Jak studia mogą pomóc w rozwoju kariery?
„Scientia potestas est” to łacińska sentencja, którą można przetłumaczyć jako „wiedza, to potęga”. W dzisiejszym dynamicznym świecie powiedzenie jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Postęp technologiczny, pogłębienie badań nad zachowaniami człowieka i walka o uwagę użytkowników wymagają stałego doskonalenia się. Jak nadążyć za zmianami?
Z tego artykułu dowiesz się:
Pomóc w tym może wiedza dostępna w Internecie, kursy lub Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu. W tym ostatnim wypadku możesz liczyć na dopasowany plan nauki, dostęp do wiedzy przekazywanej w przystępny sposób i ekspertów z różnych dziedzin. Dzięki temu możesz dowiedzieć się, jak może wyglądać Twoja ścieżka kariery lub co zrobić, aby pchnąć ją na właściwe tory. Co jeszcze warto wiedzieć?
Udowodnij swoją wartość na rynku pracy
Istnieje kilka scenariuszów, które warto przybliżyć. Wyobraź sobie, że jesteś domorosłym naukowcem lub specjalistą, który potrafi udokumentować swoją wiedzę, np. w formie podcastów lub wydanej książki. W takiej sytuacji studia na pewno nie przeszkodzą, ale potencjalni pracodawcy nie będą raczej od Ciebie wymagali dyplomu, choć wiele zależy od branży. Niemniej jest to ścieżka wyłącznie dla nielicznych osób, które wiedzą, jak się przebić do opinii publicznej, a przy tym mają specjalistyczną wiedzę z danego obszaru.
Najczęściej jednak dowodem potwierdzającym określony zakres kompetencji, jest dyplom ukończenia studiów lub certyfikat. Tego rodzaju dokumenty to potwierdzenie, że przynajmniej w teorii wiesz, jak zastosować wiedzę z danej dziedziny. Bez tego trudno udowodnić potencjalnemu pracodawcy, że jesteś odpowiednią kandydatką na dane stanowisko.
Większa wiedza to lepsze zarobki
Studia licencjackie, magisterskie, a także podyplomowe i MBA zwiększają Twoje szanse na awans, lepsze zarobki i otwierają możliwości realizacji ciekawych projektów. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń z 2022 r. mediana zarobków menedżerów z dyplomem MBA wyniosłą 14 tys. brutto miesięcznie.
Na każdym etapie studiów masz szansę:
- rozwinąć swoje umiejętności;
- poszerzyć wiedzę;
- zbudować networking;
- skonfrontować dotychczasowe doświadczenia z innymi.
Studia to dobre podwaliny pod Twoją przyszłą karierę. To także tzw. boost, czyli „dopalacz”, który ułatwia pięcie się po jej szczeblach, jeśli już pracujesz w zawodzie. Warto więc pomyśleć o studiach w kontekście celu, który chcesz osiągnąć.
Jak studia mogą pomóc w realizacji Twoich celów?
Decydując się na studia, istotne jest zrozumienie, że zdobycie stopnia naukowego nie gwarantuje automatycznego spełnienia zawodowych aspiracji. Edukacja dostarcza niezbędnych umiejętności i wiedzy merytorycznej, ale istotną kwestią jest również zdolność przekucia wiedzy w sukces. Umiejętność realizacji zadań i zdolność do zdobycia nowego zajęcia to dwie odrębne kompetencje, które wymagają oddzielnej uwagi.
Statystyki zatrudnienia potwierdzają, że sam stopień naukowy nie zapewni Ci zatrudnienia w pożądanej firmie lub na wymarzonym stanowisku. Poza zdobywaniem wiedzy warto skoncentrować się na nauce, jak wykorzystać swoje kompetencje na rynku pracy. Współczesne metody pracy, jak blended learning, które łączą tradycyjne metody z nowoczesnymi, jak np. coaching i zdalne spotkania, mogą stanowić efektywne narzędzie do osiągania celów zawodowych. Decydując się na takie podejście, zaoszczędzisz czas, zyskasz dostęp do wiedzy ekspertów z różnych dziedzin i nawiążesz kontakty, które pomogą Ci osiągnąć cele zawodowe.