Jak ugotować idealny ryż? Oto kilka praktycznych wskazówek
Chcesz przygotować dobry ryż na obiad jednak nie masz pojęcia, jak ugotować ryż? Przepis na idealny ryż nie istnieje – gotowanie ryżu można bowiem przeprowadzić na wiele różnych sposobów. Jak możesz ugotować ryż na sypko i bez woreczka? Czy zawsze są te same proporcje? Podpowiadamy, jak można perfekcyjnie ugotować ryż na obiad!
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gotowaniu.
Jak ugotować ryż?
Gotowanie ryżu krok po kroku
Ryż jest znakomitym dodatkiem nie tylko do mięsa, ale też do warzyw. Świetnie komponuje się z sosem, czyniąc danie jeszcze bardziej smakowitym. Możesz z powodzeniem gotować jednak nie tylko ryż w torebkach, ale również bez niego! Ryż sypki, sprzedawany na kilogramy, jest wyraźniejszy w smaku i smakuje naprawdę wybornie. Jak ugotować ryż na sypko, by miał odpowiednią konsystencję?
- Opłucz ryż zimną, bieżącą wodą, by usunąć z niego skrobię – właśnie ona powoduje, że ryż się skleja!
- Przygotuj ok. 2 szklanki wody na 1 szklankę ryżu. Chcesz, by ryż stał się miękki? 2 szklanki wody będą w porządku. Jeśli jednak pragniesz, by ryż był twardszy (np. do sałatki), lepiej będzie wykorzystać proporcje 1 ½ szklanki wody. Przelej ją następnie do garnka, dodaj szczyptę soli oraz olej. Zagotuj wodę.
- Dodaj przepłukany ryż do gotującej się wody. Koniecznie zaglądaj do garnka z ryżem, mieszając go co jakiś czas – dzięki temu dno garnka na pewno się nie przypali.
- Ryż zaczął się gotować? A więc, należy teraz zmniejszyć gaz i zakryć garnek pokrywką. Gotuj ryż przez ok. kwadrans. Pamiętaj, że pokrywka pozwoli na to, by para wodna nie wydostawała się z garnuszka. Dzięki temu, ryż będzie chłonął wodę całym sobą!
- Po wskazanym czasie, przechyl garnuszek i zobacz, czy ryż zdołał wchłonąć w siebie całą wodę. Potem, zdejmij garnek z ognia, odłóż pokrywkę na bok i przykryj garnuszek ścierką. Gotowe! Zanim jednak położysz na talerz ryż, koniecznie go spulchnij. Ryż to doskonały dodatek do dań chińskich. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić chińszczyznę.
Idealny ryż – jak go ugotować?
Chcesz, by ryż był zarówno sypki, jak i puchaty? Istnieje przepis, który pozwoli ugotować ryż bez woreczka – czyniąc go smacznym dodatkiem do obiadu. Nie jest to trudne zadanie, więc bez problemu sobie z nim poradzisz. Wystarczy się odrobinę skupić!
- Przepłucz ryż na sicie, żeby pozbyć się nadmiaru skrobi z zewnętrznej powłoczki ziaren. Dzięki temu ryż będzie puchaty! Woda powinna zmieć kolor z białej na transparentną.
- Zagotuj 2 szklanki wody z 3 łyżkami oleju oraz szczyptą soli. Wrzuć ryż do gotującej się wody. Mieszaj, by się on nie przykleił.
- Po zagotowaniu, skręć gaz na niewielki płomień – woda powinna się cały czas gotować. Nakryj pokrywką i zostaw na ok. 10 minut.
- Ryż z wierzchu powinien być suchy. Z kolei, kiedy włożysz łyżkę i odgarniesz ryż, na dnie musi być ok. 2 mm wody.
- Po upływie wskazanego czasu, odkryj pokrywkę i zamieszaj ryż po to, by odparował. Przesyp go następnie na talerze i podawaj z mięsem, warzywami oraz sosem. Smacznego!
Przepis na dobry ryż
Ryż na sypko – o czym pamiętać?
Wielu osobom gotowanie ryżu wydaje się prostą sprawą. W rzeczywistości, to wcale niełatwe zadanie! Niektórzy wciąż mają problem z prawidłowym gotowaniem ryżu, które kończy się uzyskaniem bezsmakowej i bezkształtnej papki zamiast puchatego, nieklejącego się ryżu o wybranej konsystencji. Oczywiście, łatwiej jest przygotować ryż w woreczkach – wystarczy postępować wówczas według instrukcji załączonej na opakowaniu. Trudniejszym zadaniem jest przygotowanie ryżu sypkiego – jaki w smaku bywa jednak o wiele lepszy niż ten w foliowych torebeczkach.
Gotowanie ryżu sypkiego jest nieco bardziej skomplikowanym procesem, jednak nadal wykonalnym. Oczywiście, zanim zaczniesz gotować, należy taki ryż przepłukać pod bieżącą wodą – pozbędziesz się wtedy nie tylko skrobi, ale też zanieczyszczeń. Uważaj tylko z wodą do gotowania – im jej dodasz więcej, tym ryż bardziej będzie się kleił!
Sposoby na ugotowanie ryżu
Możesz gotować ryż zarówno biały, jak i brązowy. Pamiętaj jedynie o tym, że biały ryż potrzebuje do 2 szklanek wody na 1 szklankę ryżu i gotowania przez ok. 20 minut. Brązowy ryż wymaga zaś o wiele dłuższego gotowania, bo przez 50 minut:
- Zagotuj 2 szklanki osolonej wody, a następnie wsyp do niej 1 szklankę ryżu. Później trzeba doprowadzić go do wrzenia i przykryć pokrywką. Po wchłonięciu wody przez ryż, zakryj garnek pokrywką i gotuj ok. 15 minut.
- Warto będzie gotować ryż przez ok. 7 minut pod przykryciem, w proporcjach 2 ½ szklanki wody na 1 szklankę ryżu. Po tym czasie garnek należy owinąć ręcznikiem, by ryż mógł sam „dojść”. Przy tej metodzie wymagana jest jednak duża cierpliwość.
- Kolejny sposób polega na zagotowaniu ryżu w bulionie. Trzeba 2 szklanek bulionu i 1 szklankę ryżu. Należy go podsmażyć na patelni na masełku, a później wsypać do garnka z bulionem i gotować ok. 20 minut.
- Gotowanie ryżu na mleku – wystarczy zalać ryż szklanką mleka i gotować najlepiej na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, by mleko odparowało. Powinno się uzupełniać mleko do momentu, gdy ryż stanie się miękki. Możesz również dodać do niego wanilię czy cukier, a ryż wymierzać z masełkiem i podawać np. z orzechami i cynamonem. Palce lizać!