Jak szybko rozmrozić kurczaka?

Rozmrażanie mięsa – skuteczne sposoby

Istnieje kilka metod na to, aby rozmrozić rybę czy mięso. Ważne jednak, żeby przy procesie rozmrażania produktów wpoić sobie jedną zasadę – raz rozmrożonego mięsa lub ryby ponownie zamrozić… nie można! W przeciwnym wypadku, możesz narazić swoją rodzinę na zatrucie układu pokarmowego różnymi chorobami (jak salmonellą!). Szybkie rozmrożenie kurczaka nie jest proste, to fakt. Nie wystarczy wyłącznie wyjąć mięsa z zamrażalnika i odstawić je na talerzyk po to, by samoczynnie się rozmroziło w pokojowej temperaturze. To błąd, jaki stale popełniany jest przez wiele osób. Dlaczego takie rozmrażanie mięsa nie ma sensu? Otóż, temperatura utrzymywana w domu sprzyja rozwijaniu się na mięsie różnych bakterii, stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Przez to, można zatruć układ pokarmowy i tylko narobić sobie problemów. Lepiej zatem unikać rozmrażania tego typu!

Jeżeli chcesz rozmrozić pierś z kurczaka na obiad warto pamiętać o tym, aby zrobić to odpowiednio… wcześniej. Im wolniej drób będzie się bowiem rozmrażać, tym mniej wytrąci się z niego smaku, właściwości oraz struktury. Warto w tym celu wyjąć kurczaka z zamrażarki i przenieść go do lodówki – tak, by mógł spokojnie „dochodzić do siebie” w temperaturze najlepiej między 4 a 7 stopni. Umieść drób w odpowiednim naczyniu (talerzyk, miseczka), aby woda bądź sok z mięsa nie wylały się przypadkiem na inne artykuły żywnościowe, które masz poukładane w lodówce. Jeżeli woda z kurczaka skapnie na zamknięty produkt – nie ma tragedii. Gorzej jednak, jeżeli wpadnie do otwartego produktu i… ktoś po niego sięgnie!

Jak szybko rozmrozić kurczaka… w wodzie?

Jeżeli chcesz rozmrozić kurczaka w wodzie, warto przyswoić sobie kolejną zasadę - nigdy nie wkładaj drobiu do gorącej wody! Ciepła woda sprzyja bowiem rozwijaniu się bakterii, a to prowadzi tylko i wyłącznie do… zatrucia pokarmowego. Rozmrażanie w ciepłej wodzie może również doprowadzić do tego, że pierś z kurczaka zacznie brzydko pachnieć. A więc, zdecydowanie lepiej rozmrozić rybę lub drób w zimnej wodzie. To sposób o wiele bezpieczniejszy! Drób czy też ryba nie będą bowiem poddane oddziaływaniu temperatury, zatem nie stworzysz przypadkowo idealnego środowiska dla rozwijania się drobnoustrojów. Jeżeli masz wyjątkowo mało czasu i nie możesz sobie pozwolić na rozmrażanie w lodówce, warto będzie potraktować mięso… zimną wodą właśnie.

Kurczak w zimnej wodzie, czyli porady, jak szybko rozmrozić kurczaka, a także szybkie rozmrażanie mięsa
Jak szybko rozmrozić kurczaka? Oto 3 najlepsze sposoby – sprawdź je!

Wystarczy, że umieścisz drób w dowolnym pojemniku z wodą – oczywiście, mięso nie powinno być otwarte! Zdecydowanie lepiej, jeżeli będzie opakowane np. w szczelny woreczek. Wodę należy zmieniać przynajmniej co godzinę. Jeżeli tylko masz taką możliwość, warto będzie wsadzić również woreczek pod strumień zimnej i bieżącej wody. Mięso powinno rozmrozić się po ok. 2 godzinach (zakładając, że jest to porcja 0,5 kg). Oczywiście, to metoda szybsza od rozmrażania w lodówce – jednak, wymaga z kolei poświęcenia jej sporo… uwagi. Zwłaszcza, że podczas rozmrażania drobiu pod zimną wodą należy tę wodę co jakiś czas wymieniać. Jeżeli chodzi zaś o kwestię ekonomiczną, pod tym względem nie będzie to najlepsza metoda – musisz bowiem czerpać bieżącą wodę. Powinieneś również upewnić się co do tego, że worek z kurczakiem wewnątrz jest szczelny. Inaczej mięso może zacząć wchłaniać bakterie, a wtedy całe rozmrażanie… na nic! Jeśli szukasz więcej sposobów, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak rozmrozić mięso.

Rozmrażanie w mikrofali lub w piekarniku

Jak odmrozić mięso w piekarniku i mikrofali?

Zastanawiasz się, jak wygląda rozmrażanie w mikrofali albo piekarniku? Obie metody nie należą do najtrudniejszych i – pod warunkiem, że posiadasz odpowiedni sprzęt AGD – z łatwością rozmrozisz dzięki nim pierś z kurczaka. Jak szybko rozmrozić kurczaka tym sposobem? Weźmy pod lupę mikrofalówkę. Powinna być w niej specjalna funkcja odmrażania, zwana defrost. W piekarniku zaś powinien być wentylator, który pozwoli osuszyć mięso. Aby rozmrozić drób tym sposobem, umieść go w przeznaczonym do tego typu urządzeń naczyniu, a następnie włącz mikrofalówkę na odpowiedni program. Dzięki temu, odmrozisz mięso bardzo szybko i wygodnie. Biorąc pod uwagę fakt, że rozmrażanie pod zimną wodą czy w lodówce zajmuje sporo czasu i uwagi, tutaj nie musisz robić niemal… nic.

Uważaj jednak przy rozmrażaniu drobiu w piekarniku oraz mikrofali! Nie możesz bowiem… przedobrzyć z grzaniem. Jeżeli przegrzejesz kurczaka, trzeba będzie ugotować go od razu po zakończeniu procesu rozmrażania. W przeciwnym wypadku, szybko „wypatrzą” go bakterie. Równie istotne jest dobranie naczynia, w jakim powinieneś podgrzać kurczaka. Niektóre z nich, w kontakcie z gorącym drobiem, mogą zacząć wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje. A w jeszcze innych przypadku, naczynia mogą zacząć się… topić! Co również niekorzystnie wpłynie zarówno na smak i właściwości kurczaka, jak i zdrowie domowników.

Czy można gotować zamrożony drób?

Mogłoby się wydawać, że obróbka jeszcze zamrożonych produktów jest czymś dziwnym. Ale, zaraz. Czy właśnie tak nie robimy z zamrożonymi owocami morza lub warzywami? No, właśnie! Zamrożony drób również możesz poddać obróbce termicznej pod warunkiem, że będziesz pamiętać o pewnej regule. Otóż gotowanie zamrożonego kurczaka może trwać nawet razy rady dłużej niż gotowanie świeżej piersi kurczaka. Więc, czy w ogóle gotowanie zamrożonego mięsa ma… sens?

Zdecydowanie lepszą opcją będzie przeprowadzić rozmrożenie drobiu, a dopiero później ugotowanie go – wówczas będziesz mieć pewność, że nawet duże ćwiartki z kurczaka uda się obrobić termicznie. Chcesz ugotować kurczaka, a następnie go podsmażyć? Lepiej będzie go wcześniej rozmrozić! Zamrożony kurczak, jaki będziesz smażyć na patelni, może się okazać w środku… surowy! A to prowadzi do wielu nieprzyjemnych chorób i dolegliwości zdrowotnych.

ikona podziel się Przekaż dalej