Jak urządzić balkon w bloku?

1 sposób – aranżacja balkonu a rośliny, meble na balkon i okładziny

Urządzenie balkonu w bloku jest sporym wyzwaniem zwłaszcza, kiedy chcesz z niego efektywnie korzystać i spędzać tam wiele czasu. Warto będzie wyposażyć swój balkon w różnokolorowe rośliny, jakie dodadzą całej przestrzeni uroku. Ustaw więc na nim pięknie pachnące wieczorami kwiaty takie, jak np. petunie czy pelargonie. Nie dość, że będą stanowić naturalną dekorację przestrzeni balkonowej, to pozwolą miło spędzać wśród nich wolny czas.

Aranżacja małego balkonu, który jest wysunięty na południe i dość szybko łapie promienie słońca, wymagać może mat bambusowych. Nimi możesz zakryć bowiem barierki, co dodatkowo nada balkonowi wspaniałego klimatu. Koniecznie ustaw na balkonie meble, o ile masz na nie miejsce (np. krzesełko i mały stoliczek). Warto też postawić na okładzinę elewacyjną lub wyłożyć jedną ze ścian ozdobnym kamieniem. A może posiadasz dość zniszczoną ścianę na balkonie? Zatem, z łatwością zakryjesz ją pnączami! Urozmaić balkon lampami eko – to piękny dodatek, wpisujący się dodatkowo w aktualne trendy.

2 sposób – szklana zabudowa balkonu

Jeżeli chcesz wystrzec się ulewnych dreszczów czy zimnych wiatrów, warto będzie wykorzystać szklaną zabudowę balkonu do aranżacji. Jest to świetna, ale też bardzo praktyczna dekoracja balkonu w bloku. Nie dość, że uchroni przed problemem związanym z deszczem, to dobrze dobrana zabudowa może stać się naprawdę piękną ozdobą każdego balkonu. Na co pozwala taka zabudowa? Otóż możesz pod nią uprawiać ulubione rośliny w komfortowych warunkach – a więc, będą rosły na balkonie bez większego problemu.

Rolety tzw. cieniówki będą chronić kwiaty przed poparzeniami słonecznymi, a zimą możesz stworzyć z takiej zabudowy swego rodzaju „zimową szklarnię”! Możesz wówczas utworzyć piękny balkon, dzięki posadzeniu tam zabudowę. Nie dość, że zabudowa będzie doskonale współgrać z przestrzenią, to na dodatek ochroni domowników np. od spalin, kurzu czy też hałasu. Zdecydowanie, w ten sposób zyskasz też świetną miejscówkę do relaksowania się!

Aranżacja małego balkonu, czyli jak urządzić balkon w bloku oraz urządzenie balkonu w bloku, najlepsze inspiracje
Jak urządzić balkon w bloku? Oto 5 sprawdzonych pomysłów

Chcesz odsłonić się od wzroku sąsiadów? Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak i czym osłonić balkon.

Urządzenie balkonu w bloku – inspiracje

3 sposób – aranżacja balkonu a modna podłoga z desek

Bardzo modne stało się ostatnio układanie na balkonach posadzek z drewna. Jeśli możesz ją bez problemu ułożyć również na swoim, warto najpierw wyłożyć go okładziną z płytek. Właśnie na niej należy bezpośrednio poukładać drewniane deski tarasowe.  Pamiętaj jedynie, że taka dekoracja balkonu może podnieść poziom podłogi – a więc, deski należy kłaść wyłącznie, gdy próg balkonu jest dość wysoki.

Możesz zdecydować się na podłogę w formie kwadratowego podestu, ryflowanych bądź zwykłych desek, a także thermodrewno. Pamiętaj, że kwadratowe podesty są zazwyczaj fabrycznie scalone z elementami konstrukcyjnymi. Wystarczy je zatem ułożyć na równym podłożu i ze sobą połączyć.

4 sposób – sprawdzona aranżacja małego balkonu

Jak urządzić balkon w bloku, kiedy nie masz na to zupełnie żadnego pomysłu? Otóż, możesz postawić również na sprawdzony wystrój balkonu. Wystarczy, że skorzystasz z jednej z osłon balkonowych z drewna bądź bambusa. Możesz także powiesić na barierce parawan, który odporny będzie na wszelakie warunki atmosferyczne. Na balkonie koniecznie ustaw rośliny, takie jak np. iglaste drzewka. Na wąskim balkonie lepiej sprawdzi się z kolei skrzynka na balustradzie albo doniczki – dzięki nim, będziesz miał nadal sporo miejsca i zarazem… piękną dekorację!

Dokładnie zaplanuj również wyposażenie balkonu. Powinieneś wybrać te meble, które są lekkie, sztaplowane oraz składane. Najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie ich w ten sposób, by umożliwiały w dalszym ciągu swobodne poruszanie się po przestrzeni balkonowej. Co ciekawe, wiele z nich utworzysz zupełnie samodzielnie – jak stolik lub krzesełko z palet. Dodaj do tego kolorowe poduchy, dywanik i oświetlenie dekoracyjne – warto postawić na latarenki, lampiony czy też świece naftowe.

5 sposób – aranżacja balkonu na przestrzeń do relaksu lub pracy

Jeżeli często pracujesz przy komputerze, warto będzie na swoim balkonie zamontować wygodną leżankę bądź zwisający „namiot” z sufitu. Da on wówczas nieco zacienienia, stwarzając idealne miejsce do pracy przed ekranem laptopa. Jeśli jednak lubisz odpoczywać lub nawet spać na balkonie, możesz zaopatrzyć się wówczas w specjalny hamak, przypominający nieco kokon. Dzięki niemu na pewno odprężysz się po wyczerpującym dniu w pracy!

A może jesteś fanem zdrowego odżywiania się? Warto będzie zatem na swoim balkonie zacząć uprawiać rośliny jadalne. Możesz wygospodarować miejsce na niewielki ogródek ziołowy z papryczkami czy też zieleniną. Wystarczy odpowiednio nawadniać swoje zioła i warzywa, a także dbać o ich odpowiednie zacienienie, by móc cieszyć się zdrowiem przez większość roku!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny