Jak umyć mikrofalówkę? Proste, domowe sposoby
Kuchenka mikrofalowa jest jednym z najczęściej używanych w kuchni urządzeń AGD. Dzisiaj ciężko jest bez niej funkcjonować, zwłaszcza podczas życia w ciągłym pędzie. Częste korzystanie ze sprzętu wiąże się nie tylko z jego eksploatowaniem, ale i częstym… brudzeniem. Jak wyczyścić mikrofalówkę w skuteczny sposób? Sprawdzamy najlepsze domowe sposoby!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia mikrofalówki.

Jak wyczyścić mikrofalówkę? Domowe sposoby
Przede wszystkim… systematyczność!
Najważniejszą zasadą ułatwiającą czyszczenie mikrofali jest oczywiście regularne dbanie o urządzenie. Właśnie dlatego zaleca się za każdym razem po skorzystaniu z niej przecierać wnętrze mikrofalówki mokrą ścierką, aby pozbyć się zabrudzeń powstałych w trakcie odgrzewania posiłku. Regularność pozwala uniknąć zastygnięcia plam oraz powstawania zabrudzeń w trakcie kolejnych użyć sprzętu AGD.
Pamiętaj, że nie ma nic trudniejszego do usunięcia, jak zapieczony brud, resztki jedzenia bądź tłuszcz zastygły na obudowie mikrofalówki. Zanieczyszczenia powodują również ciężki do pozbycia się zapach spalenizny. Nieusuwanie zabrudzeń systematycznie wpłynie zatem nie tylko na komfort korzystania z urządzenia, ale też może uszkodzić kuchenkę mikrofalową – utrudniając tym samym jej prawidłowe działanie.
Czyszczenie mikrofalówki sodą oczyszczoną
Jeżeli jednak zabrudzenia już się pojawią, wyszoruj wybrany fragment kuchenki sodą oczyszczoną. Ta metoda sprawdzi się szczególnie w przypadku uciążliwych i tłustych plam lub zaschniętego jedzenia. Rozpuść 2 lub 3 łyżki sody w szklance wody, a następnie podgrzewaj ją przez ok. 5 minut (w pojemniku w środku urządzenia). Wystarczy zanurzyć w niej gąbkę do naczyń i przetrzeć wnętrze mikrofalówki do sucha – możesz to zrobić również za pomocą czystej szmatki. Ważne, żeby pojemnik został w mikrofalówce jeszcze przez ok. 15 minut po wyłączeniu urządzenia – wówczas plamy przemoczą się i łatwo „ściągniesz” je przy użyciu gąbki. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o czyszczeniu octem.
Pamiętaj, że czyszczenie mikrofalówki sodą jest niezwykle skuteczne – zwłaszcza, że mycie urządzenia sodą pozwala na dosłowne ścieranie z niej zaschniętych plam. Nie zapomnij też o wyciągnięciu i przemyciu talerza obrotowego, który znajduje się w mikrofalówce – możesz wyczyścić go chociażby delikatnym płynem do mycia naczyń. To dobry i sprawdzony sposób na czystą mikrofalę!
Jak umyć mikrofalówkę – przydatne informacje
Jak wyczyścić mikrofalówkę cytryną i octem?
Pamiętaj, że zbierające się zanieczyszczenia będą negatywnie wpływały na funkcjonowanie mikrofalówki. Właśnie dlatego tak bardzo ceni się domowe sposoby jej oczyszczania – nie są bowiem toksyczne dla ludzi i nie zniszczą powłoki kuchenki mikrofalowej. Co jeszcze oprócz sody można użyć do wyczyszczenia urządzenia? Otóż, możesz wykorzystać chociażby wodę z… cytryną! Wrzuć do miski z wodą kilka plastrów cytryny i podgrzewaj całość przez ok. 5 minut. Ustaw kuchenkę mikrofalową na maksymalną moc. Para wodna szybko rozpuści resztki jedzenia, brud i tłuszcz, który później bez problemu usuniesz mokrą gąbką z płynem do mycia naczyń. Co ważne, cytryna pozostawi kuchenkę mikrofalową… pachnącą. Ewentualny zapach spalenizny na pewno odejdzie więc w zapomnienie! Jeśli nie masz cytryny akurat „pod ręką”, możesz zastąpić ją kwaskiem cytrynowym bądź pomarańczą.

Jak umyć mikrofalówkę w inny sposób? Otóż, kolejną propozycją będzie oczyszczenie mikrofalówki octem – służy on bowiem nie tylko do gotowania, ale również do usuwania… trudnych zabrudzeń. Zmieszaj ocet z wodą (proporcje 1:1) i zagrzej wypełnione szklanki octu wewnątrz mikrofalówki, podobnie jak w metodzie z cytryną. Efekt będzie bardzo zbliżony, jednak pozostać może przykry zapach octu – w takim przypadku otwórz mikrofalę i wietrz ją co najmniej przez godzinę czasu. Warto stosować oczyszczenie mikrofalówki octem, ponieważ świetnie zdezynfekuje on jej wnętrze. Co ważne, skorzystanie ze szklanki octu pozwoli na umycie obudowy nie tylko w środku, ale też na zewnątrz mikrofali! Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia tostera, opiekacza i gofrownicy.
Czyszczenie mikrofalówki - pamiętaj także, że…
1. Najlepszy sposób na umycie talerza kuchenki mikrofalowej to wspomniany już płyn do naczyń – gdy brud jest silniejszy, zostaw talerz w wodzie z płynem nawet na całą noc!
2. Jeżeli posiadasz urządzenie z wbudowanym systemem eliminowania brzydkich zapachów, koniecznie skorzystaj z tej funkcji – pozbędziesz się zapachu spalenizny!
3. Ważne jest regularne czyszczenie wentylatora – najlepiej przecierać go miękką szczotką (np. do zębów) bądź końcówką od odkurzacza z jak najbardziej miękkim włosiem.
4. Pod żadnym pozorem nie używaj ostrych myjek, druciaków i innych podobnych sprzętów do czyszczenia kuchenki mikrofalowej! Korzystając z nich możesz zarysować bowiem delikatną powierzchnię urządzenia, a nawet całkowicie ją… zniszczyć.
5. Wystrzegaj się wszelakich mleczek czy środków czyszczących – oprócz silnych właściwości ścierających zostawiają bowiem toksyny oraz chemiczny zapach wewnątrz urządzenia. Niestety, ale to na pewno nie przełoży się na późniejsze korzystanie z mikrofalówki. Właśnie dlatego w przypadku środków czyszczących dopuszcza się jedynie delikatne płyny do mycia naczyń, np. Ludwik.