, danie sobie tych kilku dni pozwoli nam na ewentualne zweryfikowanie zawartości torby, dorzucanie do niej drobiazgów, które przypomną nam się w międzyczasie oraz bezpieczne oczekiwanie rozwiązania.

W co pakować się do porodu?

Warto albo wybrać dwie oddzielne torby – jedną dla mamy, drugą dla maluszka, lub też zdecydować się na bagaż, w którym łatwo będzie posegregować rzeczy. Świetnie sprawdzić może się na przykład segregowanie rzeczy we wspomnianych woreczkach strunowych. W wygodnej walizce nie trzeba mniej długo szukać poszczególnych rzeczy. Na rynku są też specjalne torby dla mam, które nadają się zarówno do szpitala i później na weekendowy wyjazd z maluchem. Ich cechą charakterystyczną jest wiele kieszonek i przegródek w środku, które zdecydowanie ułatwiają pakowanie się.

Pakując się do porodu warto pamiętać, że nawet jeśli się czegoś zapomni – w dzisiejszych czasach bez trudu podstawowe produkty dokupić można nawet w szpitalnym sklepiku.

ikona podziel się Przekaż dalej