Oświetlenie

Cenny element domowego wyposażenia

Czyste klosze to nie tylko ład czy zmniejszona ilość kurzu i roztoczy w mieszkaniu lub domu. Ich pozbawione zanieczyszczeń i plam powierzchnie pozwalają na swobodne przedostawanie się optymalnej ilości światła, które pozwala na wygodne funkcjonowanie we wnętrzach.

Dodatkowo osłony lamp są również pięknym elementem wyposażenia, który często stanowi główny akcent dekoracyjny w ramach aranżacji stylistycznej.

Produkty takie, jak nowoczesne lampy Azzardo (zobacz tu), stanowią niesamowite i oryginalne dzieła sztuki, wykonane z rozmaitych materiałów oraz w różnej formie. Mogą być wiszące lub stojące, składać się z wielu elementów, o bogato zdobionej powierzchni, lub też wyróżniać się skrajnym minimalizmem pojedynczego, jednobarwnego klosza. Bez względu na budowę, każda z nich wymaga wyjątkowej troski oraz uwagi, aby przez długi czas mogła dobrze pełnić swoją funkcję.

Abażury papierowe lub pergaminowe

Bywają coraz częściej używane we wnętrzach minimalistycznych, zwłaszcza skandynawskich oraz oczywiście japońskich. Usuwanie z nich zabrudzeń zazwyczaj ogranicza się do pozbywania się kurzu z pomocą mikrofibrowej ściereczki, która pozwala zebrać niemal cały pył, osadzający się na powierzchni materiału.

Jeśli na papierze znajdują się tłuste plamy, można skutecznie usunąć je z pomocą kawałka białego pieczywa, które należy przyciskać do zabrudzenia i delikatnie pocierać aż stopniowo brud zupełnie zniknie.

Abażury tekstylne

Abażury tkaninowe to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów wnętrz w stylu skandynawskim oraz w nurcie globalnego nomady. Niestety, tkaniny potrafią być trudne w utrzymaniu czystości. Do ich powierzchni łatwo przywiera kurz oraz wszelkie inne zabrudzenia unoszące się w powietrzu, jak na przykład sierść zwierząt domowych. Ponadto usuwanie różnorodnych plam, zwłaszcza tłustych, potrafi również być prawdziwym wyzwaniem. Od czego zacząć oczyszczanie tego typu osłon?

Po zdjęciu abażuru przecieramy jego powierzchnię z pomocą szerokiego, płaskiego pędzla malarskiego. Należy wykonywać ruch od góry do dołu, zbierając jak najwięcej zanieczyszczeń. Następnie całość tkaniny zanurzamy w zimnej wodzie z dodatkiem mydła. Gdy usuniemy wszelkie zabrudzenia, spłukujemy abażur czystą, zimną wodą, a następnie pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, zanim zamocujemy go ponownie na lampie.

Klosze ze szkła i tworzyw sztucznych

Najmniej problematyczne są klosze wykonane ze szkła oraz tworzyw sztucznych, które wciąż cieszą się olbrzymią popularnością. Oba materiały wystarczy przemyć w ciepłej wodzie z mydłem, a jeśli chcemy usunąć tłuste zabrudzenia, wystarczy dodać do niej nieco octu. Później trzeba zostawić osłonę do całkowitego wyschnięcia.

Oświtelenie

Regularność kluczem do sukcesu i czystych lamp

Utrzymanie czystości wszystkich domowych lamp wymaga systematycznego mycia ich, przynajmniej raz lub dwa razy do roku. Oprócz tego, podczas regularnych domowych porządków, należy przecierać je ściereczką z mikrofibry, skutecznie zbierającą brud z powierzchni lamp i samych kloszy. Dodatkowo do tkanin warto zastosować zwykłą rolkę do ubrań, która dzięki swej klejącej powierzchni, skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, osadzające się na powierzchni abażurów.

***

Dokładnie umyte klosze oraz abażury to nie tylko zwykłe dbanie o domowy porządek, ale również zdecydowanie mniejsza ilość roztoczy, czyli zmory wszystkich alergików, a przy tym więcej światła, które przechodzi przez powierzchnię osłony. Zadbajmy zatem, żeby zawsze wszystkie lampy były w dobrej formie dla naszego zdrowia, porządku w domu oraz nienagannych aranżacji wnętrzarskich, które zachwycą wszystkich gości.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny