Rodzaje legowisk – materiały i kształty

Na rynku istnieje ogromny wybór tapczanów, domków i innych mebli przeznaczonych dla kotów i psów. Mogą być uszyte z ekoskóry, antary i innych podobnych materiałów. Wypełnienie robi się przede wszystkim z włókna silikonowego.

Inne materiały stosowane do wyrobu siedzisk dla zwierząt to różnego rodzaju tkaniny np. flanela, dżins czy polar. Z reguły producenci unikają tkanin z długim runem, ale zdarzają się i takie. Zwłaszcza w legowiskach typu jaskinia. Tu liczy się ciepłe i przytulne miejsce dla pupila. Niestety dużo trudniej jest je doczyścić.

Jeżeli chodzi o kształty, to można wyróżnić otwarte t.j.:

  • Materace – o prostokątnym, okrągłym lub innym kształcie. Bez obramowania.
  • Siedziska na nóżkach – przypominają konstrukcją łóżka polowe. Zwykle są zrobione z materiałów gładkich i wodoodpornych,
  • Kanapy – materace z różnego rodzaju ogrodzeniami i oparciami. Mogą być zrobione z każdego rodzaju tkanin i materiałów,
  • Łóżka ortopedyczne – zaprojektowane tak, żeby nie obciążać dodatkowo stawów. Zwykle z gładkiego materiału.

oraz zamknięte: Domki, budy, jaskinie – Legowiska z zadaszeniem, do których pies lub kot może się schować. Ze wszelkiego rodzaju materiałów.

Większość współcześnie produkowanych siedzisk dla psów i kotów składa się z pokrowca i wypełnienia. Dzięki temu można je wyprać w pralce lub misce. Inne trzeba prać za pomocą specjalnych płynów, szczotki lub gąbki (więcej na ten temat w dalszej części artykułu).

Zanim wypierzesz legowisko pupila

Istnieją wskazówki dotyczące prania i czyszczenia różnego rodzaju materiałów. Jednak zanim wrzucisz do pralki pokrowiec twojego zwierzaka, dobrze jest zajrzeć do instrukcji producenta. Każdy produkt powinien posiadać przynajmniej metkę informującą, w jakiej temperaturze można go prać. Do niektórych legowisk dołączona jest bardziej rozbudowana instrukcja.

Trzymanie się instrukcji producenta gwarantuje, że nie zniszczysz ani legowiska, ani pralki. Niektóre materiały nie tylko lepiej niż inne przyciągają sierść kota czy psa, ale same produkują dodatkowe włoski. Takie niepożądane zanieczyszczenia mogą zatkać pralkę lub odpływ.

Niektóre siedziska dla psów i kotów mają szczególnie zaznaczone w instrukcji, że nie powinno się ich prać. Natomiast powinna być gdzieś umieszczona informacja, w jaki sposób je wyczyścić.

Pranie i czyszczenie legowiska dla zwierząt

Jeżeli w instrukcji nie zaznaczono inaczej, to legowiska ze zdejmowanymi pokrowcami powinno się prać w 30 stopniach Celsjusza. Dobrze będzie przed włożeniem do pralki oczyścić je wilgotną szczoteczką lub szorstką gąbką z nadmiaru włosów. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nasz zwierzak ma długie futerko. Szczególnie uciążliwa potrafi być sierść niektórych długowłosych kotów rasowych. Podczas prania powstają z niej zbite kłaki, które skutecznie mogą zatkać odpływ wody.

Pokrowce z ekoskóry należy odkurzać, czyścić wilgotną szmatką i wietrzyć. Trzeba uważać ze stosowaniem detergentów, zwłaszcza jeżeli nasz pupil ma wrażliwą skórę. Najlepiej kupić w sklepie zoologicznym preparat przeznaczony specjalnie do czyszczenia powierzchni używanych przez zwierzę. Można też spróbować łagodnego proszku do prania, płatków mydlanych lub preparatu dla alergików.

Zwierzęta mają bardzo wrażliwy węch, dlatego przy czyszczeniu czy praniu legowiska nie powinno się używać środków zapachowych. Odpadają płyny do płukania i wszelkie płyny piorące o wyrazistym zapachu.

Warto jeszcze wspomnieć o suchym czyszczeniu. Można je wykonywać za pomocą zwykłej szczotki do ubrań lub specjalnej szorstkiej rękawicy do usuwania sierści. Jeżeli regularnie będziemy czyścić legowisko w ten sposób, to zmniejszymy ryzyko zatkania pralki i ograniczymy konieczność częstego prania. Suche czyszczenie nie powinno jednak zastąpić całkowicie prania. Za pomocą wody i detergentów pozbywamy się drobnoustrojów i głębszych zabrudzeń, które mogą szkodzić nam i naszemu zwierzakowi.

Jak suszyć siedzisko?

Tu też najlepiej zajrzeć najpierw do instrukcji. Jeżeli nie ma w niej nic o suszeniu, to pamiętajmy o dwóch kwestiach:

  • suszyć do pełnego wyschnięcia
  • nie niszczyć struktury kocyka, pokrowca czy wypełnienia

Pierwsze jest oczywiste. Co do drugiego bardzo dużo zależy od materiału, kształtu i możliwości. Kocyk z wełny i podobnych materiałów ma tendencję do rozciągania się na suszarce. Dlatego, zamiast go wieszać lepiej położyć np. na specjalnej siatce do swetrów lub płasko na prętach rozkładanej suszarki. Pokrowce z materiałów nierozciągliwych można po prostu rozwiesić na sznurkach lub prętach. Niektóre materiały można suszyć w suszarce bębnowej, ale radzimy tego unikać w przypadku wełny i podobnych włókien.

Jeżeli chodzi o wypełnienie, to np. silikon jest odporny na pranie nawet w temperaturze 60 stopni. Chociaż wystarczy wypranie go w zwykłej pralce automatycznej w 40 stopniach. Zaletą tego materiału jest to, że nie traci puszystości nawet po kilkukrotnym wypraniu. Oczywiście pierzemy w czymś. Najlepiej w materiale, którego jest wypełnieniem. Suszenie wypełnienia silikonowego w suszarce bębnowej wymaga unikania wysokich temperatur. Suszenie w zbyt ciepłych temperaturach może uszkodzić strukturę włókna.

Niektórych siedzisk nie da się wyprać w pralce ze względu na wielkość. Wówczas trzeba poprzestać na praniu szczoteczką lub gąbką i suszeniu w całości.

Wszelkie materiały najlepiej suszy się w ciepły, wietrzny dzień lub w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu. Jeśli szukasz więcej przydatnych informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o psach.

Wybieranie siedziska dla psa i kota

Wybór odpowiedniego mebelka dla naszego pupila zaoszczędzi nam dużo kłopotów. Już zastanawiając się, co kupić, możemy wziąć pod uwagę wszystkie trudności związane z czyszczeniem takiego siedziska. Dobrze jest wybierać legowiska ze zdejmowanym pokrowcem, z materiałów o gładkiej strukturze. Jeszcze lepiej, jeżeli jest to materiał wodoodporny.

Ryzykowne jest kupowanie domków i „jaskiń”, zwłaszcza przytulnych puchatych pomieszczeń, w których kot lub pies może się schować. Nie znaczy to, żeby unikać tego typu siedzisk dla zwierząt. Niektóre można z łatwością wyprać w pralce. Trzeba tylko dokładnie sprawdzić, czy jest taka możliwość. Zamknięte pomieszczenie dla zwierzęcia, zrobione z materiału ma większą tendencję do gromadzenia sierści i kurzu.

Pranie legowiska dla psa lub kota może się wydawać trudnym zadaniem. Tak naprawdę jednak zależy od tego, czy wiemy jak je przeprowadzić. Każdy rodzaj legowiska da się wyczyścić. Zachowując czystość wokół zwierzęcia oszczędzamy jemu i sobie wielu problemów zdrowotnych. Poza tym czyste siedzisko jest przyjemnym miejscem odpoczynku, również dla naszego pupila.

ikona podziel się Przekaż dalej