Jak umeblować pokój?

Funkcjonalny pokój gościnny

Jeżeli chcesz sprawić, aby pokój był ustawny oraz w pełni funkcjonalny, warto będzie wydzielić w nim kilka sfer. Mogą to być sfery dzielone na:

  • kącik do pracy bądź nauki,
  • miejsce do odpoczynku,
  • miejsce do przyjmowania gości w domu.

Kiedy podzielisz pokój gościnny na sfery, na pewno zyskasz możliwość korzystania z niego w jak najbardziej funkcjonalny sposób. Goście będą mogli biesiadować przy stole, kącik do odpoczynku umożliwi wyciszenie się w wolnej chwili, a miejsce do pracy pozwoli przeanalizować wszystkie ważne projekty z pracy. Pamiętaj również o tym, że duży metraż to w tym przypadku… nie wszystko. Ważne będzie dobre rozmieszczenie mebli, jakie wpłynie na ostateczny komfort korzystania z poszczególnych sfer. Oczywiście, ważne jest też usytuowanie wejścia i okien – kiedy błędnie zestawisz owe elementy, przestrzeń może… stracić na funkcjonalności.

Pokój dzienny – projekt pokoju dziennego

Jeżeli chcesz poprawić wygląd pokoju dziennego, warto będzie pomyśleć nad przyjaznymi kolorami w pomieszczeniu. Przestrzeń powinna sprzyjać wypoczynkowi i dobrej atmosferze – lepiej więc będzie wykorzystać jasne kolory farb do ścian, o możliwie ciepłych odcieniach. Sprawią one, że pomieszczenie stanie się przytulne.

Pokój dzienny warto będzie podzielić również na kilka stref – tak, aby każdy znalazł w niej swoje miejsce. Na stole domownicy mogą czytać, przeglądać gazety oraz Internet, rysować i układać puzzle, ale też spożywać posiłki. Możesz postawić na jeden, ustawny mebel, jaki przyciągnie w jedno miejsce całą rodzinę. Naprawdę warto będzie przemeblować pokój dzienny i w taki mebel… zainwestować!

Podczas urządzania pokoju dziennego pamiętaj o tym, że musi on sprzyjać wypoczynkowi całej rodziny. Projekt pokoju dziennego wymaga skupienia się również na wieku domowników – np. niska kanapa będzie dobra dla młodszych, jednak już starsze osoby będą mieć problem z samym… siadaniem na niej. Fotele rządzą się podobnymi prawami – dla starszego pokolenia lepiej jest usiąść w fotelach z oparciem oraz podłokietnikami. Młodsi z kolei wolą siadać na pufach czy nawet poduchach. Nie zapomnij o tym! Pamiętaj także, że o sofy, pufy i fotele trzeba dbać, dlatego sprawdź ten artykuł o czyszczeniu mebli tapicerowanych.

Urządzenie pokoju – krok po kroku

Jak ładnie umeblować mały pokój?

Dla małych pomieszczeń najlepsze są jasne kolory ścian, które optycznie powiększają przestrzeń. Jeżeli do takiego pokoju wpada dość mało światła, warto będzie zamontować w nim mocne oświetlenie oraz… lustro! Właśnie te elementy aranżacji sprawią, że pokój optycznie się powiększy. Należy gospodarować posiadanym metrażem tak, by nie przytłoczyć przez przypadek pokoju, np. dodatkami. Oczywiście, możesz ozdobić ścianę obrazem bądź zdjęciami – jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest wieszanie… półek. Wówczas uzyskasz przestrzeń, jaka będzie funkcjonalna.

Pięknie urządzony mały pokój oraz porady, jak umeblować pokój, w tym pokój dzienny i dla dziecka, a także jak urządzić pokój
Jak umeblować pokój krok po kroku? Oto najlepsze pomysły

Mały pokój powinien posiadać meble, jakie będą przydatne. Trzeba oszczędzić przestrzeń, a więc przydadzą się wyłącznie… sprytne rozwiązania. Możesz np. zainwestować w składane łóżko z szufladami czy łóżko „na piętrze”, o ile pokój jest wysoki – pod nim zawsze doskonale sprawdzi się zamocowanie biurka, jeżeli jest to np. pokój młodzieżowy. Co do mebli, sprawdzą się szafy bądź szafki bez uchwytów, a także przesuwne drzwi. Chcesz uniknąć optycznego zmniejszenia małego pokoju? Wystrzegaj się małych drobiazgów! Lepiej schować je do szafek bądź specjalnych pojemników!

Pokój dla chłopca i dla dziewczynki

Zastanawiasz się, jak umeblować pokój dziecięcy? Powinieneś więc wziąć pod uwagę praktyczne oraz możliwie funkcjonalne rozwiązania. Bardzo ważny będzie podział pomieszczenia na strefy. Dziecko musi mieć strefę zarówno do nauki, jaki i do zabawy oraz odpoczynku. Oczywiście, najważniejsza będzie sypialnia – warto więc wyznaczyć w pokoju strefę na łóżko. Strefa do nauki powinna być drugim elementem niezbędnym w pomieszczeniu dla dziewczynki bądź dla chłopca. Ważna będzie zatem lokalizacja biurka. Im więcej będzie wpadać do pokoju światła, tym… lepiej! Zorganizuj przestrzeń na biurku tak, by dopasować ją do dziecka, które będzie przy nim odrabiać lekcje – dla praworęcznego światło musi padać z lewej strony i… na odwrót!

Ważną strefą pokoju jest ta do… zabaw! Warto będzie zainwestować w stabilne regały o niskich półkach (młodsze dzieci) bądź zamykane komody (starsze dzieci). Pociechy powinny mieć miejsce do przechowywania swoich zabawek i „skarbów”. Nie zapominaj też o postawieniu na… kolory! W pokoju dziecka można szaleć – nasycone i mocne kolory z całą pewnością ożywią każde pomieszczenie dla dzieci! Pamiętaj tylko, by barwy były wyważone i nie zlewały się z meblami – inaczej możesz bowiem przypadkowo… przytłoczyć wnętrze pokoju!

ikona podziel się Przekaż dalej