Jak spakować walizkę?

Pakowanie walizki do samolotu - dokumenty

Bardzo ważne, aby spakować wszelakie ważne dokumenty. W krajach UE wystarczy zazwyczaj dowód, jednak poza granicami Unii Europejskiej należy mieć paszport. Do walizki można spakować kopie dokumentów, które czasami okazują się niezwykle przydatne. Zawsze sprawdź, czy dokumenty są… ważne! Pamiętaj również o tym, że prawo jazdy czy karta bankomatowa nie są dokumentami podróży! Warto również oznaczyć walizkę do samolotu, jeżeli np. masz czarną i chcesz móc odróżnić ją od pozostałych.

Jeżeli lecisz na wakacje na własną rękę, dobrze jest ubezpieczyć się i schować również te dokumenty do bagażu rejestrowanego lub podręcznego. W podróży bywa różnie, więc lepiej „dmuchać na zimne”. Przezorny zawsze… ubezpieczony!

Gotówka lub karta płatnicza oraz… apteczka

Jeżeli wybierasz się do kraju, gdzie sieć bankomatów jest rozległa, nie ma konieczności zaopatrywania się w ogromną ilość pieniędzy. Jednak zawsze warto stosować metodę „karta + gotówka”. Możesz podzielić pieniądze i np. część spakować w torbę podróżną, a pozostałą część mieć zawsze przy sobie.

Do samolotu warto zabrać również leki, z których korzystasz na co dzień. Pamiętaj, że musi być na nich widoczna międzynarodowa nazwa leku! W niektórych krajach może być bowiem problem z ich dostępnością, więc lepiej będzie spakować je do walizki. Oprócz standardowych leków, możesz również zapakować do bagażu rejestrowanego lub podręcznego… probiotyki. Dzięki nim organizm lepiej przystosuje się do zmiany flory bakteryjnej.

Jak spakować walizkę - kosmetyki i ładowarka

Tutaj wiele zależy od tego, jaki bagaż masz wykupiony – podręczny czy rejestrowany. Pakowanie bagażu podręcznego będzie w tym przypadku nieco trudniejsze, zwłaszcza że możesz zabrać wtedy wyłącznie 1 litr płynów w pojemniczkach do 100 ml / jeden. Całość należy umieścić w walizce w przezroczystej, zapinanej kosmetyczce.

Wrzuć też do bagażu ładowarkę do telefonu oraz przejściówki. Sprawa teoretycznie logiczna, ale w praktyce wiele osób zwyczajnie o tym… zapomina. Sprawdź też, jakie wejścia do kontaktu są w danym państwie, do jakiego wylatujesz – może się bowiem okazać, że potrzebna będzie specjalna przejściówka, aby móc np. naładować telefon.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Pakowanie walizki do samolotu

Rolowanie ubrań do walizki

Pamiętaj, że mniejszy balast wiąże się ze znacznie przyjemniejszym wyjazdem. Nie dość, że będzie zdecydowanie wygodniej nieść swój bagaż, to łatwiej będzie się też spakować. Ważne, żeby schować w walizkę rzeczy, w jakich możesz chodzić po kraju, do jakiego się wybierasz – a więc, na Skandynawię raczej nie wskazane będą lekkie ciuchy, a do Egiptu… kurtki narciarskie. Również pogoda jest jednym z ważniejszych czynników, które powinny wpłynąć na wybór odpowiednich ciuchów.

Rodzina ze spakowanymi walizkami, a także porady, jak spakować walizkę i jak spakować ubrania do walizki
Jak spakować walizkę do samolotu krok po kroku? Praktyczny poradnik

Najlepsze będą więc takie ubrania, które są wielozadaniowe. Świetnie, jeżeli posłużą do kilku różnych, planowanych aktywności. Żeby oszczędzić miejsce w walizce, dobrym pomysłem będzie założenie cięższych rzeczy na… siebie. Oczywiście, nie pomyśl, że będziesz mógł od razu założyć na siebie dwie kurtki, trzy bluzy i cztery pary koszulek. Raz, że „zagotujesz się” w samolocie, a dwa – możesz wzbudzać co najmniej… dziwne podejrzenia! Załóż taki strój, który sprawi, że podróż przebiegnie komfortowo i przyjemnie. Ważne będzie też rolowanie ubrań do walizki. Raz, że pomoże to zaoszczędzić miejsce w bagażu podręcznym. A dwa, że ciuchy nie będą okropnie… wygniecione. Więcej porad w tym temacie znajdziesz w tym artykule o sprawnym składaniu koszulek.

Pakowanie bagażu podręcznego a… buty!

Żeby wybrać te idealne na podróż musisz dobrze zastanowić się, co właściwie masz zamiar robić na wyjeździe. Obuwie musi być dostosowane do stanu zdrowia, stylu oraz aktywności, jakie masz zamiar podejmować za granicą. Obuwie, pakowane do walizki, powinno być wysokiej jakości i sprawdzające się w danych warunkach pogodowych. W kwestii doboru zarówno butów, jak i ciuchów do walizki, zawsze zadaj sobie kilka pytań:Co chcę robić na miejscu?

 • Jaka będzie tam pogoda?
 • Do jakiego kraju lecę i jaka panuje tam kultura?
 • Ile mam miejsca w walizce?
 • Jakiego rodzaju posiadam wykupiony bagaż?

Jak spakować walizkę – praktyczne porady odnośnie ubrań

 1. Zabierz jak najmniej rzeczy i nie przeciążaj walizki – mniej, znaczy… lepiej!
 2. Wszystkie rzeczy powinny być wielozadaniowe, lekkie i praktyczne!
 3. Wybieraj ciuchy z uwagą na zwyczaje kulturowe danego kraju!
 4. Zapakuj ubrania z tkanin dostosowanych do danej pory roku!
 5. Myśl zestawami – czyli mniej ciuchów, ale więcej możliwości komponowania!
 6. Wybieraj tkaniny, które nie będą gniotły się w walizce – wówczas pakowanie walizki do samolotu będzie… łatwiejsze!
 7. Zapakuj w torbę bagażową szybkoschnące ubrania!
 8. Zawsze miej awaryjny ciuch, np. jedną bluzę w podróż do ciepłego kraju!
 9. Najcięższe buty załóż… do samolotu!
ikona podziel się Przekaż dalej