Jak działa czysty olejek arganowy

Czysty olej arganowy pozyskuje się z orzechów arganii żelaznej. Jest to drzewo, które rośnie wyłącznie w Maroku. Proces pozyskania olejku jest długi i pracochłonny. Z tych wszystkich powodów ma on wysoką cenę. Jednak jest jej w pełni wart.

Na rynku są dostępne dwa rodzaje czystego oleju arganowego – spożywczy i kosmetyczny. Oba mają szerokie zastosowanie i różnorodne właściwości zdrowotne.

Sposób użycia będzie zależał od tego do czego chcemy go wykorzystać. Chociaż będziemy mówić o tym jakie jest zastosowanie olejku w kosmetyce, to warto wspomnieć, że doustnie stosuje się go na poprawienie krążenia, antynowotworowo, przeciwzapalnie czy na poprawienie odporności.

Nic dziwnego, że olejek działa też dobrze na skórę i na włosy. Wynika to z dużej zawartości witaminy E, nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Dodatkowo jest hypoalergiczny, dlatego doskonale zastępuje tradycyjne kosmetyki.

Nikt nie wie w pełni jak działa olej arganowy. Dopiero trwają badania nad jego właściwościami. Z tego co już wiemy wynika, że jest jednym z najbardziej uniwersalnych i zdrowych kosmetyków naturalnych na świecie.

Zastosowanie olejku arganowego w kosmetyce

W kosmetyce zastosowanie czystego oleju arganowego jest bardzo szerokie. Najczęściej dodaje się go do kosmetyków na twarz. Może też wspomóc likwidowanie zmarszczek i cieni, jeśli nałoży się go pod oczy. Za pomocą tego olejku likwiduje się również przebarwienia skóry. Szczególnie jeżeli powstały w wyniku podrażnienia lub alergii. Na przebarwienia można zastosować czysty olejek lub kosmetyki z jego dodatkiem.

Ponieważ ma właściwości antybakteryjne i łagodzi stany zapalne, to chętnie stosuje się go na trądzik. Cera trądzikowa jest z reguły tłusta, dlatego nie wszyscy uważają za oczywiste stosowanie olejku. Jednak olejek arganowy nałożony na trądzik działa również głęboko nawilżająco. Poza tym zmniejsza reakcję zapalną, likwiduje ogniska stanu zapalnego. Z podobnych powodów dodaje się go do kosmetyków na łuszczycę i inne choroby skórne.

Doskonałe efekty uzyskuje się w pielęgnacji włosów kosmetykami z olejkiem arganowym. Można go używać do odżywienia i nawilżenia włosów. Również do ochrony włosów i twarzy przed promieniowaniem UV. Poza tym odżywia skórę głowy, co korzystnie wpływa na wzrost i wygląd włosów. Olejek arganowy, podobnie jak jedwab, stosuje się do reperacji końcówek włosów. Można go też nakładać na włosy, żeby nadać im blask.

Ma zastosowanie zewnętrzne i wewnętrzne jako odmładzający eliksir. Dzięki działaniu odżywczemu, przeciwutleniającemu i głębokiemu nawilżeniu pomaga zachować jędrną skórę bez przebarwień.

Kobieta stosująca olejek arganowy na twarz, a także inne porady, jak stosować olejek arganowy
Porady, jak stosować olejek arganowy na twarz krok po kroku i inne porady kosmetyczne

Użycie kosmetyczne można łączyć z zastosowaniem leczniczym. Olejek arganowy nadaje się do nawilżania oparzeń słonecznych i przyspieszonego gojenia blizn. Wiedząc o jego efektach łagodzącym i przeciwbakteryjnym można spróbować zastosowań go na lekkie poparzenia. Co do sposobu użycia w przypadku tego typu zmian skórnych najlepiej skonsultować się z dermatologiem lub kosmetyczką.

Ponieważ gama zastosowań olejku jest bardzo szeroka, zorientuj się czy pomoże również na twoje problemy zanim zapytasz, jak stosować olejek arganowy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł, czym i jak olejować włosy.

Jak stosować olejek arganowy na twarz?

Sposób użycia olejku będzie zależał od tego do czego go stosujemy. Czy chcemy nałożyć go na twarz w całości, pod oczy czy na wybrane miejsca na twarzy?

Oto kilka sposobów na jakie można używać olejek arganowy:

  • Na trądzik – można nakładać sam olejek lub wymieszany z miodem. Według niektórych opinii dobrze działa również kosmetyk złuszczający z olejku z dodatkiem soli Epsom. Ze złuszczaniem cery trądzikowej trzeba jednak zachować ostrożność.
  • Na zmarszczki wokół oczu i pod oczami – niewielką ilość olejku nakładać pod oczy rano, po umyciu twarzy.
  • Na przebarwienia – stosować miejscowo w punktach, gdzie chcemy zlikwidować zmiany skórne. Na przebarwienia można też stosować nasze codzienne kosmetyki do twarzy, po dodaniu do nich olejku.

Kosmetyki z dodatkiem olejku arganowego można stosować na skórę prawie w każdym przypadku. Wyjątkiem jest alergia na olejek. Jeżeli zamiast kojącego działania pojawiają się opuchlizna i zaczerwienienia, to najlepiej skonsultuj się z dermatologiem.

Dla uzyskania lepszych efektów dobrze jest łączyć kilka składników, które mają podobne działanie. Na przykład wspomniana mieszanina olejku z miodem.

Kosmetyku o tylu cudownych właściwościach można używać do każdej cery i na wszystko. Niestety jest drogi, a jego pozyskanie wymaga dużo energii. Dlatego warto sobie zadać pytanie jak stosować olejek arganowy, żeby nie wydać na niego majątku. Odpowiedź jest prosta: używaj go tylko tam, gdzie jest naprawdę potrzebny. Ewentualnie w niewielkich dawkach jako dodatek do codziennych kosmetyków.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny