Czy będzie ci potrzebny harmonogram sprzątania

Do czego służy harmonogram sprzątania domu czy mieszkania

Większość ludzi sprząta mieszkanie nie posługując się harmonogramem sprzątania. Efektem tego może być poczucie, że sprzątamy ciągle i na nic nie mamy czasu. Wszelkiego rodzaju plany i harmonogramy ułatwiają życie. Wykonywanie czynności planowo sprawia, że mamy bardziej uregulowane życie i więcej czasu dla siebie, na przyjemności i na spędzanie czasu z rodziną.

Aby utrzymać dom czy mieszkanie w czystości ważna jest systematyczność. Sprzątamy systematycznie bez względu na to czy widzimy kurz i brud czy nie. Tylko wtedy uda się utrzymać nienaganną czystość i nie dopuścić do zalegania zaschniętego brudu. Harmonogram sprzątania pozwoli nam dobrze zorganizować sprzątanie, tak aby nie zapomnieć o jakimś zakamarku.

Harmonogramy sprzątania wywodzą się z planów firm sprzątających, które wypracowały sobie doświadczenie w sprzątaniu biura, magazynu, klatki schodowej czy toalety. Sprzątanie musi być wykonane tak, aby wykonać wszystkie czynności w możliwie najkrótszym czasie. Harmonogram sprzątania domu, biura, klatki schodowej czy toalety musi kierować się ustalonymi zasadami, tak aby praca przebiegała najbardziej sprawnie. Najlepiej zaczynać sprzątanie od szczegółu do ogółu oraz od góry do dołu. Dla przykładu przy sprzątaniu łazienki czy toalety zaczynamy od przetarcia półek, następnie lustra, umywalki, toalety, wanny a na końcu myjemy podłogę, gdyż kurz zmywany w czasie sprzątania będzie opadał na dół.

Harmonogram sprzątania - od czego zacząć

Każdy dom czy mieszkanie wygląda inaczej. Mamy też różną ilość domowników i różną ilość czasu przeznaczoną na codzienne sprzątanie. Dlatego też, aby stworzyć harmonogram sprzątania mieszkania czy domu, należy sporządzić listę pomieszczeń do sprzątania. Kolejnym krokiem będzie lista czynności, które musimy wykonać codziennie, raz w tygodniu czy raz w miesiącu.

Wzór harmonogramu sprzątania można znaleźć w sieci, wydrukować, wypełnić i stosować. Typowy wzór harmonogramu to tabela z podziałem na pomieszczenia i dni tygodnia. Jednak typowy wzór harmonogramu niekoniecznie pasuje do naszego mieszkania, domu czy biura. Dlatego też warto zrobić własny poprzez zmodyfikowanie standardowego wzoru.

Warto przygotować się na to, że raz zrobiony harmonogram sprzątania mieszkania, nie będzie idealny. Harmonogram będziemy modyfikować i zmieniać w miarę używania. Może się okazać, że czegoś nie dało się przewidzieć lub harmonogram można ułożyć inaczej, bardziej wygodnie i z lepszym wykorzystaniem czasu. Wolisz jednak zlecić sprzątanie? Sprawdź ten artykuł o kosztach sprzątania mieszkań i domów.

Harmonogram sprzątania domu - jak go stworzyć

Jak wykonać własny harmonogram sprzątania mieszkania lub domu

 1. zrób listę pomieszczeń w domu,
 2. zrób listę czynności przy sprzątaniu i jak często trzeba je wykonać,
 3. podziel czynności według częstotliwości na takie, które trzeba wykonywać codziennie, raz na tydzień, raz w miesiącu lub raz na kwartał.

Sprzątaniem nie powinna zajmować się jedna osoba. Warto podzielić zadania między domowników, co nie zawsze jest łatwe. Nierzadko potrzebna będzie narada rodzinna, aby ustalić co kto ma robić. Najlepiej dostosować harmonogram do upodobań domowników. Zdarza się, że ktoś nienawidzi zmywania naczyń, za to odkurzanie nie sprawia mu kłopotu. Inny zaś lubi wodę i zmywanie nie będzie dla niego problemem.

Standardowy wzór harmonogramu sprzątania i jak go dopasować do własnego trybu życia

Wzór harmonogramu sprzątania jaki można znaleźć w sieci i wydrukować, składa się z 3 części:

 • czynności codzienne,
 • czynności wykonywane w poszczególne dni tygodnia,
 • czynności wykonywane rzadziej, raz w miesiącu lub raz na kwartał.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Tygodniowy harmonogram sprzątania, czyli tabela i wzór sprzątania domu, mieszkania czy klatki schodowej
Jak stworzyć harmonogram sprzątania domu? Oto prosty poradnik

Harmonogramu nie wystarczy po prostu wypełnić i wykonywać, gdyż życie ma swoje prawa, a każdy człowiek ma własne upodobania. Codzienne życie zweryfikuje każdy, nawet najlepszy harmonogram sprzątania. Harmonogram sprzątania, wykonany bez uwzględnienia naszych nawyków i upodobań, nie sprawdzi się, gdyż może pozostać na papierze.

Czynności codzienne warto uporządkować według pory dnia. Są osoby, które czynności z listy będą chciały wykonać od razu, aby mieć to z głowy. Inne zaś będą odkładać, aż zrobi się za późno i uznają, że zrobią to jutro. Ponadto ustalenie pory dnia sprawi, że sprzątanie w danym czasie wkrótce stanie się nawykiem i rodzajem rytuału, który porządkuje życie. Sprzątanie codzienne będzie też zależne od naszego wewnętrznego zegara. Tak zwane “skowronki” będą wstawać o 5 rano i wszystko zrobią przed pójściem do pracy, zaś “sowy” przed pracą wykonają tylko to co niezbędne, zaś sprzątanie wolą wykonać wieczorem. Warto też zastanowić się, czy w harmonogramie umieszczać czynności, które robimy i tak i tak, jak na przykład ścielenie łóżek. Czynności, które wejdą w nawyk, możemy skreślić z harmonogramu jako nazbyt oczywiste.

Układając harmonogram tygodniowy możemy postąpić różnie. Możemy ustalić, że codziennie sprzątamy jedno pomieszczenie lub też wykonujemy wielkie sprzątanie całego domu jednego dnia. Innym rozwiązaniem jest podział na czynności, na przykład odkurzamy całe mieszkanie we wtorek, a w piątek myjemy podłogi.

Przykładowy harmonogram sprzątania

Przykładowe czynności codzienne, które warto umieścić w harmonogramie to:

 • ścielenie łóżek,
 • szybkie ogarnięcie domu, czyli obejście mieszkania i odkładanie rzeczy na miejsce,
 • zmywanie lub załadowanie i włączenie zmywarki,
 • przetarcie blatów kuchennych,
 • umycie zlewu w kuchni,
 • przetarcie na bieżąco tego co akurat zauważymy,
 • wyrzucenie śmieci.

W dużej rodzinie niezbędne będzie także pranie, sprzątanie zabawek dziecinnych czy wymiana ręczników oraz zamiecenie/zmycie podłogi.

Przykładowy harmonogram tygodniowy:

 • poniedziałek - sprzątanie łazienki i toalety,
 • wtorek - ścieranie kurzu z półek, blatów, stołów, parapetów, luster, szyb w witrynach,
 • środa - odkurzanie wykładzin, dywanów, mebli i elektroniki, mycie podłóg na mokro,
 • czwartek - sprzątanie przedpokoju i sprzątanie klatki schodowej,
 • piątek - sprzątanie kuchni, mycie kosza na śmieci.

Czynności wykonywane raz w miesiącu można podzielić na poszczególne tygodnie. Warto też wyznaczyć dla tych czynności konkretny dzień oraz porę dnia. Do czynności, które możemy wykonywać rzadziej niż raz w tygodniu należą:

 • mycie lodówki,
 • czyszczenie zmywarki, zamrażarki,
 • czyszczenie piekarnika,
 • przegląd i odkurzanie szafek i szuflad.

Tabela sprzątania poszczególnych pomieszczeń w domu, z podziałem na czas i termin ich wykonania, znacznie ułatwi nam utrzymanie systematyczności podczas sprzątania. Dzięki niej nie zapomnimy o żadnej czynności i nie ulegniemy odkładaniu na później.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny