Analiza istniejącej obsługi telefonicznej

Pierwszym krokiem do doskonalenia komunikacji telefonicznej w firmie jest analiza obecnej sytuacji. Analiza może opierać się na następujących kryteriach.

  1. Ocena jakości obsługi. Warto przeprowadzić ankietę wśród klientów, zbadać typowe problemy, z jakimi użytkownicy zwracają się do wsparcia technicznego, a także odsłuchać nagrania rozmów.
  2. Ocena czasu oczekiwania na połączenie.
  3. Liczba nieodebranych połączeń. Jest to jeden z największych problemów w obsłudze klienta, które wymagają usprawnienia.

Skuteczne zarządzanie połączeniami

Skuteczne zarządzanie połączeniami to podstawa wydajnej usługi telefonicznej.

  1. Skrócenie czasu oczekiwania na połączenie. Automatyzacja dostępna w telefonii biznesowej pomoże rozdzielić połączenia między menedżerów, tak aby czas oczekiwania na połączenie był jak najkrótszy.
  2. Kolejkowanie połączeń. Funkcjonalność telefonii biznesowej i wielokanałowe numery pozwalają na odbieranie kilku połączeń na jeden numer jednocześnie. Oznacza to, że klienci mogą się dodzwonić nawet w godzinach szczytu.
  3. Monitorowanie. Nowoczesne rozwiązania telefoniczne gromadzą raporty dotyczące wydajności menedżerów i wykonują nagrania audio wszystkich rozmów. Dzięki temu można śledzić produktywność i analizować personalizację obsługi.

Technologie wspomagające obsługę telefoniczną

Obecnie dostępne są różne rozwiązania wspierające komunikację telefoniczną.

  1. Call tracking od Ringostat pokaże, jaka reklama przyciągnęła klienta, który zadzwonił do firmy. Rozwiązanie te pomoże zainwestować więcej pieniędzy w takie skuteczne kanały.
  2. Systemy telefonii biznesowej pomagają zoptymalizować czas menedżerów, skrócić czas oczekiwania na połączenie. Dostępna również automatyzacja większości zadań dzięki integracji z CRM.
  3. Oprogramowanie do obsługi połączeń umożliwia dzwonienie za pomocą jednego kliknięcia z dowolnej strony internetowej lub CRM.
  4. AI zaimplementowana w systemie telefonii biznesowej pozwala na personalizację obsługi klienta przez telefon i analizę połączeń.

Szkolenie personelu

Funkcjonalna telefonia to tylko połowa usprawnienia obsługi połączeń, ale ważny jest również profesjonalizm personelu. Dlatego warto poświęcić wystarczająco dużo uwagi szkoleniom menedżerów, które obejmują:

  • zasady obsługi klienta, w tym komunikacja, personalizacja, rozwiązywanie problemów;
  • znajomość produktów i usług firmy;
  • umiejętność pracy z systemem telefonicznym, raportami call trackingu i telefonii.

Monitorowanie i ocena

Aby zapewnić, że działania podjęte w celu poprawy obsługi telefonicznej przynoszą pożądany efekt, należy na bieżąco monitorować i oceniać skuteczność obsługi. Może w tym pomóc:

  • raporty produktywności menedżerów, w tym wskaźniki liczby odebranych i nieodebranych połączeń, czas oczekiwania klientów;
  • odsłuchiwanie nagrań rozmów telefonicznych lub analiza treści rozmów z wykorzystaniem AI wbudowanej w telefonię;
  • ankiety dla klientów, w tym zautomatyzowane.

Podsumowanie

Poprawa komunikacji telefonicznej to ważny proces, który wymaga zaangażowania całego zespołu. Oto kilka wskazówek, które pomogą poprawić jakość obsługi telefonicznej w firmie:

  • zidentyfikuj obszary, które wymagają poprawy;
  • opracuj plan działania;
  • wybierz narzędzia i systemy, które pomogą poprawić jakość komunikacji telefonicznej;
  • przeszkol menedżerów;
  • wprowadź zmiany;
  • śledź wskaźniki efektywności swoich pracowników oraz jakości komunikacji.
ikona podziel się Przekaż dalej