Od czego zacząć projektowanie małej łazienki?

Chociaż dzisiaj w wielu sklepach z armaturą lub flizami można zobaczyć przykładowe aranżacje i skorzystać z pomocy projektanta, dobrze jest dysponować również własnym pomysłem oraz informacjami o dokładnych wymiarach łazienki.

Przygotuj rzut łazienki z dokładnymi wymiarami każdej ze ścian i podłogi. Uwzględnij wszystkie ewentualne wnęki, a także lokalizację istniejących instalacji – to ważne, jeśli nie zamierzasz ich modyfikować. Na tej podstawie można będzie zaplanować położenie kluczowych sprzętów i mebli.

Tego nie może zabraknąć nawet w najmniejszej łazience:

 • Umywalki – w małych pomieszczeniach sprawdzają się umywalki o niewielkich wymiarach. Jeśli jest to jedyna łazienka w domu lub mieszkaniu, upewnij się, że nie będzie zbyt mała. Mycie rąk lub twarzy w bardzo wąskich umywalkach jest niewygodne.

 • Muszli WC – w niewielkiej łazience najlepiej sprawdzi się muszla podwieszana o kompaktowych wymiarach.

 • Prysznica lub wanny – niektórzy są zdania, że w małej łazience jest miejsce wyłącznie na prysznic. Wiele zależy jednak od kształtu i proporcji pomieszczenia. W niektórych łazienkach sprawdzi się wanna narożna lub przyścienna, które mogą dysponować również składanymi osłonami, dzięki którym możliwe będzie nie tylko wygodne kąpanie się, ale również branie prysznica.

 • Mebli – sięgnij nie tylko po szafkę pod umywalkę, ale również po szafki wiszące lub stojące. W sprzedaży znajdziesz szafki ścienne do łazienki z lustrzanymi drzwiami – to popularne rozwiązanie do małych łazienek.

Oczywiście łazienka to nie tylko muszla WC, umywalka i prysznic, ale też flizy, dodatki, meble oraz wiele innych akcesoriów. Z oczywistych względów w małej łazience liczba tych rzeczy musi być jednak ograniczona. Optycznie większą przestrzeń uzyskasz, ograniczając liczbę przedmiotów na zewnątrz mebli, jak również stosując spójną estetykę i kolorystykę wszystkich elementów aranżacji.

Jak urządzić małą łazienkę?
Jak urządzić małą łazienkę?

Jak zyskać więcej miejsca w łazience?

Istnieje kilka trików oraz sprawdzonych sposobów na to, by nawet w bardzo ciasnej łazience zyskać więcej miejsca:

 • Rozważ przeniesienie pralki do innego pomieszczenia – na przykład do przedpokoju, kuchni lub pomieszczenia gospodarczego.

 • Postaw na wysokie i wiszące meble – wykorzystaj potencjał ścian, by zyskać miejsce do przechowywania kosmetyków i środków czystości.

 • Wybierz kompaktowe sanitariaty – w sprzedaży znajdziesz wiele wąskich umywalek, niewielkich kabin prysznicowych oraz muszli WC, które zajmują minimum miejsca.

 • Zagraj kolorem – jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń. Wrażenie to możesz dodatkowo spotęgować, wybierając płytki z połyskiem oraz stosując duże lustra.

Nawet małą łazienkę można urządzić w sposób estetyczny i praktyczny. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, postaw wyłącznie na starannie wybrane akcesoria i dodatki. Wszystko, co niezbędne, możesz kupić w sklepach Pepco.

Jak urządzić małą łazienkę?
Jak urządzić małą łazienkę?

Akcesoria i dekoracje do łazienki o małym metrażu

Wystrój łazienki to nie tylko płytki, meble i sanitariaty, ale również praktyczne i dekoracyjne detale. Akcesoria łazienkowe z Pepco są wręcz niezbędne z uwagi na ich funkcjonalność. Nawet w najmniejszej łazience mogą przydać się:

 • Uchwyty i haczyki – przede wszystkim na papier toaletowy, ale też na ręczniki. Wiele osób zastanawia się, gdzie powiesić ręczniki w małej łazience, gdy większość ścian jest zagospodarowana. Świetną opcją może okazać się specjalny wieszak na drzwi albo wieszak na zewnętrznej ściance kabiny prysznicowej.

 • Pojemniki – na przykład na kosmetyki, szczoteczki do zębów, patyczki do uszu oraz innego rodzaju akcesoria. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się pojemniki o ergonomicznych kształtach (szczególnie kwadratowe i prostokątne, które można ustawić tuż obok siebie).

 • Ręcznikinie tylko do ciała, ale też do rąk i twarzy. Do małej łazienki najlepiej wybrać ręczniki jednobarwne w spójnych kolorach, które nie będą stwarzały wrażenia chaosu.

 • Szczotka do WC – by zaoszczędzić nieco miejsca na podłodze, możesz zdecydować się na model podwieszany.

W małej łazience warto utrzymywać porządek, odkładać rzeczy na swoje miejsce i dbać o to, by zbyt wiele przedmiotów nie znajdowało się na wierzchu. Dotyczy to w szczególności kosmetyków oraz środków czystości. Warto zaprojektować szafki z zamykanymi drzwiczkami, w których można będzie zmieścić wszystkie te rzeczy. Otwarte półki w małej łazience nie są najtrafniejszym wyborem. Gdy położysz na nich wiele przedmiotów, będą wyglądały przytłaczająco. Pamiętaj o tym, że nawet w małej łazience warto zadbać o funkcjonalność i estetykę, dlatego też nie zapominaj o dodatkach i detalach, jakie możesz kupić w Pepco – często to właśnie one decydują o charakterze całej aranżacji.

ikona podziel się Przekaż dalej