Kac po wódce i po piwie

Dlaczego czujemy się źle po alkoholu?

Tak naprawdę każdy jest trochę inny. Spośród losowej grupy dziesięciu osób jedna po dwóch kieliszkach wytrzeźwieje najszybciej, kilka nieco później, a jedna dopiero po wielu godzinach. To dlatego, że prędkość wydalania alkoholu zależy od naszego metabolizmu. Dokładniej od pracy wątroby. Większość z nas jednak rano po imprezie ma kaca.

Zanim powiemy jakie są domowe sposoby, żeby otrzeźwieć, kilka słów o tym dlaczego po wypiciu dużej ilości alkoholu źle się czujemy.

Nasz organizm potrzebuje energii do rozłożenia alkoholu. Dlatego angażowana jest glukoza, a my czujemy spadek sił i senność. Jednocześnie wzrasta ciśnienie. Bardzo charakterystyczne, że pijany może być skory do zabawy lub do bójki, a kilka minut później chrapie gdzieś w kącie. Z krwi alkohol trafia do nerek. Te potrzebują dużo wody, żeby się go pozbyć. Nie tylko po piwie oddajemy więcej moczu niż zwykle. Dlatego zwłaszcza po wódce chce się pić, a woda pomaga opanować dolegliwości.

Alkohol jest przerabiany przez naszą wątrobę. Tutaj powstaje związek zwany aldehydem octowym. Ma on toksyczne działanie na wątrobę i mózg. Dlatego, obok słabości, częstym objawem kaca są bóle głowy i mdłości. Czy da się to jakoś przezwyciężyć?

Co zrobić, żeby otrzeźwieć po imprezie?

Pierwsze przykazanie imprezowicza powinno brzmieć: nie pij więcej niż możesz przerobić. Niestety nie wszystkim wystarczy powiedzieć, żeby się ograniczali. Jak szybko wytrzeźwieć, żeby móc następnego dnia normalnie funkcjonować?

Nie ma cudownego leku na pijaństwo i kaca. Niektórzy pewnie znają dziwne przepisy, które usłyszeli od znajomych czy przeczytali na forum. Mimo wszystko twój organizm tak czy inaczej musi przerobić alkohol. Są jednak sposoby na to, żeby mu w tym pomóc. Najszybciej działa zimny prysznic. Nie pozbywamy się w ten sposób alkoholu, ale możemy trochę ochłonąć. Zimna woda poprawia krążenie i daje częściowe wytrzeźwienie.

Można też zrobić coś innego, np. pamiętać o zagryzaniu i popijaniu wodą mocnych trunków. Więcej na temat domowych sposobów na trzeźwienie powiemy dalej. Tutaj tylko warto zaznaczyć, że jedzenie i popijanie napojami wódki spowalnia wchłanianie alkoholu. Nie wytrzeźwiejesz szybciej, ale na pewno nie odczujesz negatywnych skutków picia tak ostro.

To nie jest najlepsza rada dla osób, które zastanawiają się jak zgubić brzuch. Jednak samo picie alkoholu, zwłaszcza piwa nie jest najlepszym pomysłem przy odchudzaniu. Mimo wszystko niewielkie ilości wódki będą mniej obciążające niż bardziej rozwodnione trunki. Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na kaca.

Domowe sposoby na trzeźwienie – fakty i mity

Czy kawa pomaga po wódce?

To tylko jedno z wielu pytań, które może sobie zadać ktoś z kacem. Kawa jest znana jako jeden ze sposobów, żeby otrzeźwieć po alkoholu. Czy rzeczywiście pomaga? Jeżeli ktoś chce wiedzieć jak szybko wytrzeźwieć, żeby móc uczestniczyć w dalszej części imprezy, to kawa nie zaszkodzi. Jest dobra szczególnie po piwie. Jednak to co czujemy po kawie, to nie jest wytrzeźwienie. Czarny napój z kofeiną, zwłaszcza z dodatkiem cukru uzupełnia trochę energii, która została zużyta na przerobienie alkoholu. Jednak są lepsze sposoby, żeby organizm najszybciej pozbył się etanolu. Chociażby wspomaganie wątroby i nerek. Tutaj picie wody zdecydowanie jest dobrym pomysłem. Podczas przerabiania alkoholu organizm odwadnia się, powoduje to zagęszczenie płynów ustrojowych i spadek poziomu elektrolitów. Czysta woda jest najlepszym sposobem na przywrócenie równowagi płynów w organizmie. Nie pytajcie jednak, jak zrobić wodę destylowaną. W przypadku alkoholu ważna jest zawartość minerałów w wodzie.

Dobrym sposobem na uzupełnienie elektrolitów są soki z kiszonek. Nie powinno się ich jednak pić za dużo. Można zrobić mieszankę wody i soku z kapusty. Wtedy dostarczymy organizmowi również witaminy C, która ma ogólnie dobre działanie. Płyny, takie jak soki czy woda mineralna najszybciej docierają do krwi i ułatwiają radzenie sobie naszego organizmu z alkoholem.

Niektórzy uważają, że dobry jest sen. Rzeczywiście kiedy idziemy spać nasz organizm łatwiej radzi sobie z metabolizmem. Niektórym to pomaga pozbyć się alkoholu z organizmu nieco szybciej. Niestety nie wszyscy reagują na takie domowe sposoby. Niejeden przekonał się o tym rano. Dla wielu osób to dopiero dzień po imprezie jest najtrudniejszym czasem.

Co postawi mnie najszybciej na nogi?

Może ważniejszym pytaniem niż jak szybko wytrzeźwieć jest jak najszybciej stanąć na nogi po wódce i innych trunkach. Oprócz sposobów przedstawionych powyżej jest jeszcze kilka skutecznych. Oto najlepsze sposoby na wytrzeźwienie:

  • Woda z glukozą - Jeżeli nie masz cukrzycy, to możesz spróbować pić wodę z glukozą. Taki roztwór możesz zrobić z glukozy zakupionej w aptece. Ten napój szybko uzupełni płyny w organizmie i glukozę zużytą przez twój organizm na przerobienie alkoholu. Pamiętaj tylko, że glukozy nie można przyjmować za dużo. Nie szukaj informacji na forum, najlepiej zapytaj o dawkowanie w aptece. Ogólna rada jest taka, żeby nie przekraczać ośmiu dawek na dobę. Dawka to dwie łyżeczki glukozy na szklankę wody. Jednak najlepiej nie zbliżać się do ilości granicznej, jeżeli nie jesteś pewien jak twój organizm radzi sobie z cukrem. Po prostu wypij kilka szklanek co jedną-dwie godziny. Powinno pomóc.
  • Dobre śniadanie po nocnej imprezie – ciepłe, pożywne śniadanie, zwłaszcza bogate w cysteinę jajka, powinno przyspieszyć przerabianie alkoholu. Poza tym szybko przywrócisz organizmowi sporo energii. Zamiast jajecznicy możesz zjeść ciepłą zupę.
  • Sen – to prawda, że najgorszy kac pojawia się po kilku godzinach snu tuż po imprezie. Ale sen pomaga przyspieszyć metabolizm. Jeżeli masz możliwość, to po prostu powinieneś dużo spać następnego dnia po wypiciu dużej ilości alkoholu. Nie jest to może najszybszy sposób, ale doskonały dla pełnej regeneracji organizmu.
  • Węgiel aktywny – nie ma na to dowodu naukowego, ale jest jakaś logika i doświadczenie innych imprezowiczów. Dzięki swoim właściwościom detoksykującym węgiel dobrze wpływa na szybsze przerabianie alkoholu. Zwłaszcza jeżeli chodzi nie tylko o wytrzeźwienie, ale pozbycie się dolegliwości pokarmowych.

I to są najlepsze odpowiedzi na pytanie jak szybko wytrzeźwieć. Mimo wszystko najlepszą opcją jest niedopuszczenie do kaca. Jak to zrobić opowiemy poniżej.

Mężczyzna na kacu przy butelkach po piwie oraz sposoby jak szybko wytrzeźwieć po imprezie
Najlepsze sposoby na wytrzeźwienie po alkoholu, czyli jak szybko wytrzeźwieć

Co zrobić, żeby nie było kaca

Mało pić czy tłusto jeść?

Najprostsza rada brzmi: po prostu nie pij tyle alkoholu. Ale przy wyjątkowych okazjach trudno sobie odmówić tego kieliszka czy dwóch więcej. Dlatego jeżeli chcemy więcej wypić, to jednocześnie dobrze jest suto jeść. Tłuste, obfite jedzenie spowalnia proces uwalniania alkoholu do krwi. Ktoś może powiedzieć „jak to? Przecież chcę jak najszybciej wytrzeźwieć”. Ale to tak nie działa. Jeżeli po alkoholu aldehyd octowy nie trafi w dużych ilościach do mózgu, to nie będziemy mieć problemów z kacem. Sposoby na to żeby szybciej otrzeźwieć nie mają dużego wpływu na prędkość metabolizmu. Zwykle po prostu pozwalają nam funkcjonować mimo obecności trunku we krwi. Czy nie lepiej zrobić to samo, ale mniej drastycznie?

Niektórzy wolą przyjąć taką samą ilość alkoholu, ale skondensowaną w wódce niż rozcieńczoną w piwie. To zwykle po piwie albo po wymieszaniu kilku trunków mamy najgorszego kaca. Zawarte w piwie składniki dodatkowo obciążają wątrobę. To sprawia, że może ona gorzej przerabiać alkohol. Zamiast piątego piwa może lepiej wypić kilka kieliszków wódki, popijanych szklanką wody.

Stare domowe sposoby na lepsze przerabianie alkoholu, zwłaszcza wódki to też zakąski. Zwykle jest to chleb ze smalcem lub kiszone ogórki. Smalec to tłuszcz, który spowolni uwalnianie alkoholu do krwi. Natomiast kiszonki zawierają dużo witamin i elektrolity, niezbędne do zapobiegania odwodnieniu organizmu.

Indywidualna reakcja po alkoholu

Nie dla wszystkich odpowiedź na pytanie jak szybko wytrzeźwieć jest taka sama. Każdy z nas ma trochę inny metabolizm. Najszybciej trzeźwieje ten, kto ma szybki metabolizm. Dlatego wypróbuj różne sposoby na wytrzeźwienie i sprawdź jakie działają w twoim przypadku.

Możemy spróbować wpłynąć na nasz organizm, żeby od czasu do czasu również lepiej radzić sobie z alkoholem. Zdrowy tryb życia poprawia metabolizm. Warto też zrobić sobie od czasu do czasu jednodniową głodówkę. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że organizm odzwyczaja się od alkoholu. Jeżeli przez cały rok stronimy od kieliszka, to lepiej nie pić potem dużych ilości wódki.

Mamy nadzieję, że ten poradnik pomoże wam uporać się z dużą imprezą. Pamiętajcie, tak naprawdę zawsze lepiej zachować umiar. Uważasz, że te informacje były pomocne? Zobacz też poradnik co na czkawkę u noworodka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny