Jak szybko posprzątać dom?

1. Po pierwsze… odkurzanie!

Najważniejszym krokiem będzie oczywiście odkurzenie całego mieszkania. Najważniejsze to potraktować odkurzaczem te miejsca, gdzie kurz osadza się najczęściej – a więc na ścianach, sufitach, meblach, półkach czy książkach. Jeżeli nie możesz dojść ssawką odkurzacza do jakiegoś konkretnego miejsca, spróbuj wykonać taką… prowizoryczną. Zrobisz ją za pomocą szczotki, jaką umieścić można na długim kiju. Najlepiej będzie owinąć taką szczotkę suchą szmatką. Możesz dzięki temu oczyścić również powierzchnie, jakie są pomalowane np. emulsyjną farbą.

Równie dobrze do pozbywania się kurzu posłuży… szczotka do czyszczenia butelek, owinięta mokrą szmatką! Jeśli masz czas na wyczyszczenie tapicerowanego wypoczynku, zrób to zwykłą wodą wymieszaną z płynem do naczyń. Nie działasz w pojedynkę? Skoro jedna osoba może posprzątać pokój, to druga niech wyniesie na podwórko dywany i wytrzepie je z kurzu.

2. Sprzątanie domu – mycie okien

Czyste okna to podstawa w domu. Chyba nie chcesz, żeby goście zaglądali przez szybę umorusaną od… zimy? Warto będzie pozdejmować firanki w oknach i wrzucić do pralki. Jak szybko posprzątać pokój? Najlepiej… we dwójkę! Kiedy jedna osoba będzie zajmować się wstawianiem firanek do pralki, niech druga zabierze się do mycia okien. Zacznij od wyszorowania ram okiennych, a później powoli przejdź do samych szyb. Pod żadnym pozorem nie myj jednak ich, kiedy będzie na nie świeciło słońce! Dlaczego? Otóż, woda na słońcu wyschnie szybciej i pojawić się wówczas mogą na nich niezbyt estetyczne zacieki i ślady. Sprawdź także ten artykuł z cennikiem sprzątania domu.

Warto będzie przy okazji, już po myciu szyb, dokładnie przeczyścić meble, szkło, lampy czy lustra. Dlaczego? Ponieważ do tego typu ozdób możesz z powodzeniem użyć identycznego płynu, jaki stosuje się do mycia okien!

Jak skutecznie posprzątać mieszkanie – krok po kroku

3. Sprzątanie podłóg

To, jak posprzątasz podłogę, zależeć będzie od jej materiału. Jeżeli posiadasz lakierowany parkiet to wystarczy, że przetrzesz go lekko namoczoną w wodzie ściereczką. Możesz dodać do niej jednak trochę amoniaku – nie trzeba będzie wówczas płukać i polerować podłogi.

Mycie podłogi oraz sprzątanie domu, czyli jak szybko posprzątać dom oraz jak skutecznie posprzątać mieszkanie
Jak szybko posprzątać dom i pokój? Oto 5 sprawdzonych metod

Parkiet jest nielakierowany? Wyczyść go więc na początku za pomocą pasty, a później możesz zastosować bezbarwną pastę. A może masz drewniane panele w domu? Zatem, potraktuj je przeznaczonym do tego celu, nabłyszczającym preparatem!

4. Jak szybko posprzątać dom? Czas na łazienkę i kuchnię!

Możecie podzielić się na dwa pomieszczenia, jeżeli sprzątasz jeszcze z kimś. W łazience sprzątanie powinno zacząć się od czyszczenia fug (może być specjalnym preparatem, jak HG do fug, cena ok. 23 z). Później możesz umyć armaturę łazienkową. Aby usunąć osad, jaki osadził się na wannie bądź kabinie prysznicowej, zastosuj w tym celu roztwór składający się w wody wymieszanej z octem. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sprzątaniu łazienki.

Jeżeli chodzi o to, jak posprzątać kuchnię, warto rozpocząć od rozmrożenia i wyszorowania lodówki. Później można do niej schować plasterki cytryny, żeby… ładnie pachniało! Oczywiście, nie można pominąć piekarnika – żeby go wyczyścić, możesz nasypać sodę na szmatkę (najlepiej wilgotną), a później spłukać. Możesz również wstawić do niego garnek z wodą oraz pokrojoną na plasterki cytryną – piekarnik musi być rozgrzany. Kiedy będzie się gotować, piekarnik zacznie parować – a cytryna (a raczej jej kwasowość) usunie tłuste zabrudzenia. Proste, prawda?

5. Jak szybko posprzątać pokój? Czyścimy urządzenia RTV i usuwamy plamy!

Zastanawiasz się, jak posprzątać pokój? Przyda się zatem nie tylko wytrzeć sprzęty elektroniczne ścierką. Do ekranów należy zastosować specjalne preparaty i środki, jak np. ściereczki z mikrofazy, nasączone odpowiednim płynem. Jeżeli chodzi o kratki np. komputera, warto będzie omieść je pędzelkiem i odkurzyć szczotką odkurzacza – jednak wyłącznie tą miękką! Nie stosuj płynu do mycia szyb na takie urządzenia!  Nie pryskaj nim na nie ani nie pocieraj papierowymi ręcznikami – możesz bowiem zarysować ich powierzchnię!

Jeżeli chodzi o wywabianie plam, warto będzie sprać czerwone wino winem… białym! Możesz to również zrobić za pomocą wody sodowej. Jeżeli gdzieś przykleiła się guma do żucia, zamróź ją kostkami lodu – jednak nie bezpośrednio, a przez foliową torebkę. Tłuste plamy posyp talkiem i zostaw na jakiś czas. Resztki po talku odkurz. Do drewnianej podłogi najlepsza będzie terpentyna i woda – o ile podłoga jest tłusta.

Nie da się ukryć, że domowe porządki nie należą do czynności, jakie wykonuje się… błyskawicznie. Jeżeli chce się to bowiem zrobić dobrze, to potrzeba poświęcić na to chociaż dłuższą chwilę. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich powyższych zasad, z całą pewnością uda się sprzątnąć dom szybciej niż nie znając się na sprzątaniu… w ogóle!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny