Jak upiec kaczkę krok po kroku? Oto 4 najlepsze przepisy
Chcielibyście przygotować dania z drobiu, ale macie dość kurczaków i indyków? Kaczka pieczona to doskonałe urozmaicenie menu. Jej mięso jest bardziej tłuste i kaloryczne niż kurczaka, jednak doskonale nadaje się na potrawy świąteczne. Oto jak przygotować kaczkę na cztery różne sposoby.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gotowaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Kaczka pieczona – sposób pieczenia i wartości odżywcze
Ile kalorii ma kaczka z piekarnika?
Kaczka z piekarnika jest bardzo smacznym i pożywnym daniem. Zawiera dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest też mięsem ciężkostrawnym i wysoko kalorycznym. Dlatego powinno się ją jeść tylko okazjonalnie. Oto kilka informacji na temat wartości odżywczej kaczki:
Część kaczki | Średnia wartość kaloryczna | Zawartość innych składników |
---|---|---|
100 g tuszki | ok. 240 kcal | 25 g białka, 11 g tłuszczu, 76 mg cholesterolu |
100 g piersi bez skóry | ok. 140 kcal | 28 g białka, 2,5 g tłuszczu |
całość | ok. 308 kcal | 30% tłuszczu |
Niektórzy mówią, że cholesterol w połączeniu z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi ma dobroczynne działanie. Te twierdzenia nie zostały jednoznacznie potwierdzone. Tym niemniej w kaczce pieczonej znajdziemy dużo witamin, spore ilości potasu, fosforu, żelaza i magnezu.
Żeby mieć pewność co do wysokiej wartości mięsa warto wiedzieć nie tylko jak upiec kaczkę, ale jaką kaczkę kupić. Polecamy te z chowu ekstensywnego. Pomijając fakt, że jest on bardziej etyczny i ekologiczny, to kaczki mające więcej ruchu i mniej stresu są zdrowsze i mniej tłuste.
Jak upiec kaczkę, żeby była smaczna
Zanim podamy konkretny przepis powiemy kilka słów o zasadach przyrządzania mięsa kaczego. Oto najlepsze sposoby na pieczenie kaczki:
Jeżeli używasz zamrożonego mięsa kaczego to musisz je rozmrozić przed pieczeniem. Możesz to zrobić wyjmując odpowiednio wcześniej z zamrażarki. Jeżeli pieczesz kaczkę w całości, to trzeba odczekać cały dzień. W celu pozbycia się tłuszczu ponacinaj skórę kaczki na piersi. Staraj się nie przeciąć mięsa pod spodem. Nakłuj w kilku innych miejscach. Natrzyj przyprawami. Podsmaż piersią do góry przez godzinę, następnie przewróć plecami do góry. Dzięki temu wytopi się tłuszcz.
Kaczka powinna się piec odpowiednio długo, ok. 2-2,5 godziny (zależnie od wagi mięsa).
Jeżeli pieczesz w brytfannie, to zamiast podsmażania możesz podpiec ją w temperaturze 230 stopni. Po pół godziny zmniejsz do 180 stopni i piecz jeszcze przez dwie godziny. W tym przypadku pieczemy koniecznie pod przykryciem.
Kaczkę faszerowaną należy zaszyć przed podsmażaniem lub pieczeniem. Warto też związać nogi mocną nicią lub sznurkiem. Dzięki temu nie ucieknie sos i mięso nie będzie się rozwalać.
Jak zauważyliście istnieje co najmniej kilka sposobów na pieczenie kaczki. Poniżej napiszemy dokładniej jak upiec kaczkę na różne sposoby, żeby była naprawdę dobra.
Cztery przepisy na pieczenie kaczki
1. Kaczka z jabłkami
To jeden z najpopularniejszych przepisów na kaczkę. Kaczka z jabłkami łączy w sobie mocny smak mięsa i kwaskowaty smak jabłek.
Składniki:
- mięso kacze w całości (ok. 2 kg)
- 5-6 jabłek (idealne są renety)
- 200 g żurawiny
- łyżka majeranku
- 2 łyżki oliwy
- świeży rozmaryn – 2-3 gałązki
- sól i pieprz
Rozmrożoną kaczkę nacieramy oliwą, następnie wymieszanymi na sucho solą, pieprzem i majerankiem. Wkładamy w brytfannie bez przykrycia do pieca rozgrzanego do 220-230 stopni. Nacinamy skórę i pieczemy przez około 30 minut. W tym czasie można przygotować jabłka (obrać, wydrążyć z gniazd nasiennych, otwory po wydrążeniu nadziać żurawiną). Po pół godziny pieczenia temperatura powinna być zmniejszona do 180 stopni. Od tej pory pieczemy kaczkę pod przykryciem przez kolejne 1 godzinę i 40 minut. Po tym czasie dodać do brytfanny jabłka i piec jeszcze 20 minut. Na koniec najlepiej zostawić mięso jeszcze na kilka minut pod przykryciem. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak szybko rozmrozić mięso?
2. Kaczka faszerowana jabłkami
Kaczkę z piekarnika można też nadziać jabłkami. W tym przepisie skupimy się na nadzieniu i marynacie. Do nadzienia wystarczą 3 jabłka (renety lub inne jabłka do wypieków). Marynata powinna mieć bogaty smak, żeby podkreślać aromat mięsa. Możecie skorzystać z jakiegokolwiek przepisu dostępnego w internecie. Z całą pewnością bazą marynaty powinien być olej lub oliwa, w składzie powinien znaleźć się czosnek, sok z cytryny, aromatyczne przyprawy (rozmaryn, majeranek, bazylia), sól i pieprz oraz czosnek. Często w składzie znajdziecie też miód i słodką paprykę.
Kaczkę myjemy, odcinamy kuper, osuszamy mięso. Wnętrze smarujemy marynatą, zostawiając część do wysmarowania zewnętrznej części mięsa. Jabłka obieramy, pozbawiamy gniazd nasiennych, kroimy na ósemki. Możemy teraz nadziać wnętrze kaczki jabłkami. Zaszywamy otwór, związujemy nóżki, nacieramy marynatą. Teraz kaczkę z jabłkami wkładamy na 12 godzin do lodówki.
Po tym czasie nagrzewamy piekarnik do 200 stopni, wkładamy kaczkę do brytfanki, podlewamy wodą (dobrą kaczkę uzyskamy dodając do podlania wino lub whisky). Pieczemy 45 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni i pieczemy jeszcze przez ok. godzinę i 15 minut. Tak jak w poprzednim przepisie warto odczekać kilka minut zanim ją wyjmiemy z piekarnika.
3. Kaczka faszerowana z mięsem mielonym
Robiąc kaczkę faszerowaną mięsem większość czynności wykonujemy jak w przepisie powyżej. Ponieważ potrawa będzie cięższa i bardziej wysokobiałkowa, to marynata powinna być mniej bogata. Najlepiej po prostu natrzeć kaczkę solą, pieprzem i majerankiem z oliwą. Farsz mięsny do kaczki pieczonej przygotowujemy z kilku rodzajów mięsa. Przede wszystkim wątróbka, kawałek drobiu, boczek. Dodajemy cebulę i mielimy. Następnie doprawiamy rozgniecionym czosnkiem, jajkiem, bułką tartą z mlekiem, solą i pieprzem. W sumie na 2 kg kaczki powinno wystarczyć po 15 g z każdego rodzaju mięsa. Żeby nadziać kaczkę trzeba będzie ubijać ręką kolejne warstwy mięsa. Następnie zaszywamy otwór i pieczemy w brytfance. Jeśli użyjecie rękawa, to nie trzeba piec pod przykryciem. Piecyk nastawiamy na temperaturę 180 stopni i pieczemy mięso przez dwie godziny.
4. Pieczona pierś z kaczki
Kaczki nie trzeba piec w całości. Kaczkę faszerowaną lub całą kaczkę z jabłkami podaje się na duże rodzinne święta. Pierś z kaczki jest natomiast zdrową alternatywą dla pieczeni wołowych i wieprzowych. Można ją przygotować na zwykły obiad, nawet dla jednej osoby. Zaletą jest też czas pieczenia kaczki – tylko 45 minut.
Pierś należy umyć i osuszyć. Przygotować formę lub brytfannę (taką, która zmieści się w lodówce!). Mięso natrzeć solą i pieprzem, włożyć do naczynia, zalać marynatą i włożyć do lodówki.
Dobrą marynatę do piersi z kaczki uzyskamy mieszając olej i standardowe przyprawy z sokiem z pomarańczy i cytryny. Warto też dodać miodu (3 łyżki miodu na 3 łyżki oleju). Dzięki temu smak mięsa będzie bogatszy. Zostawiamy w marynacie na 2-3 godziny. Po wyjęciu pieczemy pod przykryciem w 200 stopniach przez 30 minut. I jeszcze przez 15 minut bez przykrycia. Po tym czasie mięso będzie idealne do podania na gorąco. Można podawać od razu.
Z czym podawać kaczkę pieczoną?
Smak kaczki z piekarnika warto dopełnić odpowiednimi dodatkami. Zwykle poleca się kolorowe sałatki, zwłaszcza surówki z sałatą, papryką i pomidorkami koktajlowymi. Jako dodatek dobrze sprawdzą się też ziemniaki. Jeśli przyrządzając kaczkę uzyskamy sos, to można je nim polać.
Jeżeli podajecie kaczkę w ramach uroczystego obiadu czy świątecznej kolacji, to koniecznie pomyślcie o dobrym winie. Szczególnie dobrze sprawdzi się czerwone lub białe, najlepiej wytrawne z konkretnych szczepów. W przypadku czerwonych zwłaszcza Bordeaux i Pinot Noir, w przypadku białych zdecydowanie Riesling. Oczywiście nie będzie problemu z podaniem innych win. Trzeba tylko pamiętać, żeby pasowały do tłustego mięsa i były zgodne ze smakiem (kaczka na słodko lub na wytrawnie).
Wiecie już jak upiec kaczkę na różne sposoby i z czym ją podać. Życzymy zatem smacznego.