Jak upiec szynkę w piekarniku? Praktyczny poradnik krok po kroku
Mięso od szynki najczęściej spożywamy w postaci wędliny na kanapce lub dodajemy do sałatek. Jednak szynka z piekarnika to również dobry pomysł na smaczny, wykwintny obiad. Przedstawiamy, jak przyrządzić szynkę pieczoną, jaki jest optymalny czas pieczenia oraz najlepsze przyprawy.
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o gotowaniu.
Z tego artykułu dowiesz się:
Szynka pieczona w piekarniku - zalety smakowe
Szynka pieczona w przyprawach - z kością czy bez kości?
Pieczenie szynki z kością ma swoje zalety, ale wymaga nieco więcej wysiłku i czasu. Przede wszystkim mamy do czynienia z kawałkiem mięsa o większej objętości i wadze. Trudniej będzie ją też dzielić na porcje. Jeżeli szukasz przepisu na obiad, który będzie smaczny, ale nie pracochłonny, to lepiej wybrać szynkę bez kości. Można ją upiec w całości, pokroić w plastry lub udusić w kawałkach.
Szynka z kością była tradycyjnie podawana w polskich domach. Dopiero w XX wieku zaczęto usuwać kość. Jeżeli więc macie siły i chcecie przygotować bardziej tradycyjną potrawę, to warto kupić szynkę z kością.
Jeżeli decydujecie się piec szynkę w całości w piekarniku, to trzeba zaangażować odpowiednio duże naczynia. Przed pieczeniem należy ją odpowiednio długo trzymać w marynacie. Żeby wyszła soczysta szynka z piekarnika będzie potrzebne miejsce, w którym wystarczająco długo będziemy ją marynować. Jeśli to wszystko się uda, to powinna wyjść pyszna potrawa obiadowa.
Jak przyprawiać szynkę - przepis na marynatę
Dużo zależy od tego czy chcesz upiec gotowy marynowany kawałek szynki, czy wolisz przygotować wszystko od początku. Szynkę surową zwykle pekluje się lub soli. Można ją też zalać mlekiem. Jedną z głównych tajemnic kucharzy, którzy wiedzą, jak upiec szynkę wieprzową jest odpowiedni dobór przypraw.
Prawie każdy tradycyjny przepis wymienia goździki. Dzięki nim pieczeń ma wyjątkowy smak i aromat. Soczystą szynkę z piekarnika można uzyskać również używając czerwonego wina do marynaty. Poza tym nie zapominamy o podstawowych przyprawach, takich jak sól, pieprz i liść laurowy.
Szynkę do marynowania pozbawia się zwykle skóry. W zależności od przepisu zostawiamy warstwę tłuszczu lub nie.
W marynacie trzymać możemy około 24 godziny. Niektóre przepisy sugerują dłuższe marynowanie, ale nie będziemy z nich tutaj korzystać. Dobry efekt uzyskamy doprawiając mięso jeszcze raz po wyjęciu z marynaty. Umieszczamy goździki w nacięciach, a marynatę wykorzystujemy do podlewania mięsa.
Alternatywą jest szynka z piekarnika w ziołach. Wówczas zamiast wyrazistych, ostrych przypraw używamy tymianku, majeranku i rozmarynu. Do każdego rodzaju przypraw warto dodać czosnek lub cebulę. Szczegóły opiszemy poniżej.
Jeszcze innym sposobem jest wędzona szynka pieczona w cieście. Ta wymaga o wiele mniej składników, a jej przygotowanie trwa krócej dzięki temu, że czas pieczenia jest dużo krótszy.
Jak upiec szynkę wieprzową?
Szynka pieczona w rękawie - przepis na soczyste mięso
Jak upiec szynkę wieprzową, żeby wyszła smaczna i nie zajęła zbyt dużo czasu? Najprostszą odpowiedzią jest szynka pieczona w rękawie. Do rękawa można włożyć zioła, przyprawy korzenne lub warzywa. To doskonały pomysł na obiad lub na domową wędlinę do kanapek. Oto jeden z najprostszych przepisów:
Składniki:
- 1 kg szynki bez kości
- marynata:
- kilka ząbków utartego lub wyciśniętego czosnku
- czarny pieprz zmielony na świeżo
- półtorej łyżeczki soli
- ziele angielskie – kilka ziarenek
- liść laurowy (5-6 listków)
- 4-5 łyżek oleju lub oliwy
Wykonanie:
Do oleju przelanego do miseczki (salaterka wystarczy) dodać poszczególne przyprawy. Liście laurowe można pokruszyć lub zetrzeć, jeżeli są świeże. Warto też utrzeć w moździerzu ziele angielskie. Dzięki temu wszystkie przyprawy wydzielą maksimum aromatu. Wymieszać składniki.
Marynatą natrzeć mięso. Odstawić na 12 godzin do lodówki. Po tym czasie od razu przekładamy mięso do rękawa, robimy kilka nakłuć w folii i wstawiamy do piekarnika na 180 stopni. W naszym przypadku zostawiamy na 50 minut (przy grzaniu góra-dół, bez termoobiegu), ale większe kawałki szynki mogą wymagać dłuższego czasu pieczenia. Przed końcem pieczenia rozciąć rękaw i pozwolić mięsu się zarumienić.
Zaletą szynki pieczonej w rękawie jest to, że nie musimy się martwić, żeby nie była sucha. Po upieczeniu można zostawić jeszcze na kilka minut w piekarniku.
Z mięsa od szynki pieczonej w rękawie można zrobić danie obiadowe np. podając kawałki zamiast kotletów. Może ona też służyć jako wędlina. Warto ją przyrządzić chociażby w okresie świątecznym do częstowania domowników i gości. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak szybko rozmrozić mięso?
Przepis na szynkę w garnku rzymskim
Innym sposobem na upieczenie szynki w całości w piekarniku jest zamknięcie jej w naczyniu. Podobnie do szynki pieczonej w rękawie ta jest również soczysta i nie traci najważniejszych składników. Garnek rzymski wymaga dłuższego czasu pieczenia i wyższej temperatury. Dzięki grubej warstwie ochronnej szynka jest bardziej duszona niż pieczona, co korzystnie wpływa na jej smak. Ze względu na czas przygotowania polecamy to danie przyrządzić na obiad z jakiejś uroczystej okazji. W przepisie można modyfikować skład marynaty, w zależności od upodobań.
Do marynaty potrzebujemy tym razem: 1 l czerwonego wina wytrawnego, kilka liści laurowych (3-5 zależnie od wielkości), kilka ziaren ziela angielskiego, 3 cebule pokrojone w plastry. Poza tym do przyprawienia będzie potrzebne 20 goździków i kawałki laski cynamonu.
Mięso z szynki powinno ważyć ok. 2,5 kg. Zostawić skórę. Naciąć powierzchnię w kratkę i poutykać goździki i cynamon. Zalać marynatą w naczyniu szklanym lub kamionkowym. Zostawić na 1 dzień.
Garnek namoczyć przed pieczeniem w wodzie ok. 20 minut lub dłużej (chodzi o wchłonięcie wilgoci przez glinę). Przełożyć mięso skórą do góry i włożyć całość do zimnego pieca. Nagrzać do 200 stopni. W tej temperaturze piec około 1,5 godziny.
Pieczenie w całości w piekarniku sprawi, że wewnętrzna wilgoć mięsa lepiej się zachowa. Podanie na obiad soczystej szynki z piekarnika będzie dla każdego domowego kucharza i kucharki okazją do popisania się przed gośćmi lub rodziną.
Co podać na obiad do szynki?
Wiemy już jak upiec szynkę wieprzową, żeby była soczysta i aromatyczna. Teraz kilka słów o tym w jaki sposób możemy ją podawać i jakie dodatki będą pasowały do takiego dania.
Zaletą szynki z piekarnika jest jej bogaty smak. Jeżeli użyjecie przepisu z goździkami i cynamonem mięso będzie miało korzenną nutę. Do takiej potrawy warto zaserwować pieczone ziemniaki, które złagodzą trochę smak. Do tego można też podać łagodną surówkę na słodko np. z marchewki i jabłka albo selera z rodzynkami.
Najlepsze wino do pieczonej szynki będzie czerwone, wytrawne. Jeżeli mamy taką możliwość, to powinniśmy podawać nieco starsze wina. Szczególnie poleca się wina o bogatym aromacie owocowym, np. włoskie Chianti lub chilijską odmianę Cabernet Sauvignon.
Przyrządzenie szynki z piekarnika zajmuje trochę czasu, ale efekt jest tego warty. Dobrze wypróbować różne rodzaje pieczeni z szynki do uroczystych obiadów lub jako wykwintną wędlinę domowej roboty.