Jak uprawiać frezje? Praktyczny poradnik krok po kroku
Frezje zaliczają się do jednych z najpopularniejszych kwiatów, które chętnie wykorzystujemy do bukietów. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie wymagania posiada ten piękny kwiat, a także jak należy sadzić je do gruntu. Dzięki temu będziemy mogli doczekać się naprawdę pięknych sadzonek.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o ogrodzie.
Frezje - charakterystyka
Kwiat frezja - charakterystyka
Frezja ogrodowa (Freesia) jest byliną, która zalicza się do rodziny kosaćcowatych. Jej ojczyzną jest przede wszystkim Afryka Południowa. Jednak kwiat ten bardzo szybko został udomowiony również w naszych warunkach. Nazwa tej rośliny pochodzi o botanika, który odkrył kwiaty - Friedricha Freese. Frezja najczęściej dorasta do 45-60 cm wysokości.
Rośliny wyrastają z bulwy, które określane są potocznie mianem cebulek. Z cebulki wyrasta dość długi pęd, na którego końcu tworzy się kwiatostan. Kwiaty w różnych kolorach pojawiają się od czerwca do lipca, tworzą one swoim kształtem dzwonki. Bezpośrednio nad powierzchnią ziemi wyrasta również liść, który jest sezonowy. Cechą charakterystyczną kwiatów, jest również ich bardzo przyjemny zapach.
Cebulki frezji - popularne odmiany
Okazuje się, że frezja ogrodowa może być dostępna tak naprawdę w każdej wersji kolorystycznej. Natomiast jako dziko rosnące kwiaty, spotykane są one w odcieniach żółtego, purpury, a także różu. Dlatego warto sprawdzić, jakie odmiany frezji aktualnie cieszą się największą popularnością w uprawie. Najczęściej różnią się one między sobą zabarwieniem kwiatów, a także nieznacznymi różnicami w ich rozmiarach.
Popularne odmiany frezji ogrodowej to przede wszystkim:
- Frezja niebieska Blue - sadzenie cebulek tej odmiany przyczynia się do pojawienia się ok. 25-centymetrowych pędów, na których końcu pojawiają się nieduże kwiaty o niebieskim zabarwieniu. Okres kwitnienia jest dość długi, ponieważ przypada od lipca i trwa nawet do października.
- Frezje żółte Yellow - jest to dość wysoka odmiana osiągająca do 35-50 cm wysokości. Natomiast średnica cebulek osiąga nawet do 7 cm. Kwiaty w kolorze żółtym pojawiają się od lipca do sierpnia.
- Frezje białe White - jest to jedna z najpopularniejszych odmian ze względu na jej częste wykorzystanie w bukietach. Posadzone cebulki wypuszczają pędy o wysokości od 30 do 50 cm. Ponadto białe kwiaty pojawiają się przeważnie w lipcu oraz sierpniu.
- Frezje różowe pełne Pink - frezje o bardzo ładnych i pełnych kwiatach w kolorze różowym, dorastają maksymalnie do 50 cm wysokości. Okres kwitnienia tej odmiany przypada na lipiec i sierpień.
Frezja w ogrodzie
Frezja ogrodowa - wymagania
Ten przepiękny i jednocześnie delikatny kwiat ma niestety dość spore wymagania uprawowe. W związku z tym raczej rzadko widujemy je w swoich ogrodach, a zdecydowanie częściej gości ona w profesjonalnych uprawach szklarniowych. Przede wszystkim uprawa tej rośliny powinna być zaplanowana w jasnych i słonecznych miejscach. Jednak z drugiej strony są bardzo duże wymagania związane z uzyskaniem odpowiedniej temperatury podłoża, która nie powinna przekraczać ok. 15 stopni Celsjusza.
Gdy już jesteśmy też przy tym, jak powinno wyglądać sadzenie cebulek, a dokładniej jakie podłoże jest wymagane, to koniecznie musi to być żyzna i przepuszczalna gleba o lekko kwaśnym odczynie. Oczywiście można sadzić kwiat frezji nie tylko do gruntu, ale również pod osłony lub przeznaczyć cebulki do uprawy pojemnikowej. Dlatego świetnie sprawdzi się uprawa doniczkowa na balkonach oraz tarasach.
Jak sadzić frezje w ogrodzie?
Jeżeli chcemy odnieść sukces w uprawie frezji w ogrodzie, która pięknie kwitnie, to z pewnością należy zadbać o to, aby sadzenie cebulek odbywało się w odpowiednim czasie. Umieszczając cebulki w gruncie zbyt późno, niestety mogą wcale nie wydać pięknych kwiatów. Zaleca się, aby kwiat sadzić najpóźniej do pierwszej połowy kwietnia. Wtedy rzeczywiście mamy duże szanse na to, aby utrzymać odpowiednio chłodne podłoże.
W celu uzyskania jak najlepszego efektu należy sadzić cebulki bezpośrednio w gruncie, a następnie je ściółkować słomą lub też przy pomocy agrowłókniny. Wtedy będzie nam zdecydowanie łatwiej rzeczywiście utrzymać odpowiednią temperaturę przy cebulkach. Frezja doniczkowa będzie jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ zimowanie rośliny nie sprawi nam najmniejszego kłopotu.
Kwiaty frezji - pielęgnacja
Jak już wspomniano, zarówno tradycyjna, jak i również pełna frezja nie jest zbyt łatwą rośliną do uprawy. Zatem należy nastawić się również na to, że pielęgnacja sadzonki także będzie wymagać od nas dość dużego zaangażowania. Przede wszystkim kwiat wymaga od nas regularnego nawożenia, a także podlewania. Jeżeli roślina jeszcze nie kwitnie, ale na łodydze pojawią się pierwsze liście, wtedy możemy zacząć nawożenie. Natomiast zasilanie kończymy dopiero w momencie, kiedy frezja zakwitnie.
Podlewając roślinę, musimy pamiętać o regularności, ale jednocześnie nie możemy doprowadzać do przelania frezji. Ponieważ jest to bylina, która szybko marnieje zarówno, gdy podłoże jest zbyt mokre, jak i również dochodzi do jej przesuszenia. Chcąc cieszyć się frezją ogrodową w kolejnych latach, kolejnym krokiem będzie jej odpowiednie zimowanie. W tym celu uprawa powinna zakończyć się w październiku poprzez wykopanie cebulek. Bulwy przechowujemy w pomieszczeniu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie około 15 stopni Celsjusza. Przezimowane cebulki możemy z powodzeniem sadzić w pierwszej połowie kwietnia, pamiętając o zachowaniu wcześniej wspomnianych zasad.
Co warto wiedzieć na temat frezji?
Rozmnażanie frezji
Mając na uwadze, że jednak uprawa frezji wymaga od nas sporego zaangażowania, możemy mieć pewne wątpliwości, czy poradzimy sobie z samodzielnym rozmnażaniem tej byliny. Pierwszym sposobem na rozmnażanie rośliny są nasiona frezji, które możemy pozyskać, gdy już roślina nie kwitnie. Rzeczywiście frezja po przekwitnięciu tworzy strąki, które z czasem zaczynają usychać. Dlatego chcąc pozyskać nasiona frezji, nie możemy usunąć rośliny do momentu wytworzenia się właśnie takich strąków. Pamiętajmy o tym, żeby po zebraniu nasion odpowiednio je stratyfikować.
Dobrze jest jeszcze przed samym wysiewem namoczyć nasiona w wodzie. Wystarczy, że pozostawimy je namoczone na całą noc, ale zdecydowanie lepszy efekt uzyskamy po namoczeniu ich przez okres 24 godzin. Po tym czasie dobrze jest wysiać nasiona do inspektu. Najlepiej jest wysiać je na przełomie marca do kwietnia. W ten sposób zagwarantujemy roślinie szybszy wzrost przy zachowaniu odpowiednio wysokiej temperatury. Nie zapominajmy o regularnym zraszaniu kiełkujących nasion. Rozmnażanie frezji z nasion przyczynia się do tego, że uprawa jest bardziej odporna na choroby.
Drugim sposobem na zwiększenie uprawy frezji, jest rozmnażanie z cebulek, które określane jest również mianem rozmnażania wegetatywnego. Taki sposób rozmnażania byliny również jest bardzo prosty. Cebula mateczna wytwarza mniejsze cebulki przybyszowe. To właśnie je wykopujemy na jesieni, a następnie do kolejnej wiosny przechowujemy w suchym i chłodnym miejscu. W kolejnym sezonie postępujemy dokładnie według wcześniejszej instrukcji, pozyskując w ten sposób zupełnie nowe sadzonki frezji.
Choroby i szkodniki
Największą zaletą frezji, jest nie tylko ich przepiękny wygląd oraz niesamowity zapach. Mimo trudnej uprawy frezja jest rośliną wyróżniającą się dość sporą odpornością na choroby oraz szkodniki. Jeżeli jednak pielęgnacja tej byliny nie będzie przebiegać prawidłowo, bardzo szybko zauważymy, że roślina zaczyna cierpieć z powodu pewnych braków. Jeżeli nasza uprawa będzie zbyt uboga w azot, w takich okolicznościach będziemy mogli zauważyć, że kwiaty nie rozwijają się w prawidłowym tempie. Jednocześnie frezja pełna zacznie przebarwiać się na żółto.
Z kolei, gdy zauważymy, że liście zaczynają przebarwiać się na fioletowo, to możemy domniemać, że nasze frezje cierpią z powodu niedoboru fosforu. Jeżeli nie zapewnimy roślinom odpowiedniej ilości potasu, wtedy zauważymy, że mimo odpowiedniego nawadniania rośliny zaczynają więdnąć. Oczywiście frezje czerwone, białe lub innego koloru wystarczy odpowiednio nawozić, dzięki czemu unikniemy wielu problemów uprawowych. Niestety należy mieć również na uwadze, iż frezje są dość wrażliwe na występowanie szkodników takich jak ślimaki oraz mszyce. W przypadku mszyc pomogą jedynie stosowne opryski ekologiczne lub chemiczne. Natomiast ślimaki możemy eliminować ręcznie.
Ceny cebulek frezji
Frezja zalicza się do jednych z najpopularniejszych kwiatów, które nadają się na bukiet cięty. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na czerwone, żółte lub różowe frezje, to ich cena cebulek jest dość mocno do siebie zbliżona. Średnio za 10 cebulek zapłacimy od 5 do 6 złotych. Oczywiście im więcej cebulek frezji będzie w opakowaniu, tym cena za jedną sztukę będzie niższa.
Już wiemy, że z frezji nie tylko możemy wykonać przepiękny bukiet cięty, ale jednocześnie nie ma żadnych przeszkód ku temu, aby uprawiać roślinę w doniczkach. W takich okolicznościach należy jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas również uprawa innych roślin. W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszy się skrzydłokwiat. Jest to typowa roślina doniczkowa, która kwitnie przez większość czasu. Skrzydłokwiat jest również polecany osobom będącym początkującymi w hodowli kwiatów domowych.