Urodziny dla dzieci w domu

Urodziny dla dwulatka

Kiedy dziecko ma dwa lata, to nie ma sensu organizować przyjęcia poza domem. Dla jubilata i rówieśników przyjęcie w lokalu lub nawet na sali zabaw może być męczące i stresujące. W domu sami kontrolujemy ilość bodźców, długość przyjęcia i liczbę gości.

Często takie przyjęcie dla dwulatka jest organizowane w gronie rodzinnym. Wystrój i muzyka powinny być dostosowane do wrażliwości małego dziecka. Jeżeli chcemy, żeby dziecko dobrze się bawiło, nie przesadzajmy z kolorami. Muzyka powinna być pogodna, grać w tle. Radzimy też unikać gumowych balonów. Dla dwulatka kolorowy, miękki przedmiot może być zachętą do ugniatania czy ugryzienia. Huk pękającego balonu może wystraszyć dzieci. Zamiast tego można ustroić dom balonami z grubej folii. Mogą być to np. imitacje ulubionych bohaterów dziecka.

Przyjęcie urodzinowe dla dziecka, którego dieta jest w dużej mierze mleczna, wymaga przemyślanego menu. Jeżeli jest to party urodzinowe malucha i kilku rówieśników, możemy podać nisko słodzone ciastka, chrupki kukurydziane, owoce, budynie. Również tort powinien być zrobiony ze składników, które nie zaszkodzą dwulatkowi. Mile widziane są bita śmietana zamiast kremu, owoce, wypełnienie z kaszy jaglanej lub ryżu albo delikatnego ciasta.

Atrakcje urodzinowe dla starszych dzieci

Urodziny dziecka w wieku szkolnym, to już prawdziwe wyzwanie dla rodziców. Z pewnością nasze pociechy będą chciały zaprosić kolegów z klasy. Na pewno liczą też na konkretne prezenty. Oto dwa pomysły na przyjęcie w domu:

 • Bal przebierańców – przebieranie się to ogromna atrakcja. Dziecko może się wcielić w ulubioną postać albo całkowicie zmienić swój wygląd. Kiedy ogłaszamy przyjęcie z przebraniami, to dobrze jest ustalić temat przewodni jeszcze przed zaproszeniem gości. Dla dziewczynki może to być np. dom dla lalek albo bal u księżniczki. Natomiast dla chłopca party superbohaterów albo parada różnych stworów. Jeżeli twoje dziecko ma konkretne zainteresowania, to warto dostosować do nich przebrania. Na przykład wszyscy przebierają się za postacie z ulubionej kreskówki Disneya lub za bohaterów ulubionego serialu. Do tematyki balu można dobrać cały wystrój. Jeżeli tematem jest ulubiony film czy serial, to bez problemu dobierzemy naczynia, balony i inne dodatki z wizerunkami postaci. Party urodzinowe o bardziej dowolnej tematyce po prostu dostosujemy do tej tematyki. Jeżeli dziewczynki przebiorą się za księżniczki, to warto dopasować do tego wystrój mieszkania: Łukowe zwieńczenia drzwi wycięte z tektury, fotel dla jubilatki, ustrojony jak tron. To wszystko doskonale wprowadzi uczestniczki w odświętny, pałacowy nastrój.
 • Materiały sponsorowane
  Najpopularniejsze roboty sprzątające

  Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

  Bal tematyczny – jest to pomysł podobny, jak w przypadku przebierańców, tylko dzieci nie muszą się przebierać. Istnieje nieskończona ilość tematów, które mogą zainteresować twoje dziecko. Jedną z propozycji (zwłaszcza dla chłopca) jest dżungla. Warto tutaj dostosować nie tylko wystrój, ale inne atrakcje. Łatwym do wykonania elementem wystroju będą liście palmowe z tektury, pomalowane na żywe kolory. Można też dodać gdzieniegdzie papierowe węże czy małpki z papieru. Tematyka dżungli daje duże pole do popisu, jeżeli chodzi o menu. Jeżeli jest to przyjęcie dla młodszego dziecka, np. ośmiolatka, to można na stole postawić egzotyczne owoce, żelowe węże, kokosanki, kolorowe soki. Tort też powinien zawierać elementy tematyczne. Jeżeli zamawiamy go w cukierni, to warto o tym wspomnieć i pozostawić sprawę specjalistom. Ta sama zasada dotyczy każdej innej tematyki podpowiadamy kilka tematów: Gotham City, świat Ninjago, era dinozaurów itp. Dla dziewczynek, oprócz już wymienionych wcześniej, może być świat mody, ogród wróżek lub świat My Little Pony. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak ładnie zapakować prezent.

Jak zorganizować urodziny poza domem?

Urodziny dla dzieci w lokalu

Istnieją dwa główne powody, dla których urodziny dziecka poza domem są lepsze dla wszystkich. Po pierwsze rodzice nie mają tyle pracy z szykowaniem i sprzątaniem. Po drugie dzieci mają dodatkowe atrakcje, których nie ma w domu. Zwykle też nie trzeba się martwić o menu. Reszta zależy od tego jaki lokal wybierzemy. Urodziny dla ośmiolatka i w ogóle dla dzieci od zerówki do mniej więcej 10 roku życia, można urządzić w sali zabaw. Lokale tego typu mają takie imprezy w swojej ofercie. Zapewniają zwykle bardzo podstawowe wyżywienie. Często rodzice muszą przynieść tort we własnym zakresie. Natomiast stawiają na zabawę. Możliwe jest zatrudnienie animatorki lub animatora. Dzięki temu właściwie mamy dzieci z głowy. Jest to też dobry pomysł na przyjęcie urodzinowe dla dziecka, które przeszło do nowej szkoły i nie ma jeszcze zbyt wielu przyjaciół. Kiedy dookoła jest tyle atrakcji, to stopień zażyłości z innymi dziećmi nie ma znaczenia.

Urodziny dla dzieci, czyli urodziny dziecka w domu i w lokalu oraz najlepsze sposoby na urodziny dla dzieci w domu
Jak urządzić urodziny dla dzieci - oto 5 najlepszych pomysłów

Niezależnie od płci i wieku dziecka, zawsze sprawdzają się przyjęcia w restauracjach takich jak McDonalds czy KFC. Większość obiektów tego typu ma do dyspozycji nie tylko restaurację, ale i plac zabaw. Takie urodziny dla dziecka można urządzić dla dziewczynki i chłopca również w nieco starszym wieku. Jest jeden minus - dla niektórych rodziców niepokojące bywa menu. Nie każdy chce swojego sześcio-, siedmio- czy ośmiolatka karmić fastfoodami. I właśnie dlatego dobrą alternatywą dla restauracji są sale zabaw lub lokale oferujące inny zestaw kulinarny.

Urodziny dziecka w plenerze

Przyjęcie urodzinowe dla dziecka urodzonego latem lub późną wiosną warto urządzić w plenerze. W Polsce coraz więcej parków i ogrodów botanicznych oferuje miejsca do rozłożenia koców piknikowych, a nawet zrobienia grilla. Park z placem zabaw, grillem i miejscem na piknik jest tutaj optymalnym rozwiązaniem. Urodziny dziecka można urozmaicić, zapraszając w takie miejsce profesjonalnego animatora, który zorganizuje dzieciom zabawy.

Jeżeli nie chcemy mieć dodatkowego wydatku albo po prostu chcemy zorganizować wszystko samodzielnie, można skorzystać z kilku poniższych porad. Na imprezę w plenerze zawsze warto zabrać piłkę. Jeżeli mamy do dyspozycji boisko, to może to być piłka futbolowa. Jednak bardziej uniwersalna będzie piłka nadmuchiwana. Zwłaszcza, jeżeli gośćmi są dziewczynki, które raczej nie lubią grać w nogę. Podstawowe zabawy piłką dmuchaną to kolanko i zbijany.

Inną formą urozmaicenia dzieciom zabawy w plenerze będą klasyczne podchody i różne ich warianty. Podpowiadamy, że najprostsza wersja dla każdej liczby uczestników, to szukanie skarbu. Kiedy dzieci są zajęte tortem (albo jeszcze przed przyjściem gości na miejsce) wyznaczona osoba chowa jakiś przedmiot w dowolnym miejscu. Może to być dziupla, konary drzewa itp. Warto, żeby przedmiot miał dla dzieci jakąś wartość np. słoik z cukierkami w kształcie monet albo skrzynia pełna słodyczy. Następnie szykujemy mapę ze wskazówkami i dajemy dzieciom do rozpracowania.

Niezależnie od tego jaką formę urodzin w plenerze wybierzemy, będzie to zdrowa, pełna atrakcji zabawa. Mamy też gwarancję, że po takim dniu nasze pociechy zasną jak aniołki.

Dodatkowe pomysły na party urodzinowe

Przedstawione wyżej pomysły można wykorzystać w różny sposób. Zachęcamy, żeby dopasować zestaw atrakcji do zainteresowań malucha. Im bardziej przyjęcie urodzinowe dla dziecka będzie zgodne z jego pasjami, tym więcej sprawi mu radości.

Na koniec podpowiadamy co jeszcze można wykorzystać podczas przyjęcia urodzinowego:

 • Gry planszowe – od prostych układanek dla dwulatka, po bardziej wymagające zabawy turowe typu Monopoly.
 • Taniec z balonami – dzieci dobierają się parami i tańczą trzymając balon czołami. Która para najdłużej wytrzyma ta wygrywa.
 • Kulki, pchełki, guziki – wszystkie gry naszych dziadków mogą sprawić dużo radości, a nie zajmują dużo miejsca i nie wymagają wielkich nakładów finansowych.
 • Kalambury – najlepiej zaopatrzyć się w tablicę albo flipchart, odpowiednie narzędzia do pisania i można się bawić godzinami. Gra jest doskonałym sposobem dla grup złożonych z osób w różnym wieku.

Przedstawione powyżej propozycje powinny wystarczyć do zorganizowania interesujących urodzin dziecka. Mamy nadzieję, że pozwolą spędzić ten czas ciekawie i dadzą dużo radości.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny