Jak szybko pozbyć się kataru?

Zwalczanie kataru – kiedy rozpocząć?

Katar to infekcja wirusowa, zazwyczaj zwiastująca przeziębienie. Osłabiony organizm „przyciąga” bakterie, stąd też mamy katar – często pojawiający się w okresie słabszej odporności. Zaczynasz kichać? To może skończyć się katarem! Kiedy jest największe prawdopodobieństwo, że będzie mieć katar?

 • czujesz się rozbity i osłabiony,
 • masz gorączkę,
 • masz zatkany nos.
 • łzawią oczy.

Lejący katar czasami zmienia się jednak w… ropny. Gdy łączy się to z bólem głowy i twarzy, może to oznaczać zapalenie zatok! Gorzej, jeżeli katar stale nawraca – to może wiązać się bowiem z alergią np. na roztocza lub kurz. W takim przypadku szybki sposób na katar nie pomoże i lepiej będzie udać się… do lekarza.

1. Wypacanie i nawadnianie

Jak szybko pozbyć się kataru? Naturalne metody leczenia to przede wszystkim kuracje napotne! Należy więc kąpać się w gorącej wodzie, a także nacierać stopy maścią kamforową (również klatkę piersiową). Dodając do niej nieco spirytusu rozgrzejesz się w 100 %, dodatkowo udrażniając drogi oddechowe. Istotne będzie również nawadnianie się zwłaszcza, jeżeli katar jest przewlekły. Mogą to być herbaty rozgrzewające z sokiem malinowym oraz cytryną, działającą bakteriobójczo – o tym opowiemy jednak nieco później. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na ból żołądka?

Nie pomiń również rozgrzewających kąpieli, dodając do niej wybrany olejek eteryczny. Powinieneś również moczyć stopy w gorącej wodzie, a później nałożyć na grube skarpetki i… wygrzać się porządnie pod kołdrą! Staraj się także robić kompresy na czoło i nos, aby załagodzić dzięki nim stany zapalne – możesz wykorzystać w tym celu imbir pokrojony w plasterki.

2. Inhalacje

Jakie są domowe sposoby na katar? Otóż, doskonałe rozwiązanie to domowe inhalacje! Możesz robić je samodzielnie. Takie domowe sposoby sprawią, że do dróg oddechowych dopuścisz powietrze zawierające dobroczynne składniki – rzecz jasna, uprzednio przygotowane. Możesz np.:

 • Kupić inhalator i leczyć się za jego pomocą.
 • Inhalować się olejkami rozpuszczonymi w gorącej wodzie (np. z drzewa herbacianego, mentolowego, rozmarynowego, piniowego, tymiankowego, sosnowego czy eukaliptusowego – tak często robiły przecież nasze… babcie).

Ważne, żeby inhalacja trwała przynajmniej 15 minut. Jeżeli jednak posiadasz gruźlicę, niewydolność krążenia bądź serca, nowotwór układu oddechowego, wysoką temperaturę, krwawienie z dróg oddechowych, zapalenie zatok lub atak astmy, raczej zrezygnuj na ten czas z domowych inhalacji! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na cieknący katar.

Domowe sposoby na cieknący katar

3. A może tak… cebula i czosnek?

Zastanawiasz się, co pomoże w walce z katarem? Na błyskawiczne zwalczanie kataru dobry jest czosnek oraz cebula! Ich właściwości znane się nie od dziś – nasze babcie korzystały z atrybutów cebuli i czosnku już dawno temu.

Domowe sposoby, jak szybko pozbyć się kataru i cebula oraz czosnek jako naturalne metody leczenia
Jak szybko pozbyć się kataru? Oto 4 domowe sposoby naszych babć

Warto więc przygotować:

 • syrop czosnkowy – doskonały na katar wodnisty, wykazuje działanie antybakteryjne.
 • syrop cebulowy – świetnie działa na drogi oddechowe, dodatkowo je oczyszczając.

4. Herbata z miodem

Jeżeli chcesz znaleźć naprawdę szybki sposób na katar, dobre będzie wypicie rozgrzewającej herbaty z miodem. Możesz wrzucić do niej również plasterek cytryny, aby wyeliminować bakterie z organizmu. Domowe sposoby naszych babć zawsze „kręciły się” wokół herbatek , dobrych na… wszystko. Babcine sposoby na katar to również sok malinowy, jaki wlewały do ciepłej herbaty. Ważne, aby wypijać ok. 3 litrów płynów każdego dnia – najlepiej zbliżonych temperaturą do naszego ciała.  Pamiętaj, że herbata z miodem błyskawicznie osłabi wirusa w organizmie. Staraj się jednak nigdy nie dodawać miodu do zagotowanej wody. Niestety, ale w ten sposób przygotowana herbata nie będzie mieć cennych właściwości przeciwwirusowych – właśnie dlatego zdecydowanie skuteczniejszym sposobem będzie dodanie miodu do już lekko przestudzonej herbaty. Najlepiej będzie sięgnąć w tym celu po:

 • miód spadziowy,
 • miód lipowy,
 • miód grykowy.

Możesz także dodać do herbatki trochę soku malinowego, o którym wspominaliśmy już na początku artykułu. Taki sok stosowany był przez nasze babcie bardzo często, zwłaszcza w trakcie przeziębienia! Sok malinowy zbije gorączkę, ale też poradzi sobie świetnie z męczącym katarem. Maliny zawierają bowiem salicylany, jakie zbliżone są właściwościami do… Aspiryny! Warto więc skorzystać z porad naszych babć – ich naturalne metody leczenia kataru działają się niemal zawsze!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są powszechnie znanymi sposobami domowymi, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania z normalnych usług medycznych!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.4% czytelników artykuł okazał się być pomocny